piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie oddychają pełną piersią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 marca 2003, 11:12
Autor: Lidia Dzierba

Kilkaset ton pyłu węglowego nie daje żyć mieszkańcom okolicy ul. Powojowej. Hałda tego paliwa leży na składowisku przejściowym dla... odpadów paleniskowych, należącym do Elektrociepłowni Wrotków.

– Na składowisku leży ok. 200 tysięcy ton miału węglowego z Bogdanki – mówi Elżbieta Dados, radna z dzielnicy Dziesiąta. – W ciepłe, wietrzne dni ten pył jest dosłownie wszędzie w powietrzu. Ludzie nie mogą swobodnie oddychać, otwierać okien.
Do radnej zwrócili się o pomoc mieszkańcy ul. Powojowej. Nie chcą żyć w takich warunkach. Chcą by władze miasta wpłynęły jakoś na Elektrociepłownię, żeby przeniosła składowisko w inne, odległe miejsce. – Czy takie składowisko w mieście w ogóle jest zgodne z prawem? – pyta radna Dados. – Przecież to ogromna uciążliwość dla tej części dzielnicy.
Niestety mieszkańcy ul. Powojowej nie mogą liczyć, że składowisko i węglowa hałda zniknie. – Gdy budowano elektrociepłownię, obok zlokalizowano także wysypisko – wyjaśnia Eugeniusz Janicki, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM. – Cała inwestycja była realizowana zgodnie z prawem. Inwestor dodatkowo dba o drogę dojazdową do składowiska, tak by nawierzchnia była w dobrym stanie i nie przekraczano dopuszczalnego tonażu pojazdów.
Dodatkowo teren, na którym leży wysypisko jest własnością Elektrociepłowni Wrotków. – Dlatego nie mamy prawa żądać od elektrociepłowi zlikwidowania składowiska –twierdzi Janicki. – Nie możemy również chcieć przeniesienia go w inne miejsce. Wszystko jest zgodne z prawem. My jako miasto, nie mamy żadnych korzyści z tego składowiska. Jedynie takie, że Wrotków jest w dobrej sytuacji finansowej i płaci podatki.
Co zatem mogą zrobić mieszkańcy ul. Powojowej? – Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby Elektrociepłownia „Wrotków” przeszła na gaz – przyznaje dyrektor. – Niestety nie jest to chyba na razie możliwe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!