piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Niedziela w Lublinie. Konie w skansenie, koncert orkiestry

Dodano: 28 czerwca 2015, 11:40
Autor: Damian Drabik

Gdzie się wybrać i co robić w niedzielę w Lublinie:

WYDARZENIE

Jarmark Koński, godz. 12, Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Aleja Warszawska 96

Jednodniowy, cykliczny jarmark nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym. Na oczach widzów odtworzone zostaną scena targowania się o konia oraz wieńczący całość litkup – tradycyjne opijanie wódką zawartej transakcji. W inscenizacji pojawiają się barwne postacie członków komisji targowej, gospodarza terenu, który otwiera i zamyka targ, prezentuje konie oraz zapowiada sprzedających i kupujących, a ponadto: Cygana (znawcy koni wraz ze swoimi „kibicami”, którzy podsycają atmosferę targu), Żyda (uczestniczącego w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu), posterunkowego (pilnującego porządku i mającego oko na złodziejaszków), „miastowego cwaniaczka” (próbującego oszukać gospodarza), pomocnika młynarza (szukającego silnego konia do ciężkiej pracy), a także karciarzy i dziada szukający zarobku.

Wystawa zwierząt egzotycznych, godz. 15, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Czy wiedzieliście, że to w Lublinie powstał pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi? To właśnie pracownicy i wolontariusze Lubelskiego Egzotarium powołali do życia w 2011 r. Fundację Epicrates. Na Moście Kultury przedstawią swoich podopiecznych, ale przede wszystkim wyjaśnią, na czym polega właściwa opieka nad zwierzętami egzotycznymi.

Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina, godz. 18.45, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie, Narutowicza 6, wstęp wolny

Stowarzyszenie "Orkiestra Trybunału Koronnego" zaprasza na koncert „Orkiestra Trybunału Koronnego mieszkańcom Lublina”. wystąpią: Szymon Krzemień – wiolonczela, Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie, Przemysław Stanisławski – dyrygent.

Recital Fortepianowy, godz. 19, Trybunał Koronny, Rynek 1

Program: L. van Beethoven – Sonata c-moll op. 111, F. Schubert – Sonata B-dur , D.960

 

TEATR

 

„Shirley Valentine”, godz. 17, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 40-120 zł.

Monodram Krystyny Jandy. Już te trzy słowa wystarczyłyby za całą rekomendację spektaklu. Janda gra Shirley Valentine z niewielką przerwą od początku lat 90. Ponad 700 wystawień, absolutny sukces komercyjny, ale i bezdyskusyjny popis aktorski. Bo Janda przekroczyła tym spektaklem ograniczenia tak zwanego teatru bulwarowego, stworzyła kulturowy fenomen, postać, z którą identyfikowały się ze dwie generacje Polek.

 

„Mistrz i Małgorzata”, godz. 19, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-52 zł.

Monsieur Woland przejąwszy kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

 

„Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy”, godz. 21.30, Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie

Istnieją historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, i takie, których lepiej byłoby też nigdy nie opowiedzieć. Historie, które sprawiają, że w oczach odbiorców stajemy się wielcy, bądź dramatycznie kurczymy się. Są chwile, kiedy czujemy potrzebę, aby coś powiedzieć, wyznać, ale opowieść pozostaje uwięziona w gardle oraz pomiędzy słowem zdolnym otworzyć wielkie drzwi a ciszą – oddziela je jedynie niewielka przestrzeń: jak mały kamień na krawędzi urwiska, który z powiewem wiatru lub pod ciężarem motyla, mógłby spaść w przepaść.

 

KINO

 

„15 stron świata”, godz. 19, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5/8 zł.

Zanurz się w alternatywnej rzeczywistości stworzonej z abstrakcyjnych form, dźwięków i obrazów. Przewodnikiem po tym świecie będzie Eugeniusz Rudnik, który za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetycznej zrewolucjonizował muzykę. Charyzmatyczny kompozytor i reżyser dźwięku współtworzył jeden z największych fenomenów polskiej kultury XX wieku – legendarne Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Dźwięk to dla niego kawałek taśmy magnetycznej, który można dotknąć, uciąć, skleić. Eksperymentalny dokument Zuzanny Solakiewicz zbudowany jest na zasadzie kolażu – tak jak muzyka Rudnika.

 

WARSZTATY

Słodko-gorzka sztuka, godz. 16, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, opłata 5 zł.

Warsztaty będą aktywizować zmysły najmłodszych – przede wszystkim smaku i zapachu. Pojawi się imponująca ilość smakowitych produktów, które staną się obiektem działań kulinarno-artystycznych.

 

Warsztaty kulinarne mEATing, godz. 17, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

Poznaj Polskę od jej smakowitej strony. W trakcie wszystkich warsztatów będzie można nauczyć się i posmakować klasyków Lubelszczyzny i Podlasia, pyszności z Warmii, Mazowsza czy Małopolski. Uczestnicy będą eksperymentować, bawić się smakami, tradycyjnymi przepisami, by tworzyć nowe, pyszne potrawy i wariacje inspirowane klasycznymi, polskimi recepturami.

 

DLA DZIECI

 

WARSZTATY

Niedziela w Labiryncie, godz. 12, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, wstęp wolny

Na czas warsztatów dzieci przenoszą się do niezwykłego świata sztuki współczesnej i zgłębiają tajniki warsztatu artysty. Tym razem zajęcia są inspirowane wystawą edukacyjną „Tajemnice światła”.

Akwarelki, godz. 12, Most im. inż. Mariana Lutosławskiego

W oparciu o kilka technik oraz w wyniku twórczego miksowania emocji, myśli i energii uczestników zamierzamy stworzyć oryginalne obiekty artystyczne. Całość cyklu zakończy wystawa powstałych dzieł. Zajęcia poprowadzi Adriana Michalewska. W programie: próba uchwycenia mostu poprzez język malarski, autoportret uczestników warsztatów, studium wody, analiza indywidualnych odcisków linii papilarnych, z których po połączeniu powstanie wspólna mapa „naszego” miasta, murale oraz wspólna aranżacja końcowej ekspozycji prac.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!