wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ludzie boją się, że woda, która płynie w ich kranach i którą piją jest rakotwórcza. Chcą, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wymieniło rury. MPWIK uspokaja, że nie ma zagrożenia dla zdrowia.

– O rurach azbestowo-cementowych, które od lat 70-tych wchodzą w skład sieci wodociągowej dowiedziałam się przypadkiem i to niedawno – mówi czytelniczka z ul. Łukowskiej na lubelskim Węglinie. – Interweniowałam w miejskich wodociągach, aby wymienili je na inne rury. Zbyli mnie informacją, że nie mają pieniędzy. Nie używam wody z kranu. Boję się, że dostanę raka. Nie podlewam nią nawet kwiatów.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji nie widzą zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, których domy podłączone są do sieci zbudowanej z rur azbestowo-cementowych.
– Nie ma niebezpieczeństwa – uspokaja Andrzej Kozak, zastępca dyrektora ds. sieci wodociągowo-kanalizacyjnej MPWiK w Lublinie. – Cement wiąże azbest i nie dochodzi do szkodliwego pylenia. Oprócz tego wytrącane z wody minerały tworzą otoczkę wewnątrz rury i skutecznie izolują wodę od azbestu.
Janusz Świądczak z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie dodaje, że azbest jest rakotwórczy, ale tylko ten wdychany wraz z powietrzem. Jego zdaniem narażeni na choroby są więc ludzie pracujący przy wydobywaniu i przetwórstwie azbestu.
Rury azbestowo-cementowe tworzą około jeden procent sieci wodociągowej w Lublinie. – Takie rury funkcjonują także we Francji – dodaje dyr. Kozak z MPWiK. – Rozumiemy obawy mieszkańców Lublina dlatego w miarę możliwości finansowych będziemy rury azbestowe sukcesywnie wymieniać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!