niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Lublin

Nie zjemy ruskich w Ludowej

Dodano: 3 lutego 2002, 20:13

Jedna z ostatnich jadłodajni w centrum – Bar Uniwersalny Ludowa dostał wypowiedzenie umowy najmu. Nowi właściciele kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 60 na razie dali placówce czas na funkcjonowanie do końca marca.

– 28 grudnia ub. roku dostaliśmy wypowiedzenie umowy najmu – mówi Anna Kucharska, jedna ze współwłaścicielek baru. – Podobno ma tu być kolejny bank. Ta wiadomość była jak grom z jasnego nieba.
Janina Łakoma prowadzi bar od 1965 roku, w 1989 dołączyła do niej A. Kucharska. Zawsze było tu smaczne, domowe, a także tanie jedzenie.
– Kiedyś była specjalna dieta dla chorych na wątrobę, nerki, żołądek – wspomina J. Łakoma. – Ale i dziś mamy zestawy, o których można powiedzieć, że są dietetyczne.
– Zakłady pracy i osoby prywatne wykupują abonamenty po 8 zł – mówi A. Kucharska. – Na przykład pracownicy ZUS płacą za obiad niewiele ponad 4 złote. Zupa u nas kosztuje 2,50 zł, pierogi ruskie 4,70 zł, zupę i danie mięsne można zjeść za ok. 10 – 12 zł. Codziennie obiad je ok. 250 osób.

Do Ludowej przychodzą przeważnie ludzie niżej uposażeni – studenci, emeryci, uczniowie ale też ci, którzy mają uznanie dla domowej kuchni.
– Gdzie ja teraz zjem takie tanie i pyszne pierogi – skarży się starsza kobieta. Bartek, student politologii UMCS mówi, że od dwóch lat je tutaj obiady. Na te w restauracji go nie stać. Spotykamy tu naukowców z pobliskiego uniwersytetu i Akademii Medycznej, prawników. Wiemy także – bo widzieliśmy – że tu jedzenie dostają za darmo osoby bardzo biedne, dzieci ze Starego Miasta. Przychodzą również ci, którym pomaga PCK. I nigdy nie odejdą głodni. Wiadomość, że jadłodajni już nie będzie zgnębiła wszystkich – nie ma w tym określeniu przesady.
Likwidacja jadłodajni spowoduje, że 15 osób znajdzie się na zasiłku dla bezrobotnych. Utracą pracę obsługujący bar fachowcy (chłodnie, kotły, konserwacja etc.), pozbawieni zostaną źródła zbytu dostawcy warzyw i produktów spożywczych.
Czy tanie bary w Lublinie powinny być objęte szczególną ochroną miejskich władz? Czekamy na telefony – 534-06-64
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24