Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 sierpnia 2010 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Nie znasz psa? To lepiej nie podchodź do niego!

Autor: Zdjęcie autora (bmk)
0 4 A A

Nasz Czytelnik, pan Henryk, natknął się w centrum miasta na bezpańskiego psa. Pyta się co zrobić w takiej sytuacji. Weterynarz i strażnik miejski doradzają, by być bardzo ostrożnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Spacerując we wtorek po Lublinie, w samym centrum miasta, na placu między ulicami Lubartowską a Świętoduską, zobaczyłem swobodnie biegającego psa. Bez kagańca, bez smyczy. Świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie w łapie też nie trzymał… W zasięgu wzroku nie było nikogo, kto wyglądałby na właściciela zwierzaka. Parę tygodni temu psa bez opiekuna widziałem też na Czechowie, w okolicy kościoła przy ul. Koncertowej. Też wyglądał groźnie, też źle mu z oczu patrzyło. Co robić w takich przypadkach? – pyta pan Henryk z Lublina.

– Absolutnie do psa się nie zbliżać, nie próbować go głaskać czy łapać, bo nie wiadomo, jak się zachowa – ostrzega Robert Gogola, kierownik Biura Prasowego Straży Miejskiej w Lublinie. – I jak najszybciej zadzwonić pod nasz bezpłatny numer 986. Dyżurny przyjmie zgłoszenie i wyśle na miejsce patrol, powiadomi też schronisko dla bezdomnych zwierząt. Można również zadzwonić bezpośrednio do schroniska.

Strażnik przestrzega, by nie bagatelizować zjawiska. – Biegający swobodnie bezpański pies powinien być schwytany dla dobra nas wszystkich – mówi. – Zwłaszcza dzieci, które z reguły są bardzo ufne i mogą próbować się do niego zbliżyć, by go np. pogłaskać. "No bo jeśli mój piesek nie gryzie, gdy się go głaszcze, sąsiadów też, to dlaczego nie pogłaskać tego sympatycznego zwierzaka?” – rozumują. Tymczasem, ten biegający swobodnie po mieście wcale nie musi być taki łagodny. I nieszczęście gotowe!

Rozmowa z Tomaszem Balakiem, lekarzem weterynarii z Lecznicy dla Zwierząt "Canivet” w Lublinie:

•Jak się zachować wobec psa, którego się nie zna?

– W zasadzie zna się tylko własnego psa i można mieć do niego zaufanie, jeśli jest dobrze ułożony i wychowywany przez nas od szczeniaka lub długo przebywa w naszym domu. Nawet jeśli znajomi mówią o swoim psie, że jest grzeczny, my powinniśmy wobec niego zachowywać się z rezerwą.

•To znaczy?

– Nie powinniśmy wyciągać do niego ręki, zachowywać się hałaśliwie. A już na pewno nie wolno patrzeć psu w oczy.

•Dlaczego?

– To prowokuje do ataku. Tak jest w świecie zwierząt. Jeśli któreś opuści wzrok, to znaczy, że się poddaje. Nie prowokujmy zatem psa w ten sposób. Nie wykonujmy gwałtownych ruchów, znajdując się tuż obok psa, nie krzyczmy, nie machajmy jakimś kijem, laską. Niektóre mogą się przestraszyć, a wtedy wyzwala się u nich odruch obronny i mogą ugryźć. Są takie, które reagują, gdy ktoś ucieka. Ruszają za człowiekiem nawet nie zawsze dlatego, żeby go zaatakować, ale dla zabawy. Jednak to może napędzić strachu.

•To wszystko dotyczy dorosłych, a dzieci?

– Powinny się zachowywać tak samo. Rodzice muszą im o tym mówić, uprzedzać. Często dzieci zaczepiają np. psy uwiązane przed sklepem. Dziecko chce psa pogłaskać, a mimowolnie zadaje mu ból, wsadzając np. palec w oko czy ucho, łapiąc za ogon. Pies czekający na swojego pana i tak jest zdenerwowany, a jeszcze jeśli zaczepia go mały intruz, może zareagować agresją. Zresztą nigdy przecież nie wiemy, czy pies rzeczywiście nie jest agresywny.

•Ostrzeżenia w rodzaju "nie ruszaj, bo cię ugryzie!” mogą w dziecku wyrobić najpierw lęk, a z czasem wrogość wobec zwierząt..

– Dlatego trzeba mądrze dzieciom tłumaczyć, że pies to nie zabawka i może się zachowywać różnie, że własny piesek na pewno krzywdy nie zrobi, a obcy, nawet niechcący, może ugryźć.

Rozmawiała Maria Kolesiewicz

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obserwator mające psa / 15 sierpnia 2010 o 11:56
Mam proste pytanie: ile osób atakujących bez powodu innych spokojnych ludzi na "deptaku", na "starym mieście", w wąwozie Czuby/LSM powinno być prowadzanych na smyczy i w kagańcu, w asyscie policji lub straży miejskiej?. Nikt wiedzący,że wychowując psa popełnił błąd i sam sobie "zafundował" agresywnego psa nie będzie takiego psa prowadził "luzem". Jeżeli to robi, powinień być ukarany !!!. Ale odczepcie się wreszcie od psiaków biegających luzem na terenach rekreacyjnych, bawiących się z innymi podobnymi i nie stwarzających żadnych zagrożeń. Dla nikogo. Ani dla ludzi, ani dla innych psów.
Mam proste pytanie: ile osób atakujących bez powodu innych spokojnych ludzi na "deptaku", na "starym mieście", w wąwozie Czuby/LSM powinno być prowadzanych na smyczy i w kagańcu, w asyscie policji lub straży miejskiej?. Nikt wiedzący,że wychowując psa popełnił błąd i sam sobie "zafundował" agresywnego psa nie będzie takiego psa prowadził "luzem". Jeżeli to robi, powinień być ukarany !!!. Ale odczepcie się wreszcie od psiaków biegających luzem na terenach rekreacyjnych, bawiących się z inny... rozwiń
Avatar
Rakarz / 14 sierpnia 2010 o 22:17
A skąd takie rady jak min. by zadzwonić tu czy tam , BZDURA !!! nawet jeśli się dodzwonimy i podamy lokalizację tego psa to zanim ktokolwiek zechce przyjechać to ten pies będzie pod Wrocławiem -Krakowem czy Gdańskiem z taką szybkością działają nasze służby !A do psa faktycznie lepiej się nie zbliżać .
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2010 o 19:57
przed ilu laty chodziłeś do przedszkola ?
Avatar
psedskolak ze starówy / 14 sierpnia 2010 o 17:31
a nas w psedskolu, pani psedskolanka ucyła by z daleka omijać pewnego pana posła
Avatar
obserwator mające psa / 15 sierpnia 2010 o 11:56
Mam proste pytanie: ile osób atakujących bez powodu innych spokojnych ludzi na "deptaku", na "starym mieście", w wąwozie Czuby/LSM powinno być prowadzanych na smyczy i w kagańcu, w asyscie policji lub straży miejskiej?. Nikt wiedzący,że wychowując psa popełnił błąd i sam sobie "zafundował" agresywnego psa nie będzie takiego psa prowadził "luzem". Jeżeli to robi, powinień być ukarany !!!. Ale odczepcie się wreszcie od psiaków biegających luzem na terenach rekreacyjnych, bawiących się z innymi podobnymi i nie stwarzających żadnych zagrożeń. Dla nikogo. Ani dla ludzi, ani dla innych psów.
Mam proste pytanie: ile osób atakujących bez powodu innych spokojnych ludzi na "deptaku", na "starym mieście", w wąwozie Czuby/LSM powinno być prowadzanych na smyczy i w kagańcu, w asyscie policji lub straży miejskiej?. Nikt wiedzący,że wychowując psa popełnił błąd i sam sobie "zafundował" agresywnego psa nie będzie takiego psa prowadził "luzem". Jeżeli to robi, powinień być ukarany !!!. Ale odczepcie się wreszcie od psiaków biegających luzem na terenach rekreacyjnych, bawiących się z inny... rozwiń
Avatar
Rakarz / 14 sierpnia 2010 o 22:17
A skąd takie rady jak min. by zadzwonić tu czy tam , BZDURA !!! nawet jeśli się dodzwonimy i podamy lokalizację tego psa to zanim ktokolwiek zechce przyjechać to ten pies będzie pod Wrocławiem -Krakowem czy Gdańskiem z taką szybkością działają nasze służby !A do psa faktycznie lepiej się nie zbliżać .
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2010 o 19:57
przed ilu laty chodziłeś do przedszkola ?
Avatar
psedskolak ze starówy / 14 sierpnia 2010 o 17:31
a nas w psedskolu, pani psedskolanka ucyła by z daleka omijać pewnego pana posła
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 3

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 19

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 49

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 420 31

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 21 17

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 258 47

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 6

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!