niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Niesłusznie aresztowany za morderstwo. Prawie 300 tys. zł odszkodowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2014, 09:45
Autor: jsz

Blisko 280 tys. zł. Taką rekompensatę wywalczył przed sądem Paweł Guz. Niesłusznie podejrzany o morderstwo przesiedział za kratkami blisko półtora roku. Domagał się 5 mln zł odszkodowania.

Wyrok w tej sprawie zapadł dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

- To jest kpina - komentuje Paweł Guz. - Pewnie prokurator, który prowadził moją sprawę więcej zainkasował. Udowodniłem, że odniosłem uszczerbek na zdrowiu, że do tej pory muszę tłumaczyć się z podejrzeń. Do końca życia będę musiał żyć z piętnem mordercy i żadne pieniądze tego nie zmienią.

Sąd przyznał Guzowi 76900 zł odszkodowania za utracone zarobki. To suma, jaką mężczyzna mógłby zarobić, pracując w Norwegii. Podpisał już umowę, ale trafił za kraty. Sąd przyznał Guzowi również 200 tys. zł zadość uczynienia. Przy wyliczaniu tej kwoty wziął pod uwagę wielokrotność średniego wynagrodzenia w kraju.

- Jeśli można mówić, że jakiekolwiek pieniądze mogą zrekompensować doznane krzywdy moralne to suma ta powinna złagodzić ich dolegliwość - wyjaśniał sędzia Piotr Laguna. Innego zdania jest Paweł Guz.

- To skandal - ocenia. - Z pewnością będę składał apelację.

Guz dodaje, że cały czas odczuwa skutki pobytu za kratami. Przez 17 miesięcy przebywał w areszcie śledczym. Jak mówi, pobili go współwięźniowie, łamiąc mu nogę. Mężczyzna leczy się również z traumy, którą spowodował pobyt w celi.

Guz został aresztowany w lipcu 2007 roku, w związku z zabójstwem Pawła Marzędy, właściciela warsztatu samochodowego z Lubartowa. Miejsce ukrycia zwłok wskazał Krzysztof P. Na przesłuchaniach obciążał innych. Podał m.in. nazwisko Guza.

Mieszkaniec Lubartowa i jego kolega trafili za kratki. Usłyszeli zarzut zamordowania Marzędy. Po kilkunastu miesiącach prokuratura wypuściła obu na wolność, a po blisko dwóch latach umorzyła ich sprawę. Śledczy doszli do wniosku, że mężczyźni nie mają nic wspólnego z zabójstwem.

Po wyjściu na wolność Paweł Guz założył stronę sprawiedliwapolska.pl. Szukał w ten sposób kontaktu z osobami, które tak, jak on niesłusznie trafiły za kraty. Postanowił też walczyć o rekompensatę. Pomagała mu w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Zamknęli mnie na podstawie nieracjonalnego pomówienia, nie popartego żadnymi dowodami. Straciłem dobre imię, zdrowie, dziewczynę i firmę - wyliczał wówczas Guz. - Pięć milionów złotych to niewygórowana kwota za to, co przeszedłem. Moja sprawa pokaże, ile dla naszego systemu warta jest wolność człowieka.

Za zabójstwo Pawła Marzędy odpowiedział Krzysztof P. Śledczy dowiedli, że uderzył swojego kolegę młotkiem, a ciało wywiózł do lasu. Został skazany na dożywocie, ale wyrok został uchylony. Ostatecznie sąd złagodził karę i skazał Krzysztofa P. na 25 lat więzienia.

Odszkodowania dla niewinnych

• Blisko 1,1 mln zł Taką rekompensatę wywalczył w maju ub. roku były kierownik BGŻ w Parczewie spędził w areszcie niesłusznie 724 dni. Starał się o 2 mln zł zadośćuczynienia i blisko 350 tys. zł odszkodowania.
• 400 tys. zł To zadośćuczynienie za niesłuszny areszt dla komendanta Władysława Szczeklika. Orzeczona w styczniu 2011 r. kwota była dwukrotnie wyższa niż zasądzona w pierwszej instancji. Szczeklik domagał się ponad 800 tys. zł za wszystkie krzywdy związane z kilkuletnim śledztwem i procesem.
• Blisko 177 tys. zł Taką kwotę sąd przyznał mężczyźnie, który także niesłusznie trafił za kraty w sprawie dotyczącej zabójstwa Pawła Marzędy. Domagał się 600 tys. zł zadośćuczynienia i 76 tys. zł odszkodowania.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd Paweł Guz
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Paweł
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 czerwca 2016 o 18:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy wprowadzić nowy zapis w prawie. Skoro lekarze za popełnienie błędu medycznego mogą mieć odebrane prawo do wykonywania zawodu, a nawet pójść za kraty, analogicznie sędziowie za skazanie niewinnej osoby czy za morderstwo lub czyn przestępczy powinni w świetle prawo być uznanych za podmioty, które same dopuszczają się popełnienia przestępstwa, mieć odebrany immunitet, dostać wysoką grzywnę i sami odbyć karę więzienia równoczasową, na którą została skazana ofiara ich sądowniczego niedbalstwa, sądowniczej krótkowzroczności i sądowniczej karygodnej szarlatanerii, które należy uznać za przestępstwo mieszczące się w ramach poznawczej nieumyślności. Skoro istnieje nieumyślne spowodowanie śmierci i są ludzie, którzy za tego typu przestępstwo zostali skazani, to dlaczego ofiary nietrafionych, złych wyroków sądowych nie dostają chociaż odszkodowania wypłaconego z kieszeni sędziów, przez których zmarnowali kilka miesięcy albo nawet kilka lub więcej lat ziemskiego życia?
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2014 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

żeby tak spier... robotę to trzeba mieć KULawy dyplom z prawa!

Tak wyedukowani prawnicy umią tyule co ksiądz - PRZEŻEGNAĆ SIĘ.

Dziwne, że Świety Spokój panuje o ŻEGANIU SIĘ ze stanowiskami...

Rozwiń
Paweł
Paweł (13 maja 2014 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Polscy sędziowie to najbardziej zdemoralizowana część społeczeństwa. Dlatego trudno oczekiwać, że będą wydac sprawiedliwe wyroki. Łobuz zawsze będzie łobuzem.

Rozwiń
dziadek
dziadek (13 maja 2014 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pamiętam - w "tamtym" dniu - samochód na ul. Porzeczkowej w Lublinie

Gratuluję Panu uzyskania wyroku sądowego

Trudno -  za brak profesjonalizmu pewnych obywateli RP - będą odpowiadali wszyscy

Ale cieszę się z wyroku uznającego fatalny błąd tych, którzy powinni "czuwać" nad przestrzeganiem prawa

Rozwiń
Lublinianka
Lublinianka (13 maja 2014 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pozdrawiam pana p. Pawle. Jest pan bardzo miłym i otwartym człowiekiem. Miała okazję pana spotkać, kilkakrotnie. Życzę panu powodzenia. Lublinianka.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!