środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Nieuczciwe sztuczki z 500 plus. Próbują dostać pieniądze chociaż im się nie należą

Dodano: 13 marca 2017, 20:10
Autor: kp, aa, eb

Ukrywanie prawdziwego dochodu, zamiana umowy o pracę na gorszą, składanie wniosków w różnych ośrodkach. W naszym regionie nie brakuje osób, które chcą otrzymywać pieniądze z programu 500+, choć nie mają do tego prawa

– Mieliśmy dwie próby wyłudzenia świadczeń w ramach 500+. Pierwsza sprawa dotyczyła cudzoziemca, który ubiegał się o wypłatę pieniędzy twierdząc, że mieszka z dzieckiem. Okazało się jednak, że dziecko mieszka z matką za granicą – mówi Magdalena Suduł, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – Drugi przypadek dotyczył Polaka, który chciał pobierać świadczenia na drugie dziecko. Zgłosił się jednak jego teść z informacją, że dziecko jest z matką za granicą.

Z kolei w Kraśniku, gdzie z programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 2 tys. rodzin urzędnicy odnotowali kilka przypadków, gdzie wnioskujący twierdzili, że nie mają żadnych dochodów.

– Po weryfikacji w urzędzie skarbowym okazało się, że te dochody jednak są – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Poza jedną sprawą, która cały czas się toczy, pozostałe przypadki zostały umorzone przez policję i prokuraturę po ich zawiadomieniu. Urzędnicy z Kraśnika spotkali się też z innymi sytuacjami. – Z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie uzyskaliśmy informacje o kilku osobach, które pobierały świadczenie rodzinne za granicą i do naszego urzędu również wystąpiły o przyznanie pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus” – dodaje Łukasik.

Pomysłów na wyłudzenie świadczeń nie brakowało też w Białej Podlaskiej. – Zdarzały się przypadki rezygnacji z zatrudnienia lub zmiana warunków umowy na gorsze np. obniżenie wymiaru czasu pracy i w efekcie wynagrodzenia za tę pracę, a także wyrejestrowanie pozarolniczej działalności gospodarczej i niezgłaszanie uzyskanego dochodu – mówi Łucja Samociuk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Socjalnych w MOPS w Białej Podlaskiej.

– W niektórych przypadkach matki wolnego stanu cywilnego nie ujawniały ojca dziecka w składzie rodziny. Była też próba pobrania świadczenia w trakcie zmiany miejsca zamieszkania – za ostatni miesiąc w poprzednim i nowym ośrodku. Rodziny nie zgłaszały też faktu, że podjęły pracę za granicą.

W Świdniku skończyło się na donosach. – Nie mieliśmy takiej sytuacji, by stwierdzić, że ktoś system oszukuje – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. – Mieliśmy kilka donosów, że ktoś w niewłaściwy sposób wykorzystuje pieniądze. Weryfikowaliśmy te informacje i one się nie potwierdziły.

Czytaj więcej o: pieniądze Rodzina 500 plus
Użytkownik niezarejestrowany
Zatroskany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2017 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale was tylki bolą o te 500+...zalosne, zawistni sa teraz ludzie na swiecie i jeden by drugiemu oczy wydrapal...az zal patrzec.
Rozwiń
Zatroskany
Zatroskany (14 marca 2017 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panstwo? Panstwo nie ma swoich pieniedzy, tylko pieniadze obywateli. Wiec to nie panstwo daje tylko Ty. Ja osobiscie na meneli, patologie i nierobow placic nie chce...
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2017 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z mezem zarabiamy najnizsze krajowe i bierzemy 500 plus bo sie naleza wiec mozemy wyremontowac dom aby dzieci mialy swoje pokoje.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2017 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy zna kogoś kto mógłby pójść do pracy ale woli siedzieć w domu albo pracować na czarno i pobierać 500zł. Uczciwi rodzice jedynaków nie mogą na to liczyć chociaż ich zarobki nie są wysokie, natomiast dyrektor banku, którego pensja to ponad 10.000zł ma 3 dzieci i dostaje 1000zł. I gdzie tu sprawiedliwość?
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2017 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moja sąsiadka dzięki pis mając troje dzieci pali teraz Mallboroo bardzo dobra zmiana .nie musi kupować na targu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!