niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Historyk UMCS: Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą

Dodano: 11 listopada 2015, 08:01

Marek Sioma z Zakładu Historii Najnowszej UMCS
Marek Sioma z Zakładu Historii Najnowszej UMCS

"Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą. Każdy powinien przeżyć to święto sam w sobie" Rozmowa z dr. hab. Markiem Siomą z Zakładu Historii Najnowszej UMCS


• Czym dla Polaków jest dzień 11 listopada, Święto Niepodległości?

– To dla nas bardzo ważny dzień, bo zaświadcza o naszej tożsamości i historii. Jeszcze przed II wojną światową został ogłoszony jako święto narodowe. Później do tej tradycji wrócono w czasach III RP. Na początku trudno się ona przyjmowała, ale dziś jest absolutnym elementem świadomości społecznej. Gdyby zapytać ludzi na ulicy, z czym kojarzy im się 11 listopada, to prawdopodobnie wszyscy odpowiedzieliby, że wtedy Polska stała się państwem niepodległym i suwerennym. Choć my historycy wiemy, że nie stało się to za pstryknięciem palcami.

• Dlaczego zatem akurat ten dzień?

– Równie dobrze mógł to być 10., 14. albo 16. listopada i jeszcze kilka innych dat. Na ten temat toczyły się dyskusje. Zdecydowano się na 11 listopada, bo tego dnia Józef Piłsudski dostał od rady regencyjnej władzę nad wojskiem. Marszałek kochał wojsko, a bez wojska nie byłoby mowy o odzyskaniu niepodległości.

• Jak świętować 11 listopada?

– Ten dzień obchodzimy poprzez oficjalne uroczystości, które odbywają się praktycznie w każdym mieście powiatowym. Gdyby ten dzień przypadał latem, bardzo dobrym pomysłem byłoby organizowanie pikników, zwłaszcza z myślą o najmłodszych, ale listopad takim wydarzeniom nie sprzyja. Najlepszym sposobem wydaje się być wywieszenie flagi jako symbolu narodowego, można też przypinać kotyliony. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą. Każdy powinien przeżyć to święto sam w sobie. Najważniejsze, żebyśmy rozumieli, że nie jest to tylko dzień wolny od pracy, ale też okazja do refleksji nad państwem.  

Czytaj więcej o: Święto Niepodległości
Użytkownik niezarejestrowany
Aga
Aga
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 listopada 2016 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aga, czy jednemu psu na imię burek?
Rozwiń
Aga
Aga (12 listopada 2015 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wiem dlaczego ktoś wpisał drugi post w moim imieniu podpisując się Aga, proszę żeby osoby, które się wypowiadają nie używały takich samych imion, bo wprowadzacie czytających w błąd, jest to po prostu nie fair. Nie wiem czy wiecie, ze jak ktoś udziela wywiadu to podpis nad artykułem jest ustalony przez redakcję, a nie przez osobę, która się wypowiada. Najpierw trzeba poznać machinę mediów, żeby się wypowiadać i krytykować. Chodzi oczywiści o pojęcie komercjalizacji święta - to pytanie do redakcji dlaczego taki tytuł a nie inny.

Rozwiń
Aga
Aga (12 listopada 2015 o 02:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

,,Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta,, Tego zdania nie trzeba nawet czytać kilka razy, żeby je zrozumieć. Jestem patriotką i jestem dumna ze swojego kraju i nie śmialabym mówić ani nawet myśleć o komercjalizacji święta 11 listopada odnośnie wywieszania flagi. Ale może takie jest właśnie założenie Zakładów Historii Najnowszej na polskich uczeniach?

A co do analfabetyzmu - zachęcam do zapoznania się ze słownikiem języka polskiego :P  jak widać - coś tam pisać umiem i czytać też, bo w przeciwnym razie nie mogłabym odpowiedzieć na ten komentarz:P

Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2015 o 02:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doktorku mozesz wywiesic nawet swoje obsrane Majtki a to tylko bedzie swiadczyc o tobie A nas polakow nie uswiadamiaj w tym temacie
Rozwiń
folkatka
folkatka (11 listopada 2015 o 21:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wklejam sporny fragment:

Najlepszym sposobem wydaje się być wywieszenie flagi jako symbolu narodowego, można też przypinać kotyliony. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą.

Z jednej strony pan profesor zachęca, zeby flagę wieszac....Ale z drugiej strony, ten przytyk na koncu wydaje się być zupelnie niepotrzebny. Świetu Niepodlegości nie grozi komercjalizacja, o to można być spokojnym.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!