środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

W ostatnim dniu stycznia zaczynają obowiązywać nowe, niższe ulgi w PKP. Stare natomiast zostaną legitymacje, które „uprawniają do ulgi 50-proc.” Jedni twierdzą, że będą one nieważne i konduktor będzie mógł wlepić karę za jazdę bez ważnego biletu. Inni uważają, że będą ważne do czasu ich wymiany.

– Jeżeli taki człowiek będzie grzeczny, to kierownik pociągu wypisze tylko bilet z dopłatą do ceny pełnego biletu – mówi Mikołaj Sidoruk, zastępca dyrektora w lubelskim Zakładzie Przewozów Regionalnych PKP. – Można to traktować jako jazdę bez ważnego biletu, bo legitymacje będą nieważne. Wtedy kara wynosi 110 zł. Ale myślę, że konduktorzy nie będą na to zwracać uwagi.
– Z tego, co wiem nie ma potrzeby wymiany legitymacji – dodaje Małgorzata Szelewicka, rzecznik ministra edukacji. – Ministerstwo Transportu przygotowuje rozporządzenie, które potwierdzi, jakie dokumenty będą uprawniały do ulg.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że nikt nie wie kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie. – Rozporządzenie mówi o dokumentach, a nie o tym co w nich wpisano. Jest z tego powodu małe zamieszanie, ale ważność legitymacji określają pieczątki. I te legitymacje będą ważne do czasu wymiany – twierdzi natomiast Jolanta Trojanowska-Łyżwa, naczelnik wydziału w Ministerstwie Infrastruktury.
– Kończymy właśnie międzyresortowe uzgodnienia w sprawie tego rozporządzenia – dodaje Andrzej Majewski, główny specjalista ds. legislacji w Ministerstwie Infrastruktury. – Chcemy je ogłosić w pierwszych dniach lutego.
Czyli kilka dni po zniesieniu samych ulg. Jednak A. Majewski zapewnia, że przewoźnicy będą respektowali wszystkie dokumenty.
– Ja od razu idę do sądu – cieszy się Marek, student III roku prawa UMCS. – Na dokumencie jest napisane 50 proc., to chcę bilet z ulgą 50 proc., a nie 37 proc.
W czwartek spotyka się Lubelskie Porozumienie Samorządów Studenckich. – Będziemy rozmawiać o ustawie i ulgach. O tym, co dalej robić i jak walczyć o nasze ulgi – mówi Michał Mulawa, rzecznik samorządu UMCS.
Mimo że w części uczelni jest zamieszanie, to nie ma go na UMCS. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ta uczelnia chce wymienić wszystkie legitymacje na nowe, które będą zawierać chipy. Projekt takiego przedsięwzięcia był już przygotowywany w ubiegłym roku.
– Żadnych instrukcji nie dostaliśmy. Czy mają być nowe legitymacje, czy będziemy stemplować stare? Nic nie wiadomo. Taką decyzje może wydać tylko rektor – dowiedzieliśmy się w dziekanacie Wydziału Politologii UMCS.
Rozporządzenie ministra transportu wyjaśniające wszelkie wątpliwości powinno wejść w życie 31 stycznia. – Musi wejść tego dnia, ale to nierealne – powiedział anonimowo jeden z urzędników ministerstwa. – Jak na razie jest bałagan.

Obniżanie ulg

Ustawa wchodząca w życie 31 stycznia zmniejsza ulgi na bilety
w komunikacji publicznej kolejowej
i autobusowej. Mniejszą zniżkę będą mieli m.in. niepełnosprawni, dzieci, studenci i emeryci. Studenci
i uczniowie stracą 50 proc. zniżki
w PKP. Mają mieć tylko 37 proc. Jedyna zmiana, po wcześniejszych protestach studenckich, to 49 proc. zniżki przy imiennych biletach miesięcznych z miejsca zamieszkania do szkoły/uczelni i z powrotem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!