niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nie pozbywaj się akcji zawczasu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2006, 21:09

Do podziału jest ponad 2 mln akcji puławskich Zakładów Azotowych. I choć pracownicy nic jeszcze nie dostali, pojawili się kupcy. Płacą zaledwie 10 zł za sztukę wartą w tej chwili na giełdzie 68 zł.

ZA „Puławy” sporządziły dopiero listę osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji. Ich liczba będzie naliczana pracownikom w zależności od stażu pracy. Od poniedziałku w siedzibie spółki każdy może sprawdzać, czy coś mu się od firmy należy.
Upłynie jeszcze kilka miesięcy, zanim akcje trafią do rąk pracowników, ale są już osoby, które zwietrzyły interes na pracowniczych przydziałach. W Puławach pojawiły się ogłoszenia zachęcające pracowników do „zastawiania akcji” w zamian za ekspresową gotówkę.
– Zadzwoniłam pod numer z plakatu. Pani powiedziała, że sporządzimy u notariusza wstępną umowę sprzedaży. Zaoferowała 10 zł za akcję. Kiedy powiedziałem, że nie wiem, ile akcji mi przypadnie, stwierdziła, że to nie problem – opowiada pani Anna z Puław.
Kobieta oferująca pożyczki pod zastaw akcji puławskiej spółki szybko wyliczyła, że jeśli pani Anna przepracowała w Azotach 14 lat, to otrzyma ok. 300 akcji.
– Nie ma jeszcze przydziałów akcji i nie wiemy, kiedy będą – dziwi się Marek Sieprawski, rzecznik ZA „Puławy”. – Wiadomo jedynie, że akcje trafią do rąk pracowników spółki najpóźniej do 2 maja 2007 roku. I że przez dwa lata nie można będzie ich sprzedać.
Dzwonimy pod numer podany przez naszą Czytelniczkę. Nasza rozmówczyni upiera się, że pracownicy ZA wiedzą, ile akcji im przypadnie. – Nikogo nie wprowadzamy w błąd – ucina dalsze pytania i rozłącza się.
Specjaliści zajmujący się rynkiem kapitałowym zalecają dużą ostrożność przyszłym posiadaczom akcji, którzy już teraz zdecydują się je zbyć. – Jeśli ktoś sprzeda akcje, będzie musiał zapłacić podatek od dochodów kapitałowych – przypomina Robert Wolamin z lubelskiego oddziału Internetowego Domu Maklerskiego. – I na pewno nie od 10 zł, ale od ceny rynkowej akcji. Dzisiaj to ok. 68 zł, ale za dwa lata może być znacznie więcej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!