czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nie pływaj w zalewie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2003, 22:35

Woda w Zalewie Zemborzyckim jest brudna, śmierdzi, pływają w niej glony i wodorosty. Kąpiel w akwenie może się zakończyć poważnym zapaleniem skóry.

– Kontrole wody w kąpieliskach Wrotków i Marina wykazały, że woda nie odpowiada wymaganiom sanitarnym – mówi Barbara Tłuczkiewicz, dyrektor PSSE w Lublinie.
Inspektorzy sanitarni wzięli pod uwagę barwę wody, zapach, odczyn, tlen rozpuszczony, obecność bakterii coli. Okazało się, że zapach jest gnilny, woda zmętniała, pływają wodorosty, barwa jest sina ze względu na zakwit sinic, a przy brzegach unosi się brudna piana. Woda zawiera za dużo związków organicznych co jest groźne dla zdrowia. – Jeśli wskaźniki powrócą do żądanych wartości, wydamy komunikat zezwalający na korzystanie z kąpieli – dodała dyr. Tłuczkiewicz.
Po godz. 14 sanepid wysłał faks z informacją do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest administratorem zalewu. – Przy wysokiej temperaturze powietrza, przy spadku poziomu wody w zbiorniku należało się tego spodziewać – powiedział Marian Drapko, dyr. MOSiR. – Poinformujemy dzierżawców kąpielisk. To oni odpowiadają za ich organizację. Powinni postawić tablice ostrzegające.
Mirosław Augustyniak, właściciel ośrodka Graf Marina nakazał wczoraj wywiesić czerwoną flagę, oznaczającą zakaz kąpieli. – A na tablicy ogłoszeń dodatkowe informacje wyjaśniające dlaczego ten zakaz wprowadzono – dodał.
Na razie tablice o zakazie kąpieli nie staną w kąpielisku Wrotków (tym od strony Dąbrowy). Krystyna Szawłowska, pełnomocnik firmy Tofek II, dzierżawcy ośrodka powiedziała nam, że znaki ostrzegające pojawią się wtedy, kiedy będzie otwarty sezon. – A ten rozpoczynamy dopiero 20 czerwca. Wtedy też wejdą ratownicy i będą pilnować bezpieczeństwa i porządku.
W miniony weekend nad zalewem wypoczywało od 3 tys. do 5 tys. lublinian. Już wtedy woda nie nadawała się do kąpieli. – Na szczęście nie miałem pacjentów, którzy byliby ofiarami tej kąpieli – mówi dr Bogusław Wach, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Lublinie.

Dermatolog przestrzega

Nie należy wchodzić do wody, jeżeli sanepid zakazał kąpieli. Po zetknięciu się z wodorostami może dojść do zapalenia skóry. Moczarka kanadyjska powoduje oparzenia. Pojawiają się bąble, pokrzywka. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej toksynami może zakończyć się pojawieniem wyprysków, rumienia skórnego, pęcherzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!