Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2009 r.
15:01
Edytuj ten wpis

Nie wyrzucą antykwariatu ze Starego Miasta

0 4 A A

Staromiejski antykwariat pozostanie w Piwnicach pod Fortuną. Gospodarz podziemi, Teatr NN, nie chce zamieniać ich w multimedialne muzeum historii Lublina. Biuro marketingu miasta forsuje projekt i stara się o unijne pieniądze na jego realizację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W styczniu miasto ogłosiło, że przekształci zabytkowe piwnice w atrakcję turystyczną. Wysiedli antykwariat a zwiedzającym zafunduje wirtualną wędrówkę po historii Lublina.

- Postawimy na obraz, światło, dźwięk i zapachy - mówił na naszych łamach Michał Krawczyk, szef biura marketingu miasta. - Chcemy oddać klimat dawnego miasta. Uciekniemy od gablot z eksponatami. Czasy się zmieniają. Musimy postawić na nowoczesny sposób przekazywania treści.

O nowatorskich projektach Ratusza nic nie wie lokator Piwnic pod Fortuną. Marek Słomianowski prowadzi tam antykwariat. Jedyny w Lublinie, tak bogaty w książkowe zbiory. Chociaż unikatowy, to od lat nie może znaleźć stałego miejsca. Przeprowadzał się już trzy razy.

- Nikt z miasta ze mną nie rozmawiał - mówi Słomianowski. - Czasem zaglądają tu ludzie z urzędu, ale kiedy pytam o co chodzi natychmiast się wycofują. O pomysłach magistratu dowiaduję się z prasy. Do końca maja mam umowę i liczę, że zostanie przedłużona.

Urzędnicy zapowiadali, że szukają nowego lokum dla antykwariatu, by ten już wiosną opuścił Piwnice pod Fortuną. Na jesień zaplanowano początek remontu. Magistrat opracował własny scenariusz, nie oglądając się na gospodarza piwnic, którym jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN.

- Ja się na to nie godzę - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka. - W takich sprawach kluczową kwestią jest rozmowa z samym najemcą a takiej zabrakło. Antykwariat zostaje, ale przecież można wprowadzić tam kilka nowych rzeczy. To kwestia kompromisu. Ożywienie piwnic zabrało nam wiele lat. Podpisaliśmy umowę z panem Słomianowskim, z zamiarem by został tam na stałe. Nie można nagle wszystkiego przekreślać.

Przedstawiciele Bramy Grodzkiej są wzburzeni, bo miasto zdaje się nie zważać na ich argumenty.

- Antykwariat w tym miejscu ma głęboki sens - dodaje Pietrasiewicz. - Książka to element naszej kultury. Dbajmy o to, bo później będziemy biadolić nad jej upadkiem.

Miasto zakłada, że realizacja projektu pochłonie 2 mln zł. Sam remont podziemi ma kosztować 700 tys. zł. Reszta to wydatki na wyposażenie i produkcję filmu o historii Lublina. Ratusz chce wyłożyć na wszystko tylko 300 tys. zł. Reszta ma pochodzić z funduszy europejskich.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stokrotka / 17 grudnia 2009 o 14:24
Antykwariat na Rynku, posiada niesamowitą atmosferę, według mnie jest to jeden z najpiękniejszych antykwariatów w kraju. Lublin starając się zostać STOLICĄ KULTURY 2016 dokonuje zamachu na tak wspaniały nośnik kultury... To żenada!
Avatar
doc55 / 27 maja 2009 o 08:57
Tak to się zaczyna. Książki jako stare i niepotrzebne można wyrzucić z kultury! Niech żyje wszechwładny internet i jego ruchome, głośne obrazki! Potem zaś, ci wszyscy "inteligenci" ubolewają: że młodzież nie umie pisać i czytać, nie zna podstaw literatury, nie docenia żadnych wartości! A na koniec inny nawiedzony (były nauczyciel), proponuje zrobić jedynie słuszną reformę polskiej ortografii: po co jakieś tam starodawne zasady! Trzeba wyrzucić te wszystkie "ó, rz, ch..." bo przeszkadzają młodym w esemesach!!! Niech żyje analfabetyzm! "KSIĄŻKI TO ZARAZA!" (opinia gimnazjalisty).
Tak to się zaczyna. Książki jako stare i niepotrzebne można wyrzucić z kultury! Niech żyje wszechwładny internet i jego ruchome, głośne obrazki! Potem zaś, ci wszyscy "inteligenci" ubolewają: że młodzież nie umie pisać i czytać, nie zna podstaw literatury, nie docenia żadnych wartości! A na koniec inny nawiedzony (były nauczyciel), proponuje zrobić jedynie słuszną reformę polskiej ortografii: po co jakieś tam starodawne zasady! Trzeba wyrzucić te wszystkie "ó, rz, ch..." bo przeszkadzają młodym w esemesac... rozwiń
Avatar
y / 3 marca 2009 o 18:02
Nie ma nad czym medytować. Antykwariat powinien być na starym mieście; co najmniej jeden. A Pan, Panie Krawczyk prosz e zastanowić się nad samym sobą. Skąd taka głupota się w Panu wzięła.
Avatar
nauczyciel / 3 marca 2009 o 17:20
Brawo Panie Michale. Wreszcie coś się dziej ew promocji miasta i na szczęście nie pod dyktando teatru nn., który zna się na wszystkim i .... niczym. Mam nadzieję, że miasto skieruje się do rzeczywistych fachowców i stworzy porządny projekt muzealny. Powodzenia !
Avatar
Stokrotka / 17 grudnia 2009 o 14:24
Antykwariat na Rynku, posiada niesamowitą atmosferę, według mnie jest to jeden z najpiękniejszych antykwariatów w kraju. Lublin starając się zostać STOLICĄ KULTURY 2016 dokonuje zamachu na tak wspaniały nośnik kultury... To żenada!
Avatar
doc55 / 27 maja 2009 o 08:57
Tak to się zaczyna. Książki jako stare i niepotrzebne można wyrzucić z kultury! Niech żyje wszechwładny internet i jego ruchome, głośne obrazki! Potem zaś, ci wszyscy "inteligenci" ubolewają: że młodzież nie umie pisać i czytać, nie zna podstaw literatury, nie docenia żadnych wartości! A na koniec inny nawiedzony (były nauczyciel), proponuje zrobić jedynie słuszną reformę polskiej ortografii: po co jakieś tam starodawne zasady! Trzeba wyrzucić te wszystkie "ó, rz, ch..." bo przeszkadzają młodym w esemesach!!! Niech żyje analfabetyzm! "KSIĄŻKI TO ZARAZA!" (opinia gimnazjalisty).
Tak to się zaczyna. Książki jako stare i niepotrzebne można wyrzucić z kultury! Niech żyje wszechwładny internet i jego ruchome, głośne obrazki! Potem zaś, ci wszyscy "inteligenci" ubolewają: że młodzież nie umie pisać i czytać, nie zna podstaw literatury, nie docenia żadnych wartości! A na koniec inny nawiedzony (były nauczyciel), proponuje zrobić jedynie słuszną reformę polskiej ortografii: po co jakieś tam starodawne zasady! Trzeba wyrzucić te wszystkie "ó, rz, ch..." bo przeszkadzają młodym w esemesac... rozwiń
Avatar
y / 3 marca 2009 o 18:02
Nie ma nad czym medytować. Antykwariat powinien być na starym mieście; co najmniej jeden. A Pan, Panie Krawczyk prosz e zastanowić się nad samym sobą. Skąd taka głupota się w Panu wzięła.
Avatar
nauczyciel / 3 marca 2009 o 17:20
Brawo Panie Michale. Wreszcie coś się dziej ew promocji miasta i na szczęście nie pod dyktando teatru nn., który zna się na wszystkim i .... niczym. Mam nadzieję, że miasto skieruje się do rzeczywistych fachowców i stworzy porządny projekt muzealny. Powodzenia !
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 14 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 7 3

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 43 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!