niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie opłaca się umierać. Rosną opłaty na cmentarzach w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 stycznia 2015, 08:00
Autor: Dominik Smaga

Od niedzieli, 1 lutego wzrosną opłaty na obydwóch lubelskich cmentarzach komunalnych: na Majdanku i przy ul. Białej. Stawki idą w górę o 10 proc., choć te za pochówki urnowe rosną aż... dziesięciokrotnie. Miasto tłumaczy, że zbiera na alejki, meleksy i remonty.

- Głównym powodem są inwestycje, które należy tam wykonać - wyjaśnia Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

- Jeśli chodzi o inwestycje, przede wszystkim konieczne jest dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. budowa pochylni do kancelarii cmentarza. Potrzebna jest też alejka w sektorze S7 - mówi Ludwika Stefańczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Nie wspomnę o tym, że istniejąca, pierwsza część cmentarza na Majdanku potrzebuje prac remontowych. Druga część nie ma oświetlenia, a tymczasowe alejki wymagają położenia ostatecznej nawierzchni. Ta podwyżka opłat jest niezbędna - dodaje. Natomiast na zabytkowym cmentarzu przy ul. Białej planowany jest remont ogrodzenia, budowa alejek, oświetlenia i monitoringu.

Ponadto poruszanie się po cmentarzu na Majdanku ułatwić ma dodatkowy meleks, a być może nawet dwa.

Rada Miasta zatwierdziła zaproponowaną przez prezydenta podwyżkę. W górę pójdą stawki za miejsca grzebalne, ale i za korzystanie z kaplicy, pomieszczeń administracyjno-gospodarczych i chłodni, jak też za korzystanie z cmentarza w celu prowadzenia prac budowlanych.

Największa podwyżka dotyczy miejsca w niszy na urny, które rosną z 210 do... 2000 złotych. - Nisz urnowych nie możemy odzyskiwać do ponownego pochówku. A opłata wynosząca 2 tys. zł jest bardzo niska w porównaniu do innych miast - stwierdza Stefańczyk.

- Ale kolumbaria, za które inne miasta pobierają opłaty są ich własnością, stąd takie wysokie ceny - zauważa Edward Balawejder, prezes Regionalnego Towarzystwa Zwolenników Kremacji, które na podstawie porozumienia z miastem wybudowało 608 nisz za kwotę blisko 840 tys. złotych. Jego członkowie czują się oszukani tym, że będą musieli płacić 2 tys. zł za miejsce w niszy, za którą już zapłacili.

Wybrane stawki

Miejsca pod groby pojedyncze ziemne: 80 zł za trumnę dziecka do lat 6, 120 zł za inne trumny, 450 za urny z prochami. Stawki za pojedyncze groby murowane: w alei głównej 180 zł za trumnę dziecka do lat 6, 880 zł za inne trumny, 1000 zł za urnę; w alei bocznej: 140 zł za trumnę dziecka, 510 zł za pozostałe, 560 zł za urny; wewnątrz kwatery: 120 zł za trumnę dziecka, 290 zł za inne, 340 zł za urny. W górę pójść mają też stawki za korzystanie z obiektów cmentarnych: za kaplicę wyniesie 210 zł, za chłodnię 120 zł za dobę, zaś za pomieszczenia administracyjno-gospodarcze 70 zł.
  Edytuj ten wpis
ewa
ewe
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ewa
ewa (31 stycznia 2015 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No i widac ze PO ktore rzadzi w Lublinie to hieny cmentarne.

Rozwiń
ewe
ewe (31 stycznia 2015 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"

Cała Polska czyta dziennikarzom

"

Czy to będzie babol roku :)?

Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2015 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dominik Smaga! Już jestem twoim fanem! Jesteś bardziej błyskotliwy niż złote zęby mojej teściowej! Gratuluję.

Rozwiń
Tomek
Tomek (31 stycznia 2015 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Spalić i do szamba taki mamy kraj . Możliwe że jak bedzie za drogoto ludzie przestana umierac debilizm debilizm żadna podwyżka wam nie wystarczy wy darmo zjady i nieroby.

Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2015 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Świetnie, w takim razie będę żyć wiecznie.

napewno nie chciałbyś mając taką opiekę i jałmużnę w postaci emerytury, która jest mało co wyższa jak darmowa pomoc z opieki dla pijaka

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!