sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Niewypał z Czechowiczem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2006, 15:17

Julia Hartwig nie przyjedzie do Lublina, by pobrać ziemię z miejsca gdzie zginął poeta i złożyć ją w kolumbarium. Miała to zrobić razem z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim. Obchody bojkotują lubelscy pisarze.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich podjęło decyzję o wystąpieniu z grona organizatorów uroczystości 67 rocznicy śmierci Józefa Czechowicza. - Proponowany kształt obchodów wydaje się mieć koniunkturalny charakter, a to uwłaczałoby pamięci wielkiego polskiego Poety napisał w apelu do środowisk twórczych Bernard Nowak. Pod apelem podpisali się także Bohdan Królikowski i prof. Józef Fert, prorektor KUL.

Chodzi o rozpoczynające się dziś o godz. 17 na placu Czechowicza (tam 67 lat temu od bomby zginął poeta) wyjątkowo uroczyste obchody nieokrągłej rocznicy śmierci poety. Najpierw ziemia spod pomnika zostanie schowana w specjalnej urnie i przeniesiona do kościoła Powizytkowskiego. Po mszy w intencji poety, urna zostanie umieszczona w kolumbarium przy ul. Białej.
W uroczystościach miała wziąć udział Julia Hartwig. Ale do Lublina nie przyjedzie.
- Nie wezmę udziału w obchodach. Żal mi, że nie poeta jest w nich najważniejszy - mówi prof. Józef Fert, prorektor KUL.

W pierwszej wersji uroczystości mówiło się nawet o przeniesieniu szczątków poety z dotychczasowego grobu i przeniesieniu do nowego, w Alei Zasłużonych na cmentarzu przy ul. Lipowej. Nie wyraziła na to zgody rodzina Czechowicza. Dziś nikt nie chce przyznać się do tego absurdalnego pomysłu.
Stanęło na tym, że zamiast prochów poety, w urnie będzie ziemia z miejsca gdzie zginął. Nie będzie też nowego grobu, a urna znajdzie się w kolumbarium przy ul. Białej.
- Za dużo w tym pompy. Szkoda, że ktoś chce uszczknąć kawałek sławy poety dla siebie - mówi Ewa Łoś, kierownik Muzeum Czechowicza.
- Za kilkanaście dni rozpocznie się samorządowa kampania wyborcza. Nie możemy nikomu pozwolić na wciąganie nas w polityczne gry - dodaje Bernard Nowak, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie.
• Czy obchody są elementem kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego?
- Tak różne organizacje przygotowały dzisiejsze obchody, że ten zarzut jest absurdalny - mówi odpowiada jego rzecznik Tomasz Rakowski.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!