Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 marca 2017 r.
20:10

Nieuczciwe sztuczki z 500 plus. Próbują dostać pieniądze chociaż im się nie należą

Autor: Zdjęcie autora kp aa eb
41 15 A A

Ukrywanie prawdziwego dochodu, zamiana umowy o pracę na gorszą, składanie wniosków w różnych ośrodkach. W naszym regionie nie brakuje osób, które chcą otrzymywać pieniądze z programu 500+, choć nie mają do tego prawa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mieliśmy dwie próby wyłudzenia świadczeń w ramach 500+. Pierwsza sprawa dotyczyła cudzoziemca, który ubiegał się o wypłatę pieniędzy twierdząc, że mieszka z dzieckiem. Okazało się jednak, że dziecko mieszka z matką za granicą – mówi Magdalena Suduł, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – Drugi przypadek dotyczył Polaka, który chciał pobierać świadczenia na drugie dziecko. Zgłosił się jednak jego teść z informacją, że dziecko jest z matką za granicą.

Z kolei w Kraśniku, gdzie z programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 2 tys. rodzin urzędnicy odnotowali kilka przypadków, gdzie wnioskujący twierdzili, że nie mają żadnych dochodów.

– Po weryfikacji w urzędzie skarbowym okazało się, że te dochody jednak są – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Poza jedną sprawą, która cały czas się toczy, pozostałe przypadki zostały umorzone przez policję i prokuraturę po ich zawiadomieniu. Urzędnicy z Kraśnika spotkali się też z innymi sytuacjami. – Z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie uzyskaliśmy informacje o kilku osobach, które pobierały świadczenie rodzinne za granicą i do naszego urzędu również wystąpiły o przyznanie pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus” – dodaje Łukasik.

Pomysłów na wyłudzenie świadczeń nie brakowało też w Białej Podlaskiej. – Zdarzały się przypadki rezygnacji z zatrudnienia lub zmiana warunków umowy na gorsze np. obniżenie wymiaru czasu pracy i w efekcie wynagrodzenia za tę pracę, a także wyrejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej i niezgłaszanie uzyskanego dochodu – mówi Łucja Samociuk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Socjalnych w MOPS w Białej Podlaskiej.

– W niektórych przypadkach matki wolnego stanu cywilnego nie ujawniały ojca dziecka w składzie rodziny. Była też próba pobrania świadczenia w trakcie zmiany miejsca zamieszkania – za ostatni miesiąc w poprzednim i nowym ośrodku. Rodziny nie zgłaszały też faktu, że podjęły pracę za granicą.

W Świdniku skończyło się na donosach. – Nie mieliśmy takiej sytuacji, by stwierdzić, że ktoś system oszukuje – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. – Mieliśmy kilka donosów, że ktoś w niewłaściwy sposób wykorzystuje pieniądze. Weryfikowaliśmy te informacje i one się nie potwierdziły.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 14:22
Ale was tylki bolą o te 500+...zalosne, zawistni sa teraz ludzie na swiecie i jeden by drugiemu oczy wydrapal...az zal patrzec.
Avatar
Zatroskany / 14 marca 2017 o 13:27
Panstwo? Panstwo nie ma swoich pieniedzy, tylko pieniadze obywateli. Wiec to nie panstwo daje tylko Ty. Ja osobiscie na meneli, patologie i nierobow placic nie chce...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 10:06
Z mezem zarabiamy najnizsze krajowe i bierzemy 500 plus bo sie naleza wiec mozemy wyremontowac dom aby dzieci mialy swoje pokoje.
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 08:49
Każdy zna kogoś kto mógłby pójść do pracy ale woli siedzieć w domu albo pracować na czarno i pobierać 500zł. Uczciwi rodzice jedynaków nie mogą na to liczyć chociaż ich zarobki nie są wysokie, natomiast dyrektor banku, którego pensja to ponad 10.000zł ma 3 dzieci i dostaje 1000zł. I gdzie tu sprawiedliwość?
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 08:09
Moja sąsiadka dzięki pis mając troje dzieci pali teraz Mallboroo bardzo dobra zmiana .nie musi kupować na targu...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 07:41
gorszy sort o mało co się nie posra... z radości bo 500zł za darmoszke dają...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 07:27
Homo sovieticus ściany wschodniej, wzorem Bolka, wzięło sprawy w swoje ręce: okraść! okraść każdego i wszystkich!
Avatar
On / 14 marca 2017 o 05:37
Nie: to Wasz wspaniały PiS, jakbyście już zapomnieli
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 01:34
To nowocześni.PO do takich praktyk się posuwają?
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 01:21
wszystko zrobią aby Polakowi dokuczyć w życiu. Należy się to płacić i nie szperać ! To państwo daje a nie jakieś Świdniki czy Kraśniki. PO-matolstwo jeszcze nie wyrzucone z urzędów bruździ ludziom w życiorysach jak za komuny!
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 14:22
Ale was tylki bolą o te 500+...zalosne, zawistni sa teraz ludzie na swiecie i jeden by drugiemu oczy wydrapal...az zal patrzec.
Avatar
Zatroskany / 14 marca 2017 o 13:27
Panstwo? Panstwo nie ma swoich pieniedzy, tylko pieniadze obywateli. Wiec to nie panstwo daje tylko Ty. Ja osobiscie na meneli, patologie i nierobow placic nie chce...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 10:06
Z mezem zarabiamy najnizsze krajowe i bierzemy 500 plus bo sie naleza wiec mozemy wyremontowac dom aby dzieci mialy swoje pokoje.
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 08:49
Każdy zna kogoś kto mógłby pójść do pracy ale woli siedzieć w domu albo pracować na czarno i pobierać 500zł. Uczciwi rodzice jedynaków nie mogą na to liczyć chociaż ich zarobki nie są wysokie, natomiast dyrektor banku, którego pensja to ponad 10.000zł ma 3 dzieci i dostaje 1000zł. I gdzie tu sprawiedliwość?
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 08:09
Moja sąsiadka dzięki pis mając troje dzieci pali teraz Mallboroo bardzo dobra zmiana .nie musi kupować na targu...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 07:41
gorszy sort o mało co się nie posra... z radości bo 500zł za darmoszke dają...
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 07:27
Homo sovieticus ściany wschodniej, wzorem Bolka, wzięło sprawy w swoje ręce: okraść! okraść każdego i wszystkich!
Avatar
On / 14 marca 2017 o 05:37
Nie: to Wasz wspaniały PiS, jakbyście już zapomnieli
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 01:34
To nowocześni.PO do takich praktyk się posuwają?
Avatar
Gość / 14 marca 2017 o 01:21
wszystko zrobią aby Polakowi dokuczyć w życiu. Należy się to płacić i nie szperać ! To państwo daje a nie jakieś Świdniki czy Kraśniki. PO-matolstwo jeszcze nie wyrzucone z urzędów bruździ ludziom w życiorysach jak za komuny!
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 9

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 3

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 6

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria