niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Niesportowe zagrywki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2005, 20:44

Arkadiusz Bratkowski, były poseł PSL i marszałek województwa, nie powinien spłacać z własnej kieszeni długów MKS Montex - uznał sąd. Tak wyrozumiały nie był już dla dwóch innych członków byłego zarządu klubu. M.in. dla Wioletty Lubereckiej, kapitana mistrzowskiej drużyny.

Był koniec 2002 roku. MKS Montex, klub piłki ręcznej słynny w całej Polsce, tonął w długach. W listopadzie powstał nowy zarząd, który miał ratować zespół. Weszli do niego Leszek Dunecki, Paweł Wójciak oraz czterej społeczni członkowie: Luberecka, Bratkowski, Grzegorz Martychowiec i Jacek Iwanicki. Dunecki i Wójciak mieli zarządzać klubem, a członkowie społeczni przyciągać sponsorów. Ale długi były tak wielkie, że znacznie przewyższały wpłaty od sponsorów.
Zarząd zaczął się rozsypywać. Po kolei odchodzili jego członkowie. Przed rokiem każdy z nich otrzymał wezwanie do zapłaty zaległego podatku VAT za 2003 rok - w zależności od stażu w zarządzie od 30 do 120 tys. zł. Na przykład Bratkowski około 70 tys., Luberecka - 30 tys. zł. Za długi mieli odpowiadać swoim majątkiem solidarnie wszyscy członkowie zarządu - niezależnie czy brali za swoją pracę wynagrodzenie.
Postanowienia fiskusa cała szóstka zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. 14 grudnia zapadły wyroki w trzech pierwszych sprawach. WSA oddalił skargę Lubereckiej i Martychowca. Uchylił natomiast decyzję fiskusa w sprawie Bratkowskiego. Teraz Izba Skarbowa musi się jeszcze raz nią zająć.
Skąd taka decyzja sądu? Nie wiadomo, bo nie jest jeszcze gotowe uzasadnienie wyroku. I to mimo że wczoraj minął 14-dniowy termin na jego sporządzenie. - Trzeba dołożyć jeszcze kilka dni na kwestie techniczne. Uzasadnienia można spodziewać się w najbliższych dniach - mówi sędzia Zdzisław Sadurski, wiceprezes WSA.
Były marszałek województwa wie jednak, dlaczego sąd potraktował go przychylnie. Twierdzi, że choć był członkiem zarządu, to faktycznie w nim nie działał. - Kamień spadł mi z serca, ale współczuję im wszystkim - mówi Bratkowski. - Ani ja nie zawiniłem, ani oni.
Luberecka i Martchowiec czekają na uzasadnienie. Zapewniają, że będą się odwoływać. Są rozżaleni i przerażeni. - Nie byłem ani posłem, ani marszałkiem. Jestem zwykłym przedsiębiorcą, który chciał pomóc najlepszej polskiej drużynie piłki ręcznej. Teraz mogę stracić przez to własną firmę - mówi Martychowiec (do zapłaty ma ok. 120 tys. zł).
- To jakaś absurd!... Do dzisiaj nie zobaczyłam zaległych wypłat za grę w drużynie. A muszę płacić za długi, na których powstanie i spłatę nie miałam żadnego wpływu - komentuje Luberecka.
Na decyzje sądu czekają jeszcze pozostali członkowie feralnego zarządu - Wójciak, Dunecki i Iwanicki. - Wyroków sądu się nie komentuje. Jednak czuję niesmak - mówi Iwanicki. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!