niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Niedozwolone przyciski na przejazdach rowerowych mają zniknąć do świąt

Dodano: 14 marca 2016, 07:27
Autor: Dominik Smaga

Zniknąć mają ostatnie niedozwolone przez prawo przyciski na przejazdach rowerowych z sygnalizacją świetlną. Miasto wydało polecenie ich usunięcia, mają zniknąć do świąt.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O co chodzi? O przyciski, które należy wcisnąć, by na sygnalizatorze zapaliło się zielone światło. Do ich używania można zgodnie z prawem zmuszać pieszych, ale już nie rowerzystów. Przepisy mówią, że pojazdy zbliżające się do sygnalizatora muszą być wykrywane automatycznie, a słowo „pojazd” oznacza tu nie tylko samochody, ale i rowery. Reguły te obowiązują nie są niczym nowym, bo już z końcem 2008 r. upłynął czas, w którym zarządcy dróg musieli dostosować istniejące sygnalizacje do wymogów prawa. Ale Lublin ma w tym względzie zaległości.

Gdy władze miasta przyznały, że przycisków być nie powinno, ze strony urzędników zaczęły padać różne daty usunięcia urządzeń. Na zapowiedziach się kończyło. Raz wyjaśnieniem była „skomplikowana” sprawa, później konieczność uzyskania uzgodnień. Przyciski wciąż trzymają się mocno.

Tym razem urzędnicy twierdzą, że przeszkody dla rowerzystów znikną już na pewno. – Zleciliśmy już ich zdjęcie, powinny być usunięte do świąt – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. I wylicza miejsca, skąd przyciski mają być usunięte: – To skrzyżowanie ul. Nadbystrzyckiej i Jana Pawła II, skrzyżowanie al. Spółdzielczości Pracy przy al. Andersa i pobliskie z ul. Magnoliową, a także sygnalizacja u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Lubelskiego Lipca ’80.

We wszystkich tych miejscach zielone światło dla rowerzystów ma się zapalać równocześnie z tym, które dostają na jezdni poruszające się w tym samym kierunku samochody. W zeszłym roku w taki sposób przerobiona została sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Roztocze i Jantarową.

Na zmianach skorzystają również piesi, choćby na wspomnianym rondzie u zbiegu Jana Pawła II i Nadbystrzyckiej, gdzie traci się sporo czasu, bo przycisk włącza zielone światło tylko na przejściu przez połowę dwupasmówki. Dochodząc do drugiej jezdni trzeba czekać aż powtórzy się cały cykl pracy sygnalizacji.

Czytaj więcej o: drogi Urząd Miasta Lublin rowery
Gość
Gość
guma
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 marca 2016 o 18:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A przy skrzyżowaniu Zemborzyckiej z Diamentową, kiedy znikną? Apropo Zemborzyckiej ścieżka rowerowa jest poszatkowana na kilka odcinków. Przerwy są przy: torach kolejowych, Budowlanej, przystanku ZTM, Kruczkowskiego. Ścieżka rowerowa urywa się, też na Jana Pawła przy wiaduktach nad wąwozem w okolicy Bursztynowej.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dobrze
Rozwiń
guma
guma (14 marca 2016 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przyciski są dobre na takich przejściach jak to przy przystanku os. górki na ul. Jana Pawła II lub przy targu na Bronowicach. Przyciski przy skrzyżowaniach to wyrzucanie kasy w błoto, zwykła niegospodarność. Jaki jest sens świecić pieszym na czerwono jak równolegle pojazdy dostają czerwone? Ktoś chyba wziął w łapę by zarobić mógł ktoś.

pomyliło mi się, powinno być: gdy pojazdy mają zielone

Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
taki przycisk ma sens gdy jego naciśnięcie powoduje włączenie zielonego na przejściu gdy na jezdni jest cały pozostały czas zielone.
Rozwiń
123...
123... (14 marca 2016 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

przyciski dla pieszych nie powinny istniec na skrzyzowaniach na ktorych istnieje sygnalizacja dla pojazdow  - powoduja tylko chaos komunikacyjny zwlaszcza na rozbudowanych skrzyzowaniach ; przyciski dla pieszych maja sens tylko w takich miejscach jak na przyklad przejscie przez ul. Gleboka w rejonie pawilonow handlowych gdzie ma lokal m.in. Telepizza

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!