sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Niecały człowiek zwiedza, czyli jak pomóc kulturze w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2012, 19:30
Autor: DOMINIK SMAGA

Warsztaty Kultury przeniosą się z hali przy Popiełuszki na Stare Miasto (Wojciech Nieśpiałowski/ Arc
Warsztaty Kultury przeniosą się z hali przy Popiełuszki na Stare Miasto (Wojciech Nieśpiałowski/ Arc

Budynek zajmowany przez Warsztaty Kultury oraz gmach po Domu Kultury Kolejarza mogą doczekać się przebudowy. Radni dali prezydentowi zielone światło dla tych inwestycji.

Miasto ma szansę przebudować oba gmachy wykładając tylko połowę kosztów. Resztę dałby minister kultury.

Prezydentowi przekonał radnych do przyjęcia uchwały wstępnie rezerwującej 700 tys. zł na projekt rozbudowy budynku przy ul. Popiełuszki, do którego z ul. Grodzkiej ma się przenieść w styczniu Galeria Labirynt.

Docelowo ma tu powstać Centrum Sztuki Współczesnej. Z pomieszczeń będzie mogła korzystać też Zachęta, gnieżdżąca się teraz w Plazie.

– Jej zbiór tak się rozrósł, że nie ma możliwości prezentowania go – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta.

Jeszcze w listopadzie miasto ma złożyć u ministra wniosek o dotację. Od jej przyznania zależy przygotowanie dokumentacji, która powinna być gotowa w przyszłym roku. Z projektami w garści prezydent ma starać się u ministra o dotację na roboty budowlane. Ile pieniędzy będzie na to trzeba?

– To jest obiekt zabytkowy, a co jest zabytkiem kosztuje więcej. Koszty będą się wahać od 10 do 14 mln złotych – szacuje Tadeusz Dziuba z Urzędu Miasta.

Opozycja pytała, czy nie lepiej przeznaczyć te kwoty na budowę mieszkań. – Można by ich za to zbudować około stu – wytyka Tomasz Pitucha (PiS).

Padały też pytania, czy warto wykładać tyle pieniędzy na siedzibę dla instytucji, która ma znikome wpływy ze sprzedaży biletów.

– W pierwszym półroczu było to 300 zł, co w przeliczeniu daje 2 zł dziennie, czyli niecały człowiek zwiedzał tę galerię – wylicza Mieczysław Ryba (PiS). – Galerię odwiedza rocznie ok. 5 tys. osób, w tym znaczna część dzieci. Brak przychodów mnie nie dziwi, bo większość oferty jest bezpłatna – przekonuje Mieczkowska-Czerniak.

Problemów nie było za to ze zgodą dla adaptacji Domu Kultury Kolejarza na potrzeby Teatru im. Andersena, który trafi tu z ul. Dominikańskiej. Na ten projekt miasto rezerwuje 600 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chybaryba
RYSZARD HELIASZ (DYREKTOR)
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chybaryba
Chybaryba (17 listopada 2012 o 06:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech się radni opozycji przed dyskusją i decyzją wybiorą do Labiryntu. I zobaczą, co się tam dzieje. I dlaczego np. w niedziele w południe nikt biletów nie sprzedaje - a mimo to cała galeria pełna dzieciaków. Bo wejście jest za darmo!
Rozwiń
RYSZARD HELIASZ (DYREKTOR)
RYSZARD HELIASZ (DYREKTOR) (16 listopada 2012 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WITAM SERDECZNIE,
POPIERAM WSZYSTKO CO DOTYCZY KULTURY, ALE JEST MI PRZYKRO, ŻE TOWARZYSTWO MUZYCZNE IM. H. WIENIAWSKIEGO W LUBLINIE, DZIAŁAJĄCE 115 LAT JEST OD WIELU LAT W POWOLNEJ AGONII, I JEŚLI NIE ZNAJDZIE WSPARCIA ZNIKNIE Z MAPY KULTURALNEJ ŚWIATA. NIE BOJĘ SIĘ YEGO OKREŚLENIA - ŚWIATA. H. WIENIAWSKI TO DOBRO KULTUROWE ŚWIATA I BEZPŁATNA SUPERPROMOCJA LUBLINA.
POZDRAWIAM!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!