czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nie stracą pracy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2002, 17:09
Autor: Ewa Dziadosz

Nie będzie masowych zwolnień nauczycieli, chociaż w szkołach ponadgimnazjalnych Lublina rozpocznie we wrześniu naukę o 1000 uczniów mniej niż zakładano. Tegoroczna rekrutacja pokazała jednak, że to rodzice i uczniowie decydować będą o tym, które placówki przetrwają na rynku edukacyjnym.

We wrześniu rozpoczną pracę zreformowane szkoły średnie, do których trafią pierwsi absolwenci gimnazjów. Chociaż na kilka miesięcy przed końcem roku szkolnego dowiedzieli się, że będą mieli większy wybór typów szkół – masowo wybierali jednak licea ogólnokształcące.
– Z 6912 kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych Lublina, 4271 wybrało licea ogólnokształcące – mówi Piotr Burek, wicedyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM w Lublinie.
Nadal jednak po kilkanaście wolnych miejsc mają licea nr XI, XVIII i XXII. W ich sekretariatach nie pojawiają się już nowi kandydaci.
– W przyszłym roku nie dopuścimy do tworzenia sztucznego tłoku przy rekrutacji – mówi lubelski wicekurator oświaty, Adam Sikorski. – Nie powinna już pojawiać się sytuacja, w której gimnazjaliści ubiegają się o przyjęcie do kilku szkół jednocześnie. Szkoły będą więc musiały odpowiednio wcześniej podać liczbę punktów wymaganych od kandydatów.
Powołane kilka miesięcy temu nowe szkoły ponadgimnazjalne mają mniej uczniów niż zakładano. Z planowanych w Lublinie 50 klas techników powstało 38, z 45 liceów profilowanych – 27, a z projektowanych 70 klas szkół zasadniczych utworzono jedynie 33.
– Dotychczas jedną trzecią uczniów szkół średnich Lublina stanowiła młodzież z innych miejscowości – dodaje P. Burek. – Zakładaliśmy, że tak będzie również i w tym roku, ale najwyraźniej absolwenci podlubelskich gimnazjów wybierali szkoły bliżej domu. Była to jednak pierwsza rekrutacja do zreformowanych placówek i trudno było dokładnie przewidzieć jej przebieg.
Dyrektorzy szkół, którym nie udało się zapełnić klas planowana liczbą uczniów nie będą jednak zwalniać nauczycieli. Przygotowując plany organizacyjne nowego roku szkolnego uprzedzali swoich pracowników, że mogą mieć mniej zajęć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!