sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Nieustający festiwal nauki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2007, 14:04

Kosmiczne place zabaw, ogromne laboratorium wiedzy - to wszystko powstanie na 18 hektarach Parku Ludowego w ramach projektu edukacyjnego - Eksploratorium

Lubelskie kuratorium oświaty zwróciło się do nauczycieli o włączenie się w tworzenie Eksploratorium. - Bo to świetny pomysł na zabicie nudy wśród młodzieży. Takie miejsce może przyczynić się do zlikwidowania przekonania o tym, że przedmioty ścisłe są trudne i niezrozumiałe - mówi Jolanta Misiak, lubelska wicekurator oświaty. - Może dzięki temu uczniowie poprawią wyniki egzaminów z fizyki, chemii i matematyki.
Pedagodzy mają wskazać m.in., jakie laboratoria wraz z uczniami chcieliby odwiedzać, i jakie eksperymenty powinny być tam demonstrowane. Na wypełnienie ankiet nauczyciele mają jeszcze tydzień. Ale do organizatorów dotarło już kilkadziesiąt maili z propozycjami na tworzenie Eksploratorium.
Autorem Eksploratorium jest jeden z lubelskich naukowców. Pomysł jego stworzenia zrodził się z wielkiego zainteresowania Festiwalem Nauki organizowanego przez UMCS.
Łączna powierzchnia Eksploratorium to 5000 m2. Obiekt skonstruowany będzie z pięciu modułów. Pierwszy to scena prezentacji wiedzy. Wyposażona będzie np. w aparaturę służącą do prezentacji multimedialnych czy transmisji telewizyjnych z laboratoriów badawczych.
Laboratorium wiedzy to drugi moduł - uczniowie własnymi rękami będą w nim mogli przeprowadzać eksperymenty. Trzeci moduł to stała ekspozycja wiedzy, czyli muzeum. Stanie się ono atrakcją zwłaszcza dla dzieci, które oglądając eksponaty znajdą odpowiedź na pytanie: jak to działa.
Czwarty moduł Eksploratorium to rozłożone po całym parku Edukacyjne Place Zabaw. Organizatorzy przewidują stworzenie dziesięciu tematycznych placów jak: piaskownice archeologiczne, osada słowiańska, siły natury, karuzele astronomiczne, zagroda zwierząt domowych, sławne budowle i inne.
Ekploratorium powstanie do 2011 roku. Projekt będzie finansowany z funduszu Rozwoju Polski Wschodniej.

Masz pomysł, napisz

Wszyscy nauczyciele i naukowcy mogą napisać, jaki mają pomysł na Ekploratorium. Maile powinni wysyłać na adres: eksploratorium@interia.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!