środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Nieruchomości LODR do marszałka? Wojewoda chce zaskarżyć uchwałę

Dodano: 12 lipca 2016, 17:17
Autor: toma

W najbliższych dniach wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zadecyduje czy zaskarży uchwałę zarządu województwa o przejęciu przez samorząd prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości zajmowanych przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Chodzi o majątki w Końskowoli koło Puław, Sitnie pod Zamościem i Grabanowie koło Białej Podlaskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Niebawem kontrolę nad ośrodkami w całej Polsce od marszałków województw przejmie minister rolnictwa. I to resort będzie nadzorował przepływające przez ODR-y miliony złotych i podejmował decyzje kadrowe. Wygląda jednak na to, że w przypadku województwa lubelskiego (choć podobna sytuacja może mieć miejsce w kilku innych regionach) ministerstwo przejmie zadania i pracowników, ale bez nieruchomości. Wszystko przez uchwałę, przyjętą 28 czerwca przez zarząd województwa, w myśl której samorząd przejął prawo do użytkowania wieczystego majątku należącego do LODR. Z takim wnioskiem wystąpił dyrektor LODR Antoni Skrabucha.

Sprawą od razu zainteresował się wojewoda lubelski, który natychmiast zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego o przekazanie uchwały.

– Jak tylko dostaniemy dokument, to podejmiemy czynności nadzorcze. Ale już wstępna analiza naszych prawników wskazuje na to, że mogło tu dojść do naruszenia prawa. Nie wykluczamy wady prawnej, która może do prowadzić do uchylenia decyzji – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy województwa lubelskiego.

Przeciwko uchwale zaprotestowali także związkowcy z LODR. – Oświadczamy, iż działania dyrektora są karygodne i nie wyobrażamy sobie żadnego uzasadnienia, dla którego po 60-ciu latach majątek i grunty LODR niezbędne do wykonywania zadań statutowych mają przestać być naszą własnością – czytamy w piśmie, które wysłali do marszałka, wojewody oraz ministra rolnictwa. Ponadto działająca w ośrodku w Końskowoli „Solidarność” wyraziła wobec dyrektora Skrabuchy i jego zastępczyni Marioli Staręgi wotum nieufności.

Marszałek Sławomir Sosnowski w rozmowie z nami w ubiegłym tygodniu zapewniał, że LODR do końca roku będzie mógł korzystać nieodpłatne z zajmowanych nieruchomości, a później będzie możliwy ich wynajem. Sprawą protestu najprawdopodobniej dziś zajmą się członkowie zarządu województwa.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
soboń
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 lipca 2016 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Dyrektor tylko w imieniu Marszałka zarządzał tym majątkiem na czas pełnienia funkcji, w momencie odejścia automatycznie traci zarządzanie obiektami." to właśnie obrazuje stosunek PSL do państwowego majątku . Nic dodać nic ująć.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2016 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Art. 20. 1. ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego "Z dniem wejścia w życie ustawy: 1) grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, będące w zarządzie lub w trwałym zarządzie dotychczasowych wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz ośrodków doradztwa rolniczego, stają się nieodpłatnie z mocy prawa przedmiotem użytkowania wieczystego właściwych ze względu na położenie tych gruntów ośrodków doradztwa; Tak więc dyrektor w imieniu marszałka nie zarządzał tym majątkiem To ODR miał prawo do użytkowania wieczystego. Wieczyste użytkowanie nie należało się dyrektorowi tylko samorządowej osobie prawnej jaką jest ODR. Oczywiście dezinformacja jaką uprawia w tej chwili marszałek ze świtą + dyrekcja ODR to oczywisty i nieodłączny element manipulacji - w końcu nikt nie wie o co chodzi więc o to ten szum? Niech wskażą przynajmniej jedną osobę, firmę, kogokolwiek kto by się dobrowolnie i nieodpłatnie zrzekł użytkowania wieczystego. Ktoś kto mówi że nic się nie stało nie chce albo udaje, że nie rozumie na czym polega użytkowanie wieczyste. A skoro ustawa jest z 2009 roku to czym się dyrekcja zajmowała przez ostatnie 7 lat? czego nie robiliście porządków wcześniej?
Rozwiń
soboń
soboń (12 lipca 2016 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak samo jest z WZMiUW i tak jest z jednostami wszystkimi Marszałka
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2016 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten kto pisał ten artykuł winien zapoznać się z prawem obowiązującym i stanem faktycznym. Otóż majątek jest i był Marszałka . Po ustawie bodaj z 2009 roku wszystko jest jasne. Dyrektor tylko w imieniu Marszałka zarządzał tym majątkiem na czas pełnienia funkcji, w momencie odejścia automatycznie traci zarządzanie obiektami. Tak było z Rejowcem i częścią Grabanowa i tak jest z resztą ! I o co ten szum ? Tak wygląda prawo i tak należy go stosować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!