Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 listopada 2015 r.
8:01

Historyk UMCS: Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą

0 19 A A
Marek Sioma z Zakładu Historii Najnowszej UMCS
Marek Sioma z Zakładu Historii Najnowszej UMCS

"Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą. Każdy powinien przeżyć to święto sam w sobie" Rozmowa z dr. hab. Markiem Siomą z Zakładu Historii Najnowszej UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


• Czym dla Polaków jest dzień 11 listopada, Święto Niepodległości?

– To dla nas bardzo ważny dzień, bo zaświadcza o naszej tożsamości i historii. Jeszcze przed II wojną światową został ogłoszony jako święto narodowe. Później do tej tradycji wrócono w czasach III RP. Na początku trudno się ona przyjmowała, ale dziś jest absolutnym elementem świadomości społecznej. Gdyby zapytać ludzi na ulicy, z czym kojarzy im się 11 listopada, to prawdopodobnie wszyscy odpowiedzieliby, że wtedy Polska stała się państwem niepodległym i suwerennym. Choć my historycy wiemy, że nie stało się to za pstryknięciem palcami.

• Dlaczego zatem akurat ten dzień?

– Równie dobrze mógł to być 10., 14. albo 16. listopada i jeszcze kilka innych dat. Na ten temat toczyły się dyskusje. Zdecydowano się na 11 listopada, bo tego dnia Józef Piłsudski dostał od rady regencyjnej władzę nad wojskiem. Marszałek kochał wojsko, a bez wojska nie byłoby mowy o odzyskaniu niepodległości.

• Jak świętować 11 listopada?

– Ten dzień obchodzimy poprzez oficjalne uroczystości, które odbywają się praktycznie w każdym mieście powiatowym. Gdyby ten dzień przypadał latem, bardzo dobrym pomysłem byłoby organizowanie pikników, zwłaszcza z myślą o najmłodszych, ale listopad takim wydarzeniom nie sprzyja. Najlepszym sposobem wydaje się być wywieszenie flagi jako symbolu narodowego, można też przypinać kotyliony. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą. Każdy powinien przeżyć to święto sam w sobie. Najważniejsze, żebyśmy rozumieli, że nie jest to tylko dzień wolny od pracy, ale też okazja do refleksji nad państwem.  

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 09:11
Aga, czy jednemu psu na imię burek?
Avatar
Aga / 12 listopada 2015 o 15:45

Nie wiem dlaczego ktoś wpisał drugi post w moim imieniu podpisując się Aga, proszę żeby osoby, które się wypowiadają nie używały takich samych imion, bo wprowadzacie czytających w błąd, jest to po prostu nie fair. Nie wiem czy wiecie, ze jak ktoś udziela wywiadu to podpis nad artykułem jest ustalony przez redakcję, a nie przez osobę, która się wypowiada. Najpierw trzeba poznać machinę mediów, żeby się wypowiadać i krytykować. Chodzi oczywiści o pojęcie komercjalizacji święta - to pytanie do redakcji dlaczego taki tytuł a nie inny.

Avatar
Aga / 12 listopada 2015 o 02:17

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

,,Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta,, Tego zdania nie trzeba nawet czytać kilka razy, żeby je zrozumieć. Jestem patriotką i jestem dumna ze swojego kraju i nie śmialabym mówić ani nawet myśleć o komercjalizacji święta 11 listopada odnośnie wywieszania flagi. Ale może takie jest właśnie założenie Zakładów Historii Najnowszej na polskich uczeniach?

A co do analfabetyzmu - zachęcam do zapoznania się ze słownikiem języka polskiego :P  jak widać - coś tam pisać umiem i czytać też, bo w przeciwnym razie nie mogłabym odpowiedzieć na ten komentarz:P

,,Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta,, Tego zdania nie trzeba nawet czytać kilka razy, żeby je zrozumieć. Jestem patriotką i jestem dumna ze swojego kraju i nie śmialabym mówić ani nawet myśleć o komercjalizacji święta 11 listopada odnośnie wywieszania flagi. Ale może takie jest właśnie założenie Zakładów Historii Najnowszej na polskich uczeniach?

A co do analfabetyzmu - zachęcam do zapoznania się ze słownikiem języka polskiego :P  jak widać - coś tam pisać umiem i czytać też, bo w... rozwiń

Avatar
Gość / 12 listopada 2015 o 02:08
Doktorku mozesz wywiesic nawet swoje obsrane Majtki a to tylko bedzie swiadczyc o tobie A nas polakow nie uswiadamiaj w tym temacie
Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 21:09

Wklejam sporny fragment:

Najlepszym sposobem wydaje się być wywieszenie flagi jako symbolu narodowego, można też przypinać kotyliony. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą.

Z jednej strony pan profesor zachęca, zeby flagę wieszac....Ale z drugiej strony, ten przytyk na koncu wydaje się być zupelnie niepotrzebny. Świetu Niepodlegości nie grozi komercjalizacja, o to można być spokojnym.

Avatar
Aga / 11 listopada 2015 o 20:37

Wydaje mi się, ze nie do końca wszyscy zrozumieli wypowiedź Pana doktora, czyli faktycznie czytaj ze zrozumieniem. Ja przeczytałam kilka razy i nie ma tam ani słowa o Nie wieszaniu flagi! Wręcz przeciwnie.. cytuję: "Najlepszym sposobem wydaje się wywieszenie flagi..." ..... okazja do refleksji nad państwem". Czy pani studentka UMCS (nie wiem jakiego kierunku), która tak bardzo się wstydzi potrafiła by przytoczyć w jaki sposób Polska  odzyskała niepodległość. Potrafimy łatwo wydawać opinie o innych na podstawie kilku słów wyrwanych z jakiegoś wywiadu. Ja nie powiem, że się wstydzę, ale cieszę się, ze jesteśmy wolnym krajem, możemy wypowiadać się swobodnie. Także może więcej Radości a mniej Zjadliwości. Tak ku REFLEKSJI.  

Wydaje mi się, ze nie do końca wszyscy zrozumieli wypowiedź Pana doktora, czyli faktycznie czytaj ze zrozumieniem. Ja przeczytałam kilka razy i nie ma tam ani słowa o Nie wieszaniu flagi! Wręcz przeciwnie.. cytuję: "Najlepszym sposobem wydaje się wywieszenie flagi..." ..... okazja do refleksji nad państwem". Czy pani studentka UMCS (nie wiem jakiego kierunku), która tak bardzo się wstydzi potrafiła by przytoczyć w jaki sposób Polska  odzyskała niepodległość. Potrafimy łatwo wydawać opinie o innych na podstawie kilku słów wyrwanych z ... rozwiń

Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 19:45

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

Można być chamskim na wiele sposobów. Twój post, skierowany do przedmówczyni, jest tego przykładem. Postarałeś się swoje chamstwo przyozdobić w kształtne słowa, ale nie zmienia to niczego. W tym, co napisała studentka, nie ma niczego, co wskazywałoby na jej niezrozumienie tekstu. A nawet jeśli - wyzywanie jej od analfabetów, sugerowanie powrotu do podstawówki - jest po prostu skrajnie niekulturalne.  Mi też nie spodobały sie słowa profesora na temat flag. Przede wszystkim dlatego, że wiesza je tak malo ludzi. Jeżeli ktokolwiek z moich sasiadów powiesi flagę, bo ja ją powiesiłam, bedę bardzo rada - i niech ta flaga będzie nawet 10 razy większa od mojej.

Tak naprawde, to myslę, ze wiem kim jestes - od czasu do czasu ujawnia się tu taki troll, który zupelnie "od czapy" wyzywa forumowiczów od nieukow, sugeruje cofnięcie się do szkoy podstawowej. Pewnie masz jakieś problemy w realnym zyciu, to musisz je tu odreagowac i poczuć się lepszym. Pisz swobodnie, mi zapewne też wytkniesz błedy, nazwiesz mnie nieukiem (już Ci się nieraz to zdarzyło). Proszę Cie bardzo.

Można być chamskim na wiele sposobów. Twój post, skierowany do przedmówczyni, jest tego przykładem. Postarałeś się swoje chamstwo przyozdobić w kształtne słowa, ale nie zmienia to niczego. W tym, co napisała studentka, nie ma niczego, co wskazywałoby na jej niezrozumienie tekstu. A nawet jeśli - wyzywanie jej od analfabetów, sugerowanie powrotu do podstawówki - jest po prostu skrajnie niekulturalne.  Mi też nie spodobały sie słowa profesora na temat flag. Przede wszystkim dlatego, że wiesza je tak malo ludzi. Jeżeli kt... rozwiń

Avatar
o tempora, o mores / 11 listopada 2015 o 18:59

Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu i zwiększa poczucie tożsamości. Ponadto, to piękny widok, gdy idąc lub jadąc widzimy dziesiątki rozpościerających się dumnie flag biało- czerwonych. Aż serce się raduje. Następnym razem proszę o to, żeby Pan przemyślał, zanim Pan wyrazi opinię na temat polskiego patriotyzmu.

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

rozwiń
Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 15:37
TAka. młoda osoba, a taka mądra. Brawo!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 15:10
Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu i zwiększa poczucie tożsamości. Ponadto, to piękny widok, gdy idąc lub jadąc widzimy dziesiątki rozpościerających się dumnie flag biało- czerwonych. Aż serce się raduje. Następnym razem proszę o to, żeby Pan przemyślał, zanim Pan wyrazi opinię na temat polskiego patriotyzmu.
Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 o 09:11
Aga, czy jednemu psu na imię burek?
Avatar
Aga / 12 listopada 2015 o 15:45

Nie wiem dlaczego ktoś wpisał drugi post w moim imieniu podpisując się Aga, proszę żeby osoby, które się wypowiadają nie używały takich samych imion, bo wprowadzacie czytających w błąd, jest to po prostu nie fair. Nie wiem czy wiecie, ze jak ktoś udziela wywiadu to podpis nad artykułem jest ustalony przez redakcję, a nie przez osobę, która się wypowiada. Najpierw trzeba poznać machinę mediów, żeby się wypowiadać i krytykować. Chodzi oczywiści o pojęcie komercjalizacji święta - to pytanie do redakcji dlaczego taki tytuł a nie inny.

Avatar
Aga / 12 listopada 2015 o 02:17

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

,,Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta,, Tego zdania nie trzeba nawet czytać kilka razy, żeby je zrozumieć. Jestem patriotką i jestem dumna ze swojego kraju i nie śmialabym mówić ani nawet myśleć o komercjalizacji święta 11 listopada odnośnie wywieszania flagi. Ale może takie jest właśnie założenie Zakładów Historii Najnowszej na polskich uczeniach?

A co do analfabetyzmu - zachęcam do zapoznania się ze słownikiem języka polskiego :P  jak widać - coś tam pisać umiem i czytać też, bo w przeciwnym razie nie mogłabym odpowiedzieć na ten komentarz:P

,,Pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta,, Tego zdania nie trzeba nawet czytać kilka razy, żeby je zrozumieć. Jestem patriotką i jestem dumna ze swojego kraju i nie śmialabym mówić ani nawet myśleć o komercjalizacji święta 11 listopada odnośnie wywieszania flagi. Ale może takie jest właśnie założenie Zakładów Historii Najnowszej na polskich uczeniach?

A co do analfabetyzmu - zachęcam do zapoznania się ze słownikiem języka polskiego :P  jak widać - coś tam pisać umiem i czytać też, bo w... rozwiń

Avatar
Gość / 12 listopada 2015 o 02:08
Doktorku mozesz wywiesic nawet swoje obsrane Majtki a to tylko bedzie swiadczyc o tobie A nas polakow nie uswiadamiaj w tym temacie
Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 21:09

Wklejam sporny fragment:

Najlepszym sposobem wydaje się być wywieszenie flagi jako symbolu narodowego, można też przypinać kotyliony. Ale pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie skomercjalizować tego święta. Nie róbmy tak, że jak sąsiad powiesił flagę, to ja powieszę większą.

Z jednej strony pan profesor zachęca, zeby flagę wieszac....Ale z drugiej strony, ten przytyk na koncu wydaje się być zupelnie niepotrzebny. Świetu Niepodlegości nie grozi komercjalizacja, o to można być spokojnym.

Avatar
Aga / 11 listopada 2015 o 20:37

Wydaje mi się, ze nie do końca wszyscy zrozumieli wypowiedź Pana doktora, czyli faktycznie czytaj ze zrozumieniem. Ja przeczytałam kilka razy i nie ma tam ani słowa o Nie wieszaniu flagi! Wręcz przeciwnie.. cytuję: "Najlepszym sposobem wydaje się wywieszenie flagi..." ..... okazja do refleksji nad państwem". Czy pani studentka UMCS (nie wiem jakiego kierunku), która tak bardzo się wstydzi potrafiła by przytoczyć w jaki sposób Polska  odzyskała niepodległość. Potrafimy łatwo wydawać opinie o innych na podstawie kilku słów wyrwanych z jakiegoś wywiadu. Ja nie powiem, że się wstydzę, ale cieszę się, ze jesteśmy wolnym krajem, możemy wypowiadać się swobodnie. Także może więcej Radości a mniej Zjadliwości. Tak ku REFLEKSJI.  

Wydaje mi się, ze nie do końca wszyscy zrozumieli wypowiedź Pana doktora, czyli faktycznie czytaj ze zrozumieniem. Ja przeczytałam kilka razy i nie ma tam ani słowa o Nie wieszaniu flagi! Wręcz przeciwnie.. cytuję: "Najlepszym sposobem wydaje się wywieszenie flagi..." ..... okazja do refleksji nad państwem". Czy pani studentka UMCS (nie wiem jakiego kierunku), która tak bardzo się wstydzi potrafiła by przytoczyć w jaki sposób Polska  odzyskała niepodległość. Potrafimy łatwo wydawać opinie o innych na podstawie kilku słów wyrwanych z ... rozwiń

Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 19:45

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

Można być chamskim na wiele sposobów. Twój post, skierowany do przedmówczyni, jest tego przykładem. Postarałeś się swoje chamstwo przyozdobić w kształtne słowa, ale nie zmienia to niczego. W tym, co napisała studentka, nie ma niczego, co wskazywałoby na jej niezrozumienie tekstu. A nawet jeśli - wyzywanie jej od analfabetów, sugerowanie powrotu do podstawówki - jest po prostu skrajnie niekulturalne.  Mi też nie spodobały sie słowa profesora na temat flag. Przede wszystkim dlatego, że wiesza je tak malo ludzi. Jeżeli ktokolwiek z moich sasiadów powiesi flagę, bo ja ją powiesiłam, bedę bardzo rada - i niech ta flaga będzie nawet 10 razy większa od mojej.

Tak naprawde, to myslę, ze wiem kim jestes - od czasu do czasu ujawnia się tu taki troll, który zupelnie "od czapy" wyzywa forumowiczów od nieukow, sugeruje cofnięcie się do szkoy podstawowej. Pewnie masz jakieś problemy w realnym zyciu, to musisz je tu odreagowac i poczuć się lepszym. Pisz swobodnie, mi zapewne też wytkniesz błedy, nazwiesz mnie nieukiem (już Ci się nieraz to zdarzyło). Proszę Cie bardzo.

Można być chamskim na wiele sposobów. Twój post, skierowany do przedmówczyni, jest tego przykładem. Postarałeś się swoje chamstwo przyozdobić w kształtne słowa, ale nie zmienia to niczego. W tym, co napisała studentka, nie ma niczego, co wskazywałoby na jej niezrozumienie tekstu. A nawet jeśli - wyzywanie jej od analfabetów, sugerowanie powrotu do podstawówki - jest po prostu skrajnie niekulturalne.  Mi też nie spodobały sie słowa profesora na temat flag. Przede wszystkim dlatego, że wiesza je tak malo ludzi. Jeżeli kt... rozwiń

Avatar
o tempora, o mores / 11 listopada 2015 o 18:59

Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu i zwiększa poczucie tożsamości. Ponadto, to piękny widok, gdy idąc lub jadąc widzimy dziesiątki rozpościerających się dumnie flag biało- czerwonych. Aż serce się raduje. Następnym razem proszę o to, żeby Pan przemyślał, zanim Pan wyrazi opinię na temat polskiego patriotyzmu.

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

Następnym razem zanim zaczniesz uszczypliwie komentować cudzą wypowiedź - przeczytaj ją dwa - trzy - cztery - lub więcej razy. Aż zrozumiesz.

A najlepiej naucz się trudnej - jak widać - sztuki czytania ze zrozumieniem; oznacza to powrót do czwartej - piątej klasy szkoły podstawowej...

Btw - jakim cudem (o ile nie chwalisz się) zostałaś studentką, będąc de facto analfabetką funkcjonalną?

rozwiń
Avatar
folkatka / 11 listopada 2015 o 15:37
TAka. młoda osoba, a taka mądra. Brawo!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 15:10
Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu i zwiększa poczucie tożsamości. Ponadto, to piękny widok, gdy idąc lub jadąc widzimy dziesiątki rozpościerających się dumnie flag biało- czerwonych. Aż serce się raduje. Następnym razem proszę o to, żeby Pan przemyślał, zanim Pan wyrazi opinię na temat polskiego patriotyzmu.
Jest mi wstyd za Pana, Panie Doktorze. Jestem studentką UMCS i wstyd mi za Pana słowa, jako uczonego historyka. Patriotyzm w naszym kraju zaczyna zanikać przez elementy integracji europejskiej, w której nie ma miejsca na tożsamość narodową. To przykre ale prawdziwe. I patriotyzm często zaczyna się od małych kroków- np. wywieszenie flagi. Nawet jeżeli to robi ktoś dlatego, że sąsiad to zrobił i nie chce się ,, wykruszyć,, (chociaż uważam, że to są jednostkowe przypadki), to nie jest to złe, bo może się stać bodźcem do pogłębienia patriotyzmu ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 0

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 0

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 1

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 5

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim
22 czerwca 2018, 18:00

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 czerwca o godz. 18 nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Wielkie Plenerowe Rozpoczęcie Wakacji. Na uczestników imprezy czeka moc atrakcji.

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek 3 3

Tak jak już pisaliśmy, po południu, wieczorem i w nocy z czwartku na piątek można się spodziewać burz z ulewnym deszczem i gradem w woj. lubelskim.

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia]
galeria

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia] 4 3

Kierowca zjechał z drogi, wjechał w płot, drzewo, a potem zatrzymał się na domu. W środku aż wywróciła się szafa.

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie 8 5

W środę w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarł ks. mgr Krzysztof Piotr Kwiatkowski, wikariusz parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie - informuje Archidiecezja Lubelska.

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego 5 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny ciągle znajduje się w finansowych tarapatach. Spółka, bez kroplówki z budżetu miasta, nie miałaby środków na działalność bieżącą.

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia]
galeria

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia] 0 0

Prawie 180 uczniów odebrało wczoraj nagrody za osiągnięcia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach artystycznych. To 97 uczniów z podstawówek, 48 gimnazjalistów oraz 32 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?
Tylko u nas

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania? 9 2

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę
UTRUDNIENIA NA DK12

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę 5 3

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych na ulicy Lubelskiej w Końskowoli (pow. puławski). Samochód potrącił tam kobietę.

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi 0 5

Mechanik z okolic Łukowa odpowie za przywłaszczenie samochodu. 29-latek przyjął do naprawy samochód. Zamiast zwrócić go później właścicielowi, oddał je pod zastaw mieszkańcowi Białej Podlaskiej.

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci 23 25

Kompletnie pijana matka „opiekowała” się dwójką swoich dzieci. W środku nocy, leżącą na chodniku kobietę zauważył przechodzień.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.