niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nie odebrano pomnika po remoncie (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2008, 15:34
Autor: RAFAŁ PANAS

Z zapakowanym obeliskiem w środku miasta zostajemy na całą zimę. Przedstawiciel miasta i wojewódzki konserwator zabytków spotkali się dziś rano przy pomniku Unii Lubelskiej na placu Litewskim w Lublinie.

Stwierdzili: remont nie jest zakończony i pomnik nie nadaje się do odbioru.

O feralnym remoncie zabytkowego obelisku piszemy od końca listopada. Wykonawca prac, Piotr Miziński z firmy Wind, twierdził, że służby nakazały mu pokryć pomnik niewłaściwą substancję (przeznaczoną do m.in. oczyszczalni ścieków), która źle reaguje na światło.

Powołał się na ustne opinie ekspertów. Później przyznał, że do wyczyszczenia pomnika użył złego piasku. Przedstawiciel producenta powłoki twierdzi, że to wykonawca zawinił, bo m.in. źle użył ich produktu.

Ujawniliśmy, że brakowało również właściwego nadzoru konserwatora zabytków z metalu. Miasto i wykonawca powoływali się na eksperta, który obejrzał remont, ale formalnie nie podjął się nadzorowania prac.

- Nie możemy dokonać odbioru - mówiła w piątek Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

- Obecnie to niemożliwe - zgodził się Tomasz Radzikowski dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej magistratu. Landecka stwierdziła, że nadal nie dostała od miasta odpowiedzi na wątpliwości dotyczące remontu.

- Zrobię szybko poprawki nawet przy minusowych temperaturach. Pomnik jest zakryty folią, można go ogrzać. W gorszych warunkach przeprowadzano podobne prace - mówił Miziński.

- Nie wiem, jestem architektem, a nie chemikiem czy technologiem - ucięła konserwator. Dodała: Może pomnik trzeba ponownie piaskować, może zmienić technologię.

Ponieważ prace przy pomniku nie zostały odebrane, miastu może przepaść dotacja od służb konserwatorskich - 100 tys. zł. Cała inwestycja ma kosztować 250 tys. zł.

- Czekam aż Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków, która nadzorowała remont, przedstawi nam sposób rozwiązania problemu - powiedział wczoraj po południu dyrektor Radzikowski. Dodał: Ja się nie zgodzę na prace w zimie. Przy sztucznym ogrzewaniu nie ma gwarancji, że efekt będzie dobry. Lepiej spokojnie poczekać do kwietnia. Pomnik jest zabezpieczony.

Władze miasta nie chcą niespodzianek przed przewidzianymi na lipiec obchodami 440 rocznicy unii lubelskiej na które przyjadą prezydenci Polski i Litwy. Rozważą m. in. czy pokryć pomnik tą samą powłoką.

Zgodnie z umową z miastem, LFOZ ma doprowadzić do usunięcia wad powstałych podczas remontu na koszt wykonawcy. Andrzej Gumieniczek, prezes fundacji, był wczoraj za granicą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
konserwator rur
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

konserwator rur
konserwator rur (7 grudnia 2008 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ha ha ha podobno to nie wina farby a przekręt na skalę całego kraju i dlatego uciekają za granice
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!