Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2018 r.
21:01

"Niemiecka jakość gwarantowana". Kontrowersyjna czy po prostu wyrazista wystawa w IPN?

64 61 A A

"Niemiecka jakość gwarantowana” – brzmi angielski napis pod zdjęciem bramy wjazdowej do obozu w Birkenau. To jeden z plakatów znajdujących się na wystawie w lubelskim IPN. Instytut kontrowersyjną ekspozycję określa tylko jako „wyrazistą”. Autor uważa zaś, że jeśli prace wywołują kontrowersje, to ich powstanie tym bardziej było uzasadnione.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia „Lublin zaKorkowany” jest elementem festiwalu filmów dokumentalnych VI Lubelska Retrospektywa „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci. Przywracamy pamięć 1939-1989”. Zobaczyć można na niej m.in. plakat zestawiający ze sobą loga niemieckich marek samochodów Mercedes i Volkswagen razem ze swastyką i podpisem Made in Germany.

Jest też plakat pokazujący bramę prowadzącą do obozu Auschwitz-Birkenau gdzie zamiast napisu „Arbeit macht frei” znajduje się „Welcome to Germany”, czy też plakat na którym w trupią czaszkę wpisana jest podobizna Władimira Putina z napisem „Achtung Russia!” ze stylizowanym znakiem SS.

– Jestem zaskoczony. Takie plakaty nie mają nic wspólnego z żołnierzami niezłomnymi, o których miało mówić wydarzenie. Nie mają też nic wspólnego z historią Polski do 1989 r., bo przecież Putina wtedy nie było. Pojawiającej się kwestii reparacji niemieckich także – mówi proszący o anonimowość lubelski wykładowca zajmujący się stosunkami międzynarodowymi. Podobnych opinii zebraliśmy więcej. Nikt jednak nie zgodził się na oficjalną wypowiedź. – Według mnie to bardzo kontrowersyjny plakacista i bardzo kontrowersyjna wystawa. Według mnie IPN nie jest miejscem na prezentowanie takich prac.

Pracownicy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie mają sobie jednak nic do zarzucenia. – Jak dotąd, do lubelskiego IPN nie napływały negatywne sygnały w sprawie ekspozycji, wręcz przeciwnie: wiele osób przekazywało nam informacje o tym, że pozytywnie odbierają plakaty – podkreśla Dawid Florczak, asystent prasowy IPN w Lublinie.

– Wystawę z pewnością można nazwać bardzo wyrazistą, ale nie ksenofobiczną. Plakaty, które tam się znajdują odnoszą się do historii najnowszej, jak m.in. te z wizerunkami żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Florczak dodaje, że Wojciech Korkuć był wielokrotnie doceniany i nagradzany w polskich i zagranicznych konkursach na plakaty artystyczne i reklamowe.

Sam autor także nie widzi problemu. – Jeżeli ktoś się doszukuje „antyniemieckości” w plakacie z 2013 roku „Made in Germany” to tylko potwierdza słuszność i sensowność powstania tego plakatu. Plakat ten właściwie jest obojętny w swojej wymowie i ma charakter edukacyjny. Nie jest ani anty i nie jest pro! Właściwie stwierdza pewien banał, który jest oczywistością – ale jak się okazuje wywołuje oburzenie. Oburzenie, które jest bardzo symptomatyczne i wskazuje na elementarne braki w edukacji – uważa.

– Plakat „Achtung Russia!” powstał w 2014 i był protestem przeciwko imperialistycznej polityce i agresywnym działaniom Rosji na Ukrainie, a wcześnie w Gruzji. Jeżeli ktoś widzi w tym plakacie „antyrosyjskość” to bardzo proszę zauważyć ze jest ona bardzo mocno spersonalizowana do jednej znanej postaci.

Pełny komentarz autora wystawy

Jeżeli ktoś sie doszukuje “antyniemieckości” w plakacie z 2013 roku “Made in Germany” to tylko potwierdza słuszność i sensowność powstania tego plakatu. Plakat ten właściwie jest obojętny w swojej wymowie i ma charakter edukacyjny. Nie jest ani anty i nie jest pro! Właściwie stwierdza pewien banał, ktory jest oczywistościa - ale jak sie okazuje wywołuje oburzenie. Oburzenie, które jest bardzo symptomatyczne i wskazuje na elementarne braki w edukacji.

Plakat stwierdza bliską zależność między zbrodniczą, lewicową, partyjną organizacją niemiecką NSDAP (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników) symbolizowaną górnym znakiem a dwoma współczesnymi wielkimi niemieckimi koncernami samochodowymi. Bez tej zależności zarówno NSDAP i koncerny by nie istniały!

Marka Volkswagen to “dziecko” epoki niemieckiego socjalizmu narodowego. Sam Adolf Hitler poprosił Ferdynanda Porsche o pomysł na “samochód dla ludu” (Volkswagen) w kształcie żuka. Z koleji Mercedes-Benz to ulubiona repezentacyjna marka Adolfa Hitlera. Produkwała też cieżarówki na potrzeby wojny. Oba koncerny zbudowały swoję dzisiejsze potęgi gigantów motoryzacyjnych na produkcji wojskowej na rzecz zbrodniczej, ludobójczej III Rzeszy Niemieckiej korzystając z pracy niewolniczej więzniów z obozów koncentracyjnych.

Znaki na plakacie nawiazujące formą do dwóch znanych niemieckich koncenów motoryzacyjnych to tylko dwa przykłady a temat jest dużo szerszy. Kokosy na ludobójstwie robiła w dla III Rzeszy Niemieckiej firma Bayer znana dziś z produkcji Aspiryny. Bayer i BASF wchodziły w skład IG Farben - producenta paliwa i materiałów wybuchowych ale również Cyklonu B. Bez IG Farben Hitler nie mógłby prowadzić wojny. IG Farben był głównym sponsorem NSDAP. Bayer finansował również i nadzorował „pracę” słynnego doktora Josefa Mengele -„anioła śmierci” z Auschwitz. Personel obozów koncentracyjnych w tym Auschwitz, był ubezpieczony przez dzisiejszego giganta finansowego czyli firmę Allianz, która również sponsorowała NSDAP. Prestiżowa dziś firma Hugo Boss swój majątek zbiła na dostawach mundurów dla zbodniczej niemieckiej armii. A sam Hugo Boss zasłyną projektami mundurów dla SS i SA.

Lista znanych firm, które zarabiały na Holocauscie Żydów, Polaków i innych narodów jest zancznie dłuższa m.in.: BMW ( produkcja broni i silników dla Lufwaffe), Siemens (cześci dla pocisków V-1 i V-2) Opel (ciężarówki), Audi (wczesniej Horch), Dr. Oetker (zaopatrzenie dla SS), Puma i Adidas (bracia Dassler należeli do NSDAP i produkowali pancerzownice Panzerschreck), IBM (maszyny sortujące w obozach koncentracyjnych) a także Genaral Electric, Agfa, Mielle, Bosch, MAN, RWE i inne.

Tak też myślę ze należy te wątki w plakatach rozwinąć w pewien cykl bo temat jest potężny do zakomunikowania.... Bo ludzie nie wiedzą co kupują!

Państwo Niemieckie dysponując potężną machiną wojenną doprowadziło do najwiekszego w dziejach świata barbarzyństwa, okrucieństwa, ludobójstwa i dewastacji w Europie czym była II wojna światowa. Polska poniosła najwieksze w swojej historii straty ludnościowe i gospodarcze. Do tych strat odnoszą się plakaty domagające się należnych Polsce odszkodować i zadośćuczynienia czyli reparacji. W relacjach polsko-niemieckich nie ma ważniejszej sprawy od 1 września 1939. Jezeli Polska nie będzie się domagać tych reparacji to daje przyzwolenie na bezkarne rujnowanie, grabierz i mordowanie obywateli Państwa Polskiego. To jest kwestia podstawowych praw człowieka i praw suwerennego narodu. Niemcy za swoje zbrodnie wypłaciły reparacje kilkunastu państwom. Polska w tej materii jest nadal dyskryminowana.

Reaparacje dla Polski od Niemców to nie jest tylko kwetia finansowa, ale również chodzi o należny nam szacunek. Nikt nie będzie nas szanować jeżeli my sami nie będziemy się tego szacunku domagać. Jestemy to winni polskim ofiarom II wojny światowej ale jest to też ważne dla przyszłych pokoleń Polaków. Jeżeli ktoś tych podstawowych spraw nie dostrzega albo nie chce dostrzec to znaczy, że nadal jest mentalnym niewolnikiem, niedouczonym ignorantem albo zwykłym folksdojczem, których zresztą niestety nie brakuje. A jezeli ktoś twierdzi, że domaganie się przez Polskę reparacji od Niemiec popsuje relacje z tym państwem to się myli o 180 stopni.

Wprost przeciwnie - wypłacenie reparacji wreszcie te relacje naprawi i uporządkuje. W tej kwestii wystarczy przyjrzeć się dzisiejszym doskonałym i przyjacielskim relacjom państawa niemieckiego z państwami, ktrórym Niemcy reparacje wypłaciły np. z Francją czy Izraelem - pomimo faktu, że państwo Izrael w czasie wojnie nawet nie istniało. Dzisiejsze Niemcy są sukcesorem III Rzeszy. Dziesiejsze niemieckie światowe koncerny zbudowały swoje potegi kosztem masakry i zagłady narodów w Europie. Zrabowane w Polsce dzieła sztuki nadal wiszą w niemieckich domach i muzeach. Jeżeli ktoś twierdzi że domaganie się reparacji jest działaniem antyniemieckim to tak na prawdę popiera barbarzyństwo III Rzeszy, z którego sukcesor sie nie rozliczył. A podobno sukcesor przyznaje się do odpowiedzialności ze skutki II wojny światowej. Więc trzeba tę odpowiedzialność wyegzekwować formalnie: Germans! You have to pay fot that!

Plakat „Achtung Russia!” powstał w 2014 i był protestem przeciwko imperialistycznej polityce i agresywnym działaniom Rosji na Ukrainie a wcześnie w Gruzji. Jeżeli ktoś widzi w tym plakacie „antyrosyjskość” to bardzo proszę zauważyć ze jest ona badzo mocno spersonalizowana do jednej znanej postaci. Rosja przez ostatnie 18 lat jest mocno trzymana twardą reką dyktatora, który uwikłał Rosję w wiele konfliktów miedzynarodowych, który sprawuje władzę metadami faszystowskimi i który Rosję pcha w kierunku państwa bandyckiego.

Ten szkolony w KGB bantyta odkurzył na nowo w Rosji kult Stalina i nawet nie ukrywa swoich zamiarów twierdząc: „Najwiekszą katastrofą XX wieku był rozpad Związku Sowieckiego”. O prawdziwych i udokumentowanych zbrodniach tego despoty dowiemy się tradycyjnie po odsunięciu go od władzy czyli prawdopodobnie kiedy dokończy żywota. W tej chwli ta wiedza jest wyrokiem śmierci dla wiedzącego. Ten plakat to protest przeciwko rządom dyktatorskim, które przede wszystkim zagrażają w pierwszym rzędzie obywatelom samej Rosji. Czy to jest antyrosyjkie czu może prorosyjkie?

Plakat z cytatem Marszałka Piłsudskiego: „Wam kury szczać prowadzać....” nie był plakatem przeciwko opozycji. Jeżeli już to był plakatem antyrządowym. Plakat powstał na początku 2011 i był protestem przeciwko metodom sprawowania władzy przez ówczesną ekipię rządową. Z dzisiejszej perspektywy wiemy ze były to rządzy „państwa teoretycznego” i były właściwie antypaństwowe. Słuszność tezy zawartej w plakacie potwiedzają pózniejsze wydarzenia. To wtedy doprowadzono do upadku polskie stocznie a blisko upadku był LOT, PKP, PŻM i inne państwowe przedsiebiorstwa.

Sposób rządzenia najlepiej obrazują afery: m.in. afera hazardowa, afera reprywatyzacyjna, afera Amber Gold. Jedno wielkie złodziejstwo o brak odpowiedzialności za cokolwiek. Dziś ten plakat właściwie może dotyczyć opozycji bo to ta sama formacja polityczna. Obecnie ta formacja jeszcze bardziej obnażyła skalę swojej patologii, nihilizmu i antypaństwowości. Partia ta niezależnie czy rządzi czy jest w opozycji nadaje się najlepiej do tego na co wskazuje Marszałek Piłsudski. Ale nie ma pewności czy to kurom nie zaszkodzi.

Z poważaniem,

Wojciech Korkuć

Czytaj więcej o:

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 23:10
+2
Pan od plakatów wszystko już wyjaśnił, jakie to wszystko proste i logiczne. Ciekawe jakimi samochodami jeździ obecna władza i jakie koncerny wspiera?
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:26
+2
Bardzo trafny plakat ten z logo vw i mercedesa. Polacy uwielbiają niemieckie samochody. Teraz także pokochali faszyzm. Wszysko sie zgadza.
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:19
+2
Ipn dba o to zeby nienawidzić inne narodowosci, to świetna zachęta, moze nawet trzeba wziąć odwet
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:13
+2
Autorzy zapewne gardzą niemiecką motoryzacją i nie jeżdżą niemieckimi autami.
Avatar
Polski Murzyn / 12 marca 2018 o 09:55
+1
Tekst p. Korkucia roi się od błędów językowych, literówek i nonsensów. Rozumiem, że patriotyczne wzmożenie zwalnia od dbałości o poprawność języka ojczystego. Patrioci mogą mówić i pisać jak Murzyn Kali. 
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 08:16
+1
IPN powili zmienia się w Instytut PROPAGANDY NARODOWCÓW!
Avatar
Marek68 / 12 marca 2018 o 07:53
+1
Czy IPN to jeszcze organ badający fakty historyczne, czy kuż polityczny oręż "dobrej (a raczej podłej) zmiany"?
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 07:06
+1
Jestem Polakiem i też jestem wstrząśnięty tym co naziści zrobili ludziom, ale ten plakat to trochę kop w krocze dla dzisiejszych Niemców nic nie mających wspólnego z tamtymi wydarzeniami. Tak to my partnerstwa w przyszłych, jakże ważnych relacjach nie zbudujemy. Mniej zawziętości, a więcej rozumu i rozwagi życzę. Niestety dzisiejsze władze jakoś dziwnie dążą do tego aby skłócić nas z całym światem. Można przecież być patriotą i czcić pamięć poległych i zabitych ale dlaczego wciąż biczować Niemców urodzonych grubo po wojnie?
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 06:42
+1
Takie wystawy to tylko wywołują sprzeciw i wywołują niepotrzebne nieporozumienia. Czy taki ma to sens? Mamy dość szoku i chcemy spokoju!
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 22:32
+1
Zastanawiam się, co czuliby dziś, oglądając te plakaty, polscy biskupi - autorzy słynnego wezwania "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Gdzie umiejscowiliby ich nasi dzisiejsi "patrioci", jak odczytaliby ten apel o pojednanie? Prawdę historyczną trzeba szanować i o nią dbać, ale nie wolno dzielić w nieskończoność narodów! Judzić, rozpalać na nowo emocje. Czy tak postąpiłby nasz Papież - Polak, na którego tak chętnie powołują się ponoć prawdziwi Polacy? Rolą IPN jest pielęgnować pamięć narodową, utrwalać doniosłe, także bolesne i tragiczne wydarzenia, ale także budować mosty z innymi krajami, dbać o dobre imię i dobre postrzeganie naszej Ojczyzny w świecie. Jakie wrażenie odniosą nie tylko Niemcy ale i inni po tej wystawie? Czy taki sposób "pielęgnowania" pamięci narodowej jest rzeczywiście najlepszy? Mam wątpliwości. Chciałoby się nawet zapytać tych wszystkich, co tak bardzo zniechęcają do UE (niedoskonałej - to fakt), do innych narodów - co proponują dla Polski i Europy, jaką przyszłość gotują swym dzieciom i wnukom? Znów nowe wojny, nowe żelazne kurtyny? Może przydałoby się więcej pamięci właśnie i więcej wyobraźni - głębszego i spokojnego spojrzenia w przyszłość.
Zastanawiam się, co czuliby dziś, oglądając te plakaty, polscy biskupi - autorzy słynnego wezwania "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Gdzie umiejscowiliby ich nasi dzisiejsi "patrioci", jak odczytaliby ten apel o pojednanie? Prawdę historyczną trzeba szanować i o nią dbać, ale nie wolno dzielić w nieskończoność narodów! Judzić, rozpalać na nowo emocje. Czy tak postąpiłby nasz Papież - Polak, na którego tak chętnie powołują się ponoć prawdziwi Polacy? Rolą IPN jest pielęgnować pamięć narodową, utrwalać doniosłe, takż... rozwiń
Avatar
posisdacz MB / 1 kwietnia 2018 o 18:07
Jest to ewidentny przykład biedy umysłowej autors
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 13:05
Skoro p.Korkuć potrzebował aż tak długiego uzasadnienia,to znaczy,że plakaty wiedzy nie przekazują Dla mnie ( krewnej Polakow,ktorzy zamordowani zostali w KL.Auschwitz )te plakaty świadczą o braku wyczucia,braku empatii dla ofiar. W.K. jest osobą w obejściu b.nietaktowną (poznałam go-Wataha) o rozdętym ego i parciu na szkło. Jest znany nie ze względu na talent, lecz przyklejanie sie do ludzi ważnych, ktorych poparcie uzyskuje.Typowy skandalista,bez hamulców by zaistnieć.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 12:10
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszcząc "podejdź no, do płota"! Pańskie "prace" budzą niesmak, a ich obecność na tej wystawie świadczy o kompletnej indolencji lubelskiego IPN.
Panie Korkuciu, jakim prawem ubliża Pan inteligencji Polaków, twierdząc, że potrzebują Pańskiej banalnej (jak słusznie sam Pan zauważył) "tfu!rczosci" w celach edukacyjnych? Nie potrafimy czytać? Pańskie "prace" nie są kontrowersyjne, edukacyjne, ani "obojętne". Pańskie "prace" są po prostu słabe i świadczą o głębokich kompleksach, które próbuje Pan wmówić całemu społeczeństwu. Zadawnionych problemow z sąsiadami raczej Pan nie rozwiąże wywalając im taczki gnoju do salonu, wygrażając pięściami i wrzeszc... rozwiń
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 09:20
12 listopada 1918, dzień po powrocie J. Piłsudskiego, staje przed Marszałkiem Żyd I. Grunbaum (później poseł na Sejm II RP), który w imieniu Żydów żąda od Polski połowy jej obszaru na utworzenie autonomii żydowskiej. Pamiętajmy o tym, co zrobił Piłsudski z żądaniem tego gościa - szczególnie w stulecie odzyskania Niepodległości.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 08:59
i te kultowe mundury SS-manów - prosto od Hugo BoSSa
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 22:05
undefined napisał:
Poprawne politycznie lewactwo wyje ze złości bo pan Korkuć pokazał prawdę.
 Wyć to możesz ty. Po najbliższych wyborach. Głupota, polityczna amatorszczyzna połączona z pychą musi prowadzić do klęski. I stanie się to niechybnie. Pan Korkuć też grzeszy - i pychą, i dyletanctwem, i bylejakością swego patriotyzmu (vide: styl i język jego listu). I też upadnie.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 20:52
Poprawne politycznie lewactwo wyje ze złości bo pan Korkuć pokazał prawdę.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 19:42
Tak tak a Macierewicz sciaga amerykanskie dywizje, zeby Polska byla w putina strefie wplywow :) padlem ze smiechu
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 18:45
Każda tego akcja, która ma na celu skłócenie nas z sąsiadami to robota Rosji. PIS to ruska agentura i dąży do tego, żebyśmy znów byli w rosyjskiej strefie wpływów. Zauważcie, że kłócimy się z każdym tylko nie z Rosją.
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 18:16
undefined napisał:
Bardzo dobra wymowa plakatów, ale jak widać już podnoszą się lewackie kundle, które najchętniej wylizałyby Merkel dopę.
 One może wylizałyby, a ty już liżesz. Zgadnij, komu. No i tyle "miłości" bliźniego w twojej wypowiedzi. Naprawdę - budujące.
Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka 1 0

MUNDIAL 2018 W drugim meczu grupy E Brazylia, uznawana przez wielu za głównego kandydata do złota zaledwie zremisowała ze Szwajcarią. Tym samym po pierwszej serii gier na prowadzeniu są Serbowie

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości
galeria

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości 13 15

W piątek o godz. 12.15 (10 minut przed czasem) w Świdniku wylądował samolot z Kijowa. Ze 120 osób na pokładzie, 80 to uczestnicy oficjalnej delegacji, w której znaleźli się przedstawiciele przewoźnika, portów lotniczych, ukraińscy parlamentarzyści oraz dziennikarze. Zanim odleciał z powrotem do Kijowa, samolot linii Bravo Airways wykonał połączenie do Chersonia i z powrotem

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Na wiatę dla rowerzystów i morsów w pobliżu zapory Zalewu Zemborzyckiego poczekamy nawet do przyszłego roku. Przyznaje to oficjalnie Ratusz.

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia]
galeria

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia] 0 5

Krzyże Wolności i Solidarności odebrali w piątek zasłużeni działacze opozycji demokratycznej. Cztery odznaczenia przyznano pośmiertnie.

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia do przetargu na radiowozy

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia do przetargu na radiowozy 4 2

Instytucje publiczne coraz częściej robią zakupy bez przetargów. Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia m.in. do lubelskiej prokuratury i policji, która w ekspresowym tempie kupowała nowe radiowozy

Baraże o awans do CLJ: wygrane BKS Lublin i AMSPN Hetmana

Baraże o awans do CLJ: wygrane BKS Lublin i AMSPN Hetmana 16 2

Świetny występ podopiecznych trenerów: Marcina Zakrzewskiego i Jakuba Lewkowicza. BKS ograł w pierwszym meczu o awans do Centralnej Ligi Juniorów młodszych. Stal Stalowa Wola aż 4:0. Awans jest blisko

Huczwa  – Unia 2:4. Grała zamojska klasa okręgowa

Huczwa – Unia 2:4. Grała zamojska klasa okręgowa 3 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W ostatnim, prestiżowym meczu tego sezonu Unia Hrubieszów pokonała Huczwę Tyszowce 4:2. Wygrana zespołu trenera Dariusza Herbina daje mu jedynie prestiż bo i tak pierwsze miejsce w tabeli zajmuje zespół z Tyszowiec

Tłumy na EkoPikniku rodzinnym nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Tłumy na EkoPikniku rodzinnym nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 0 1

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się w niedzielę EkoPiknik Rodzinny

Nowe trolejbusy zawiozą mieszkańców Lublina. Można je było obejrzeć [zdjęcia]
galeria

Nowe trolejbusy zawiozą mieszkańców Lublina. Można je było obejrzeć [zdjęcia] 0 3

Na placu Zamkowym po raz pierwszy można było się w niedzielę przywitać z nowymi przegubowymi trolejbusami, które już niedługo będą wozić nas po Lublinie.

MUNDIAL 2018. Niemcy – Meksyk 0:1. Sensacja na Łużnikach!

MUNDIAL 2018. Niemcy – Meksyk 0:1. Sensacja na Łużnikach! 0 0

MUNDIAL 2018 Niemcy, obrońcy mistrzowskiego tytułu przegrali 0:1 z Meksykiem, a jedynego gola w tym spotkaniu zdobył w 35 minucie Hirving Lozano

Rolnik wygrał nowy ciągnik Ursus. "Myślałem, że to żart"
galeria

Rolnik wygrał nowy ciągnik Ursus. "Myślałem, że to żart" 59 1

To super maszyna – stwierdził Sebastian Krzyśpiak po tym jak zasiadł za kierownicą nowego Ursusa C-380. Pojazd warty ponad 130 tys. zł to główna nagroda w loterii puławskich Azotów i lubelskiego producenta ciągników.

Przebudowa deptaka w Lublinie. Znaleziono ludzkie szczątki i ciekawe przedmioty
galeria
film

Przebudowa deptaka w Lublinie. Znaleziono ludzkie szczątki i ciekawe przedmioty 53 9

W tym tygodniu zacznie się na deptaku sadzenie drzewek oraz montaż małej architektury i latarni – zapowiada Ratusz. W poniedziałek ma pokazać to, co odkryli archeolodzy na placu budowy. Jednym z odkryć jest odkopany w czwartek kolejny szkielet

Pogrom w Krakowie. Speed Car Motor Lublin wciąż niepokonany

Pogrom w Krakowie. Speed Car Motor Lublin wciąż niepokonany 6 2

NICE I liga żużlowa Speed Car Motor Lublin odniósł kolejne zwycięstwo. Tym razem liderzy rozgrywek rozgromili w Krakowie miejscową Arge Wanda Speedway. Komplet punktów zdobył Andreas Jonsson

Ryki: Otwarte Strefy Aktywności w trzech miejscowościach

Ryki: Otwarte Strefy Aktywności w trzech miejscowościach 0 0

Plenerowe siłownie, place zabaw, miejsca do relaksu i gier – tzw. Otwarte Strefy Aktywności pojawią się w trzech miejscowościach w gminie

Gmina Puławy: Wójt z absolutorium

Gmina Puławy: Wójt z absolutorium 10 1

Wójt Krzysztof Brzeziński podczas ostatniej sesji otrzymał od rady absolutorium. Przeciwko jego udzieleniu zagłosowały trzy osoby z opozycji

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.