sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Nie sprzedali XVI-wiecznej kamienicy na Starym Mieście. Zbyt dużo tajemnic?

Autor: Dominik Smaga

Nie powiodła się próba sprzedaży zabytkowej staromiejskiej kamienicy przy Złotej 5 (fot. Google Street View)
Nie powiodła się próba sprzedaży zabytkowej staromiejskiej kamienicy przy Złotej 5 (fot. Google Street View)

Nie powiodła się próba sprzedaży zabytkowej staromiejskiej kamienicy przy Złotej 5. Nikt nie stanął do przetargu ogłoszonego przez właściciela budynku, miejską spółkę LPGK, która za 500-letnią kamienicę chciała otrzymać co najmniej 3 miliony złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nie wpłynęła żadna oferta – usłyszeliśmy w siedzibie spółki przychodząc na zaplanowane na piątek otwarcie ofert na zakup budynku. O jego planowanej sprzedaży Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poinformowało nieco ponad dwa tygodnie temu ogłaszając pisemny przetarg z ceną wywoławczą 3 mln zł. Kilka dni wcześniej nieruchomość została wyceniona przez biegłego na prawie 2,9 mln zł.

Dwupiętrowa kamienica znajduje się na rogu ul. Złotej i Dominikańskiej i bezpośrednio sąsiaduje z Teatrem Starym. Wystawiając ją na przetarg miejska spółka zastrzegła, że może „odrzucić dowolną z ofert bez podania przyczyn”. LPGK nie wydało dotąd żadnego oficjalnego komunikatu co do dalszych losów budynku po nieudanej próbie sprzedaży.

Spółka miała wcześniej inne plany co do tej kamienicy. Poprzedni prezes w 2012 r. zapowiadał wyremontowanie budynku i urządzenie w nim ośmiu apartamentów na wynajem. Pieniądze na ten cel miała przynieść sprzedaż budynku przy Niecałej 3, też będącego własnością spółki działającej wówczas pod nazwą Kamienice Miasta. Gmach przy Niecałej sprzedano, ale apartamenty przy Złotej 5 nie powstały.

XVI-wieczna kamienica wpisana jest do rejestru zabytków, toteż wszelkie prace remontowe – a są one niezbędne – musiałyby być wcześniej uzgadniane z konserwatorem zabytków. A jest tu co chronić, bo nie odkryto jeszcze wszystkich tajemnic tego budynku. Na ścianach znaleziono ślady dawnych dekoracji malarskich, na dziedzińcu natrafiono na stare piwnice i przedmioty pochodzące nawet z XIV wieku, a nawet na głęboką na 25 metrów studnię.

Makabryczne odkrycie przydarzyło się cztery lata temu pracownikom administracji, którzy w piwnicach budynku znaleźli ludzkie zwłoki zapakowane w walizkę. Okazało się, że jest to ciało zaginionego dziewięć lat wcześniej mężczyzny, sekcja zwłok wykazała, że zmarł on w wyniku obrażeń głowy, ale więcej nie udało się ustalić. Jeśli mężczyzna został zamordowany, to jego zabójca pozostał bezkarny.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Murator...
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 listopada 2016 o 18:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jeśli mężczyzna został zamordowany" - ale skąd. Obrażenia głowy powstały w wyniku upadku ze schodów. W walizkę zapakował się sam, ze wstydu.
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nie będzie chętnych - to ją wyburzyć! Kamienica stanęła nielegalnie na początku XVII wieku - wbrew właścicielom placu - dominikanom. Wyburzenie tej kamienicy otwarłoby przestrzeń na jeden z piękniejszych placów Lublina, ale chyba najbardziej zaniedbany. "Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje" - taki jest wizerunek Lublina, jak wiele innych na Starym Mieście i w jego okolicy. Wojciech Górski.
Rozwiń
Murator...
Murator... (31 października 2016 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....bardzo atrakcyjna kamienica w doskonałym położeniu, ale z jednym mankamentem. Otóż, bez znajomości ścieżek prowadzących do rożnego rodzaju dotacji, wsparcia i funduszy rewitalizacyjnych osoba (nawet ze sporymi pieniędzmi) nie ma szans na dobry biznes. To jest okazja dla sprawnych prawników i specjalistów od powyżej wymienionych sposobów pozyskiwania funduszy!
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2016 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jeśli mężczyzna został zamordowany, to jego zabójca pozostał bezkarny." Oj tam, zaraz zamordowany... Przecież mógł sam spowodować obrażenia głowy i przed śmiercią schować się w walizce.
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2016 o 22:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Program Rewitalizacji dla Lublina na lata 2016-2030 Lokalizacja - ul. Złota 5, Wartość w PLN 2 mln Rezultaty: kompleksowy remont zabytkowej kamienicy w rejonie Starego Miasta, uruchomienie nowych funkcji użytkowych, lokali mieszkalnych pod wynajem okresowy – krótkoterminowy wraz ze zmianą systemu ogrzewania, podniesienie standardu lokali mieszkalnych na terenie Starego Miasta w Lublinie, likwidacja pieców węglowych, wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturowego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – osoby/rok, Ilość mieszkań o pełnym standardzie do zamieszkania okresowego – krótkoterminowego, liczba zmodernizowanych źródeł ciepła w budynku mieszkalnym. Pójdzie za dopłatą, bo zgodnie ze Statutem spółki zgodę na ten deal musiało wydać Walne Zgromadzenie Udziałowców czyli Prezydent Miasta Lublin.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!