Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2015 r.
15:43

Nie mieli pracy, więc kradli „na wnuczka”. Teraz będą musieli oddać pieniądze

0 7 A A

Odbierali ludziom oszczędności życia, teraz będą musieli oddać pieniądze. Przed sądem staną niebawem fałszywi wnuczkowie. Do „pracy” przy oszustwach mieli trafić m.in. z ogłoszenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podejrzanych jest sześcioro. To głównie młodzi ludzie - studenci i uczniowie z Lublina. Z akt sprawy wynika, że oszukali przynajmniej kilkanaście osób. Za każdym razem kradli od 5 do 50 tys. zł. Tylko jeden z podejrzanych, Sylwester S. usłyszał aż 11 zarzutów dotyczących wyłudzeń.

Scenariusz za każdym razem był podobny. Złodzieje podawali się za bliskich ofiar, informowali o wypadku i prosili o pieniądze. 86-latka z Lublina straciła w ten sposób 15 tys. zł. Oszustka zadzwoniła do niej, podając się za synową. Mówiła, że wraz z mężem doprowadzili do wypadku. Twierdziła, że trzeba natychmiast wpłacić 25 tys. zł, albo sprawca na 6 lat trafi do więzienia. Staruszka zrobiła co jej kazano. Przekazała wysłanemu kurierowi 15 tys. zł w gotówce.

– Człowiek myśli logicznie, ale kiedy chodzi o bliskich jest inaczej – przyznaje pani Leokadia z Lublina. Sama o mało nie padła ofiarą „wnuczków”. – Kiedy usłyszałam, że mój syn spowodował wypadek po pijanemu, prawie dostałam zawału.

Oszust podał się za syna. Znał jego imię. Wiedział również przy jakiej ulicy pracuje. To uwiarygodniło jego wersję. Rozmówca powiedział, że spowodował wypadek, w którym zginęła kobieta, a mężczyzna walczy o życie.

– Dał telefon „policjantowi”, który powiedział, że trzeba 120 tys. zł na załatwienie sprawy – wspomina pani Leokadia. – Wtedy zorientowałam się, że coś jest nie tak i odłożyłam słuchawkę. Zadzwoniłam do syna. Był w domu.

Podejrzani w obecnym śledztwie działali w jednej grupie. To głównie kurierzy. Odbierali pieniądze od ofiar i przekazywali je kolejnym osobom. Z ich relacji wynika, że na początku nie wiedzieli, że angażują się w nielegalny proceder. Tak zeznawała np. 21-letnia Olga Ł. 

– Zamieściła w jednym z portali internetowych ogłoszenie o poszukiwaniu pracy – mówi Katarzyna Czekaj, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, która zajmuje się sprawą „wnuczków”. – Miał się z nią skontaktować mężczyzna szukający kuriera do odbioru paczek.

Podejrzani sami publikowali lub odpowiadali na ogłoszenia. Przekonują, że dopiero po pewnym czasie dotarło do nich, w czym biorą udział. Śledczy z kolei twierdzą, że wszyscy od początku świetnie zdawali sobie sprawę, że okradają ludzi. Paczki z pieniędzmi oddawali innym pośrednikom. Sami dostawali za to po kilkaset złotych i zwrot kosztów paliwa. Śledczy ustalają teraz kto stoi za organizacją przestępczego procederu.

Czworo podejrzanych trafiło do aresztu. Odsiedzieli pół roku. Przyznali się do winy i zostali zwolnieni. Przed prokuratorem płakali i składali obszerne wyjaśnienia. Teraz sami chcą poddać się karze. Proponują zwykle 3 miesiące aresztu i od 1,5 do 2 lat ograniczenia wolności. Będą też musieli zwrócić skradzione pieniądze. Na propozycje „wnuczków” musi jeszcze zgodzić się sąd.

Akt oskarżenia powinien być gotowy na przełomie sierpnia i września. Za oszustwa grozi do 8 lat więzienia.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 14:11
Lubelski Sąd Rejonowy Pracy jest skompromitowany oszuści ze Świdnickiej firmy złożyli fałszywe dane i chociaż pracownicy udowodnili że kłamie firma to sędzina tak zmanipulowała wypowiedzi światków i wydała wyrok nie korzystny dla pracowników tylko oszust i złodziej dostaje to co chce więc nie ma sprawiedliwości a sądy to jedna wielka kompromitacja jak ich określiła adwokatka reprezentująca tą firmę mecenaska z W-wy niedouczone gamonie taką opinię mają o Lubelskim Sądownictwie stwierdzili że wyrok będzie taki jaki oni chcą i tak było HAŃBA I WSTYD..
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 08:48

Pasozytow spolecznych potraktowac odpowiednio Niech skrabzione pieniadze odrobia w kamieniolomach Bo jak matka nie wychowala wposzanowaniu drugiej Osoby niech teraz odwiedzaja ich w mamrze Zszacunkiem dla strozow prawa ....lapac zlodziei

A co z tymi z rządu,sejmu ? te czerwone Qurwy to dopiero kradną i co ?  i nic,nogami już pieniądze,nasze,wsólne przecież do szafy upychają

Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 07:47

"Podejrzani w obecnym śledztwie działali w jednej grupie. To głównie kurierzy. Odbierali pieniądze od ofiar i przekazywali je kolejnym osobom. Z ich relacji wynika, że na początku nie wiedzieli, że angażują się w nielegalny proceder. Tak zeznawała np. 21-letnia Olga Ł. 

– Zamieściła w jednym z portali internetowych ogłoszenie o poszukiwaniu pracy Miał się z nią skontaktować mężczyzna szukający kuriera do odbioru paczek. Podejrzani sami publikowali lub odpowiadali na ogłoszenia. Przekonują, że dopiero po pewnym czasie dotarło do nich, w czym biorą udział."

... bu ha ha. Co za finezyjna linia obrony.  :D

"Podejrzani w obecnym śledztwie działali w jednej grupie. To głównie kurierzy. Odbierali pieniądze od ofiar i przekazywali je kolejnym osobom. Z ich relacji wynika, że na początku nie wiedzieli, że angażują się w nielegalny proceder. Tak zeznawała np. 21-letnia Olga Ł. 

– Zamieściła w jednym z portali internetowych ogłoszeni... rozwiń

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 22:26
Pasozytow spolecznych potraktowac odpowiednio Niech skrabzione pieniadze odrobia w kamieniolomach Bo jak matka nie wychowala wposzanowaniu drugiej Osoby niech teraz odwiedzaja ich w mamrze Zszacunkiem dla strozow prawa ....lapac zlodziei
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 16:52

jaki RZĄD tacy obywatele...

Ależ skąd...?Myślę,że jesteś wyjątkiem.

Avatar
guest / 2 sierpnia 2015 o 16:47

Taki sQrwysyński dziki kraj,gdzie ta praca ma być jak komuchy francowate sprzedały ,z likwidowli wszystko,nie ma już nic,wszystko zrolowane,rozkradzione,z aferowane,ludzie walą bankomaty,kradną co się da i oszukują !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  lepiej nie będzie,trzeba ich wszystkich jak najszybciej wypierd olić,nie nadają się do rządzenia.

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 16:38
jaki RZĄD tacy obywatele...
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 14:11
Lubelski Sąd Rejonowy Pracy jest skompromitowany oszuści ze Świdnickiej firmy złożyli fałszywe dane i chociaż pracownicy udowodnili że kłamie firma to sędzina tak zmanipulowała wypowiedzi światków i wydała wyrok nie korzystny dla pracowników tylko oszust i złodziej dostaje to co chce więc nie ma sprawiedliwości a sądy to jedna wielka kompromitacja jak ich określiła adwokatka reprezentująca tą firmę mecenaska z W-wy niedouczone gamonie taką opinię mają o Lubelskim Sądownictwie stwierdzili że wyrok będzie taki jaki oni chcą i tak było HAŃBA I WSTYD..
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 08:48

Pasozytow spolecznych potraktowac odpowiednio Niech skrabzione pieniadze odrobia w kamieniolomach Bo jak matka nie wychowala wposzanowaniu drugiej Osoby niech teraz odwiedzaja ich w mamrze Zszacunkiem dla strozow prawa ....lapac zlodziei

A co z tymi z rządu,sejmu ? te czerwone Qurwy to dopiero kradną i co ?  i nic,nogami już pieniądze,nasze,wsólne przecież do szafy upychają

Avatar
Gość / 3 sierpnia 2015 o 07:47

"Podejrzani w obecnym śledztwie działali w jednej grupie. To głównie kurierzy. Odbierali pieniądze od ofiar i przekazywali je kolejnym osobom. Z ich relacji wynika, że na początku nie wiedzieli, że angażują się w nielegalny proceder. Tak zeznawała np. 21-letnia Olga Ł. 

– Zamieściła w jednym z portali internetowych ogłoszenie o poszukiwaniu pracy Miał się z nią skontaktować mężczyzna szukający kuriera do odbioru paczek. Podejrzani sami publikowali lub odpowiadali na ogłoszenia. Przekonują, że dopiero po pewnym czasie dotarło do nich, w czym biorą udział."

... bu ha ha. Co za finezyjna linia obrony.  :D

"Podejrzani w obecnym śledztwie działali w jednej grupie. To głównie kurierzy. Odbierali pieniądze od ofiar i przekazywali je kolejnym osobom. Z ich relacji wynika, że na początku nie wiedzieli, że angażują się w nielegalny proceder. Tak zeznawała np. 21-letnia Olga Ł. 

– Zamieściła w jednym z portali internetowych ogłoszeni... rozwiń

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 22:26
Pasozytow spolecznych potraktowac odpowiednio Niech skrabzione pieniadze odrobia w kamieniolomach Bo jak matka nie wychowala wposzanowaniu drugiej Osoby niech teraz odwiedzaja ich w mamrze Zszacunkiem dla strozow prawa ....lapac zlodziei
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 16:52

jaki RZĄD tacy obywatele...

Ależ skąd...?Myślę,że jesteś wyjątkiem.

Avatar
guest / 2 sierpnia 2015 o 16:47

Taki sQrwysyński dziki kraj,gdzie ta praca ma być jak komuchy francowate sprzedały ,z likwidowli wszystko,nie ma już nic,wszystko zrolowane,rozkradzione,z aferowane,ludzie walą bankomaty,kradną co się da i oszukują !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  lepiej nie będzie,trzeba ich wszystkich jak najszybciej wypierd olić,nie nadają się do rządzenia.

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2015 o 16:38
jaki RZĄD tacy obywatele...
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 1 0

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 2 1

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 18 2

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 123 28

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (relacja na żywo) 13 8

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 35 44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 2

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 13 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 14 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 40 10

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 44 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!