sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Nie uciekniesz przed winietą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2002, 21:42

Winiety tańsze ale za to na wszystkich drogach krajowych
- proponują posłowie SLD-UP z sejmowej Komisji Infrastruktury. Jeśli pomysł przejdzie, nie da się podróżować bez opłat.

Według rządowego projektu winiety mają obowiązywać od 1 stycznia 2003 r. Każdy kierowca będzie musiał wykupić winietę w postaci naklejki na przednią szybę auta. Uzyskane w ten sposób pieniądze miałyby być przeznaczone na remonty dróg i budowę autostrad. Rządowa propozycja zakłada objęcie winietami dla samochodów osobowych tylko głównych dróg krajowych - 5,5 tys. km. Rządowa winieta miałaby obowiązywać na trzech odcinkach dróg w naszym województwie o długości ok. 340 km. Roczna opłata za samochód osobowy: 180 zł.
Posłowie z komisji proponują 100 zł i prawie trzy razy więcej dróg. W naszym regionie 970 km. W całym kraju 18 tys. km. W ten sposób nie dałoby się uniknąć opłat.
- Winiety w rządowej propozycji są zbyt kosztowne. Zwłaszcza dla mieszkańców naszego regionu - wyjaśnia Zbigniew Janowski, poseł SLD z Chełma i członek sejmowej Komisji Infrastruktury. - Według naszego projektu, roczna winieta za samochód osobowy nie powinna być wyższa niż 100 zł. Rządowy projekt przewiduje również podatek VAT od winiet. W efekcie na budowę i remonty dróg trafiłoby mniej pieniędzy.
Zdaniem posłów z komisji ich projekt jest bardziej sprawiedliwy. Zapłaci więcej kierowców, bo praktycznie nie będzie można ominąć płatnych dróg. Ale zapłacą mniej.
- Ruszając gdziekolwiek w Polskę, trzeba będzie mieć winietę. To dobry pomysł. Kierowcy będą jasno wiedzieli, na których drogach obowiązują winiety. Nie będzie więc mandatów za ich brak - mówi Janusz Wójtowicz, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Oczywiście, winiety to kolejny podatek z naszych kieszeni i kierowcy nie chcą go płacić. Ale wszyscy chcemy jeździć po dobrych drogach.
Poselski projekt jest już praktycznie gotowy. W przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej w środę, zajmie się nim Klub Parlamentarny SLD. W kwestii rozszerzenia już i tak kontrowersyjnego projektu Sejm ma się wypowiedzieć jeszcze w tym miesiącu.
- Na nie remontowanych, zakorkowanych drogach tracimy więcej czasu, pieniędzy i paliwa niż wydamy na winiety - przekonuje Jerzy Szymański, lubelski poseł SLD z Komisji Infrastruktury. - W Sejmie poprę projekt wprowadzający opłaty na wszystkich drogach krajowych. Dzięki temu będzie więcej pieniędzy na nowe drogi. Jestem nawet za tym, by opłaty obowiązywały na wszystkich drogach.
Jak posłowie chcą przekonać kierowców? - Nasze opłaty są mniejsze - tłumaczy Janowski. - A dzięki nim będą pieniądze na remonty i budowę nowych dróg.

Andrzej Mańka - poseł opozycyjnej Ligi Polskich Rodzin

Problem to nie wysokość winiet, ale same winiety. To kolejny podatek, który obciąży społeczeństwo. Nie jestem też do końca przekonany, że pieniądze z winiet rzeczywiście posłużą budowie nowych dróg. Jestem przeciw.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!