czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Niezwykły drzeworyt zaprezentowany na UMCS [zdjęcia]

Dodano: 7 listopada 2017, 18:29
Autor: toma

Największy drzeworyt w Polsce zaprezentowano na Wydziale Artystycznym UMCS. Przedstawia znane zdjęcie Marii Skłodowskiej-Curie w towarzystwie innych 28 wybitnych naukowców XX wieku. Data jego pokazania nie była przypadkowa. We wtorek polska noblistka skończyłaby 150 lat.

- Świętowanie urodzin naszej patronki rozpoczęliśmy na początku roku organizując wiele imprez, począwszy od premiery filmu fabularnego o Marii Skłodowskiej-Curie w ACK „Chatka Żaka”, przez konferencje naukowe, wystawę czy konkursy plastyczne, po uroczystości, jakie organizujemy w tym tygodniu – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. – A na tym nie koniec.

Zaprezentowany we wtorek drzeworyt powstawał przez 11 miesięcy. W jego tworzenie zaangażowanych było 15 studentów drugiego roku grafiki na UMCS.

- Najwięcej trudności przysporzyło nam przedstawienie w sposób graficzny twarzy 29 postaci, które trzeba było narysować wzorując się na bardzo znanym zdjęciu, a następnie wyciąć to dłutami. Poza tym format pracy powodował, że mieliśmy problem z przestrzenią – mówi mgr Karol Pomykała z Wydziału Artystycznego UMCS.

Zaprezentowanie drzeworytu to nie koniec jubileuszu urodzin patronki największego lubelskiego uniwersytetu. W piątek o godz. 19 w sali widowiskowej „Chatki Żaka” odbędzie się koncert pt. „Madame Curie”, podczas którego wystąpi Halina Frąckowiak w towarzystwie Chóru Akademickiego UMCS oraz Lubelskiej Orkiestry Kameralnej. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny.

Także w piątek do Lublina przyjadą wnuki Marii Skłodowskiej-Curie: prof. Helene Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot. Towarzyszyć im będą przedstawiciele paryskiego Muzeum Curie. W poniedziałek wezmą oni udział w otwartym spotkaniu ze społecznością akademicką uniwersytetu. Rozpocznie się ono o godz. 11 w auli Instytutu Informatyki przy ul. Akademickiej 9.

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 listopada 2017 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
stoją, od lewej: auguste piccard, Émile henriot, paul ehrenfest, edouard herzen, théophile de donder, erwin schrödinger, jules-Émile verschaffelt, wolfgang pauli, werner heisenberg, ralph fowler, léon brillouin. siedzą (w drugim rzędzie): peter debye, martin knudsen, william l. bragg, hendrik a. kramers, paul dirac, arthur compton, louis de broglie, max born, niels bohr. w pierwszym rzędzie: irving langmuir, max planck, maria skłodowska-curie, hendrik lorentz, albert einstein, paul langevin, charles e. guye, charles t.r. wilson, owen w. richardson. ***s://***instagram.com/grafika_dla_sklodowskiej/
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo, pełen szacun!
Rozwiń
Gość
Gość (8 listopada 2017 o 00:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie piękne dokonanie młodych ludzi - tyle że jest tu i relikt po żydowskim komuchu Rabem który Pani Marii przysposobił ojca Curie zabierając córkę Panu Skłodowskiemu. Bo nie rozumiem czemu w nazwie lubelskiej uczelni mamy Maria Curie-Skłodowska a nie Skłodowska -Curie. Potem taki historyczny ciemniak jakim okazuje się byc A. Michnik wyśmiewa się że sławnych Polaków mógłby policzyć na palcach jednej ręki.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SUPER!!! To jest wyczyn artystyczny i promocyjny mający sens!
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy można się dowiedzieć kogo przedstawia drzeworyt oprócz Marii Skłodowskiej Curie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!