Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2003 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Nie ma wyjścia, do unii trzeba wejść

0 0 A A
Wojewoda Andrzej Kurowski podczas spotkania w Mętowie (J. Mirosław)
Wojewoda Andrzej Kurowski podczas spotkania w Mętowie (J. Mirosław)

Unia Europejska bez nas sobie poradzi. My nie. To jedyna nasza szansa - argumentują zwolennicy UE. - Nie jesteśmy przeciw unii. Chcemy tylko wiedzieć, co nas czeka - odpierają ataki mieszkańcy naszego regionu.
Od dwóch tygodni urzędnicy państwowi na czele z wojewodą jeżdżą po Lubelszczyźnie. Przekonują, że nasz kraj nie ma innego wyjścia: musi wejść do Unii Europejskiej. We wtorek zjechali do podlubelskiego Mętowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja na wiele lat

Późne popołudnie, ale w budynku miejscowej szkoły spory ruch. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, w większości mieszkańcy Mętowa, zmierza w kierunku sali gimnastycznej. Tam zaplanowano jedno ze "Spotkań obywatelskich przed referendum”. Ich celem ma być "rzeczowa informacja, nie propaganda” na temat Unii Europejskiej.
- Niby tyle się mówi o unii, a ja nadal nic nie wiem na ten temat. Czy stracę, czy zyskam, gdy Polska wejdzie do UE. Może tym razem czegoś się dowiem - liczy dwudziestoletni Krzysztof.
Za stołem zasiada kilkunastu urzędników. Wśród nich Andrzej Kurowski, wojewoda lubelski, który jest gospodarzem tego spotkania. - Na początku czerwca weźmiemy udział w referendum, w którym opowiemy się za bądź przeciw Unii Europejskiej. To będzie decyzja, która wpłynie na nasze życie na wiele lat - zaczął wojewoda.
Następnie zaproponował porządek spotkania. - Na początek dwa krótkie wykłady, a potem przejdziemy do dyskusji i pytań z sali. Zgadzacie się państwo? - zapytał woj

Żywy pieniądz do kieszeni

Dzieje UE w pigułce przedstawia Agnieszka Szady z Biura Integracji Europejskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wykład może trochę za długi, ale za to ciekawy. Tyle że nie na takie informacje czekają uczestnicy spotkania. Dlatego już po kilku minutach na sali robi się szum. - Chyba rzeczywiście za długo mówię - reflektuje się prelegentka.
Eugeniusz Polak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lublinie, od razu zastrzega, że będzie mówił krótko. - Czy nasze rolnictwo ma szanse, by tak dalej funkcjonować? - rzucił w stronę uczestników spotkania. Pytanie na moment zmroziło salę. - Na polskiej wsi od pięćdziesięciu lat nic się nie zmienia. Od wojny nie nastąpiła żadne restrukturyzacja. Unia Europejska to może nie jedyne rozwiązanie dla naszego rolnictwa. Ale ja nie znam lepszego - przekonywał. Następnie przeszedł do konkretów. - Dzięki dopłatom do kieszeni rolników popłynie żywa gotówka. Ile? Rolnik, którego gospodarstwo liczy jeden hektar w 2004 roku otrzyma 161 złotych. A jeśli ma np. 10 hektarów, to te 161 zł trzeba pomnożyć razy dziesięć. To daje 1610 zł. Niby niewiele. Ale, gdyby nie unia, to rolnik nic nie dostał - argumentował.

Przyjdźcie i przekonajcie się

- Nie jestem przeciwko unii. Jednak musimy do niej przystąpić na takich samych warunkach, jak inne państwa, które już w niej się znajdują - Henryk Podolski, pierwszy zabrał głos w dyskusji. - Wielka Brytania, Hiszpania czy Portugalia, to byłe kraje kolonialne. W psychice tych ludzi zostało wiele z tamtego myślenia. Boję się, że oni chcą nas skolonizować - Podolskiemu głos zaczął drżeć. - Poza tym, dlaczego nic nie mówicie o zagrożeniach, które czekają polskich rolników. Że np. tylko 20 procent swego pola chłop będzie mógł zasiać swoim ziarnem. Dlatego też nic nie mówicie o wielkiej biurokracji, która panuje w całej Unii Europejskiej. Pierwszy przykład z rzędu. Nasz układ akcesyjny liczy 6 tysięcy stron. Kto jest w stanie przez to przebrnąć? - denerwował się Podolski.
Jego wątpliwości starał się rozwiać wojewoda Kurowski. - Pewne scenariusze z przeszłości już się nie powtórzą. Wszyscy musimy być realistami. Ja się nie boję, że nas skolonizują. W maju będziemy gościć Portugalczyków w ramach "Dnia Portugalskiego”. Mogą państwo przyjść i na własne oczy przekonać się, co to za ludzie.

Farsz i obłuda

Mieszkaniec Mętowa: - Od kilkunastu lat jesteśmy pakowani tylko farszem i obłudą. Na temat tego, co z nami zrobi UE jest artykuł w "Naszym Dzienniku”. Generalnie chodzi o to, że nas dobiją - skończył, a sala zaczęła bić brawa.
Atak ponownie przyjął na siebie wojewoda. - W referendum można powiedzieć "nie”. Nie ma problemu. Ale od tej waszej decyzji zależeć będzie przyszłość waszych dzieci. Najlepiej by było, gdybyście sami je zapytali, gdzie chcą być. Bo moje dzieci nie mają wątpliwości. Chcą być w UE.
Wojewodę starał się wesprzeć dyr. Polak. - Niezależnie od tego, czy wejdziemy do wspólnoty czy też nie, koszty bezpośrednie w rolnictwie i tak wzrosną. Dlatego UE jest dla nas jedyną szansą. Oczywiście zanim zaczniemy żyć, tak jak Niemcy czy nawet Hiszpanie, będziemy musieli poczekać kilkanaście lat.

Dalej nie wiemy, co z nami będzie

Spotkanie skończyło się późnym wieczorem. - Dalej nic nie wiem
- podsumował Krzysztof. - Czy mnie przekonali? - Jacek Poleszak zastanawia się przez chwilę. - I tak, i nie. Czas pokaże.
Przebiegiem spotkania nie był zaskoczony Henryk Podolski. - Znam tę propagandę. Choć mimo wszystko miałem nadzieję, że otrzymam rzetelną informację, czyli plusy i minusy. Z drugiej strony trzeba zrozumieć tych urzędników. Nie mieli innego wyjścia musieli w ten sposób mówić o UE.
Spotkanie całkowicie rozczarowało panią Urszulę Gęcę. - Chciałam się dowiedzieć, jak mam się przygotować, co mnie czeka, czy znajdę pracę. Tymczasem nie padł żaden konkret. Ja strasznie boję tego naszego wejścia do unii. Liczyłam, że po tym spotkaniu strach minie. I co? Dalej się boję.

Pozostałe informacje

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

35,00 zł

Różne -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

250,00 zł

Komunikaty