Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2012 r.
6:14
Edytuj ten wpis

NIK prześwietla stadion i zarzuca miastu niegospodarność

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 14 A A
Tak ma wyglądać nowy stadion. (Wizualizacja)
Tak ma wyglądać nowy stadion. (Wizualizacja)

Miasto wydało na plany przebudowy stadionu przy Al. Zygmuntowskich ponad 2,2 mln zł, a potem zabrało się za budowę nowego przy Krochmalnej. To nie podoba się NIK, zwłaszcza, że stadion stanie na terenie zalewowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kontrolerzy zbadali, jak miasto szykowało się do budowy nowego stadionu w Lublinie. I negatywnie ocenili brak przeprowadzenia przez byłego prezydenta Adama Wasilewskiego (PO) rzetelnych analiz przed decyzją o budowie na terenie po byłej Cukrowni Lublin.

Do końca 2008 r. magistrat planował przebudowę stadionu przy Al. Zygmuntowskich. Dla tego projektu opracowano m.in. kompletną dokumentację techniczną, dwa raporty o oddziaływaniu na środowisko i studium wykonalności – wszystko kosztowało 2,28 mln zł brutto.

Według NIK zaniechanie tego projektu było niegospodarne – wydano pieniądze i nie skorzystano z powstałej dokumentacji.

– Nie można mówić o niegospodarności, bo stadion przy Al. Zygmuntowskich będzie w przyszłości modernizowany – odpiera zarzuty Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli w lubelskim Urzędzie Miasta. – Kiedy powstawał projekt modernizacji starego stadionu, cukrownia przy ul. Krochmalnej jeszcze działała. Możliwość zakupu tego gruntu i przeznaczenia pod nowy stadion pojawiła się dopiero później – dodaje.

Zwolennicy budowy obiektu przy Krochmalnej podkreślali, że będzie położony poza centrum i z lepszym dojazdem. Da szanse na organizowanie rozgrywek piłkarskich wyższej rangi. Ostatecznie stadion na terenach po zamkniętej cukrowni będzie kosztował ok. 136 mln zł. Po pierwszy roku działalności (2014) stratę oszacowano na 5 mln zł.

NIK zauważył, że według "Ekspertyzy prognozującej skutki fali wodnej wywołanej ewentualną awarią zbiornika” (Zalewu Zemborzyckiego – red.) stadion przy Krochmalnej stanie na obszarze zagrożonym zalaniem.

– Wspomniana ekspertyza nie jest aktem prawnym, który zabraniałby budowy. Ekspertyza powstała ponad 20 lat temu, realia zmieniły się. Tama na zalewie jest lepiej zabezpieczona. Trzeba też pamiętać, że wzdłuż ulic Diamentowej i Romera jest zwarta zabudowa, w pobliżu Bystrzycy powstały inne obiekty, jak Gala. Żaden akt prawny nie blokował tych inwestycji – tłumaczy dyrektor.

Kontrolerzy krytykują b. prezydenta Adama Wasilewskiego za brak rzetelności, bo przed zmianą lokalizacji stadionu nie wykonano badań warunków gruntowo-wodnych panujących na terenie po byłej cukrowni.

– Nadrzędnym celem było otrzymanie unijnego dofinansowania. Było mało czasu na przygotowanie dokumentacji. Mieliśmy do wyboru: albo działamy z pewnymi niedociągnięciami, albo miasto nie ma szansy na budowę stadionu – mówi Anna Morow. W przyszłym tygodniu Ratusz odpowie na wystąpienie pokontrolne NIK.

Poprzedni kontrola NIK też wykazała nieprawidłowości. W 2010 roku – tuż przed wyborami samorządowymi – marszałek województwa przyznał z wielkim hukiem prezydentowi Lublina 67 mln zł dofinansowania na miejski stadion. Zarząd Województwa naruszył przy okazji wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i wewnętrzne procedury przyznawania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kontrolerzy zarzucili: doszło do mechanizmu korupcjogennego.

Kłopot był również z ubiegłorocznym przetargiem na budowę obiektu przy Krochmalnej. Miał dwa miesiące opóźnienia, bo były doradca prezydenta nie powinien zasiadać w komisji przetargowej. Firma, której był współudziałowcem szkoliła pracowników przedsiębiorstwa, które chciało stawiać stadion.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sdf / 4 marca 2012 o 16:00
prcesor wawsilewski wybitnym budowniczym jest i basta. demokratycznie wyrzucony z UM, na szczęście może dzielić się swym talentem i wiedzą z młodym pokoleniem budowlańców wyższego szczebla. Cały kraj tak jak Lublin czeka świtlana przyszłość inwestycyjna.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 16:00
po cholerę nam stadion dla kopaczy z "fu" klasy.... zobaczcie włodarze miasta w jakich warunkach trenują i rozgrywają swoje mecze młodzi sportowcy na hali startu i lublinianki. to są hale które mają po 50 lat. to wstyd jak przyjeżdzają na mecze drużyny z innych miast (miasteczek). nie ma nawet gdzie usiąść. postawcie za te pieniądze kilka hal sportowych.
Avatar
cojapacze / 3 marca 2012 o 14:29
taki stadion dla motoru hahahaha dobre i tak go zaraz zdemolują i sarka pójdzie na marne lepiej niech zrobią porządny stadion dla żużlowców tam teraz będzie na co popatrzeć
Avatar
gospodarz / 3 marca 2012 o 13:33
zarzuca miastu niegospodarność...
Ja też zarzucam.Organa kontrolne powinny z magistratu nie wychodzić całymi dniami.Najwyższy czas przewietrzyć ten przybytek z nieudacznikami i hochsztaplerami
Avatar
pit / 3 marca 2012 o 11:43
Wszyscy narzekają na lokalizację przy Krochmalnej a chcą remontowac stary stadion przy Zygmuntowskich .Ludzie czy wy macie po kolei w głowie? WSZAK OBIE LOKALIZACJE TO TA SAMA RZEKA I TEN SAM TEREN ZALEWOWY !!!! Więc po co ta dyskusja
Avatar
true / 3 marca 2012 o 11:06
[quote name='krzoy' timestamp='1330762033' post='605041']
... oprócz stadionu trzeba mieć też drużyny... chyba że lubisz oglądać pustą murawę albo żużel w dosłownym znaczeniu...
[/quote]

Moze wlasnie jak beda stadiony to bedzie wiecej chetnych do sponsorowania i beda druzyny? No ale ty wiesz lepiej forumowy specjalisto ze swidnika
Avatar
Filip / 3 marca 2012 o 09:11
dobrze że coś się dzieje w sprawie nowego stadionu, ale... jak zwykle musi być ale:) bieżnia lekkoatletyczna gdyby się na nim znalazła byłoby wyśmienicie. Obiekt powinien być wielofunkcyjny, jesteśmy za biedni na utrzymanie tak dużego stadionu (Sądzę że kilka milionów rocznie) na którym będą grane tylko mecze piłki nożnej i to na pewno nie co tydzień plus raz na rok koncert to odrobinę za mało. Pozdrawiam
Avatar
krzoy / 3 marca 2012 o 09:07
[quote name='maro' timestamp='1330758285' post='605022']
Ja tam się cieszę. W ten sposób będziemy mieli dwa stadiony: i piłkarski i żużlowy. Pzdr. kibiców.
[/quote]

... oprócz stadionu trzeba mieć też drużyny... chyba że lubisz oglądać pustą murawę albo żużel w dosłownym znaczeniu...
Avatar
Ja / 3 marca 2012 o 09:05
NIech NIK się zajmie ZUSem moze co?
Avatar
f / 3 marca 2012 o 08:56
świerdzi przewałem na kilometr, najlepiej kręcić lody na publicznej mamonie, filozofia posłanki Sawickiej wiecznie żywa
Avatar
sdf / 4 marca 2012 o 16:00
prcesor wawsilewski wybitnym budowniczym jest i basta. demokratycznie wyrzucony z UM, na szczęście może dzielić się swym talentem i wiedzą z młodym pokoleniem budowlańców wyższego szczebla. Cały kraj tak jak Lublin czeka świtlana przyszłość inwestycyjna.
Avatar
Gość / 3 marca 2012 o 16:00
po cholerę nam stadion dla kopaczy z "fu" klasy.... zobaczcie włodarze miasta w jakich warunkach trenują i rozgrywają swoje mecze młodzi sportowcy na hali startu i lublinianki. to są hale które mają po 50 lat. to wstyd jak przyjeżdzają na mecze drużyny z innych miast (miasteczek). nie ma nawet gdzie usiąść. postawcie za te pieniądze kilka hal sportowych.
Avatar
cojapacze / 3 marca 2012 o 14:29
taki stadion dla motoru hahahaha dobre i tak go zaraz zdemolują i sarka pójdzie na marne lepiej niech zrobią porządny stadion dla żużlowców tam teraz będzie na co popatrzeć
Avatar
gospodarz / 3 marca 2012 o 13:33
zarzuca miastu niegospodarność...
Ja też zarzucam.Organa kontrolne powinny z magistratu nie wychodzić całymi dniami.Najwyższy czas przewietrzyć ten przybytek z nieudacznikami i hochsztaplerami
Avatar
pit / 3 marca 2012 o 11:43
Wszyscy narzekają na lokalizację przy Krochmalnej a chcą remontowac stary stadion przy Zygmuntowskich .Ludzie czy wy macie po kolei w głowie? WSZAK OBIE LOKALIZACJE TO TA SAMA RZEKA I TEN SAM TEREN ZALEWOWY !!!! Więc po co ta dyskusja
Avatar
true / 3 marca 2012 o 11:06
[quote name='krzoy' timestamp='1330762033' post='605041']
... oprócz stadionu trzeba mieć też drużyny... chyba że lubisz oglądać pustą murawę albo żużel w dosłownym znaczeniu...
[/quote]

Moze wlasnie jak beda stadiony to bedzie wiecej chetnych do sponsorowania i beda druzyny? No ale ty wiesz lepiej forumowy specjalisto ze swidnika
Avatar
Filip / 3 marca 2012 o 09:11
dobrze że coś się dzieje w sprawie nowego stadionu, ale... jak zwykle musi być ale:) bieżnia lekkoatletyczna gdyby się na nim znalazła byłoby wyśmienicie. Obiekt powinien być wielofunkcyjny, jesteśmy za biedni na utrzymanie tak dużego stadionu (Sądzę że kilka milionów rocznie) na którym będą grane tylko mecze piłki nożnej i to na pewno nie co tydzień plus raz na rok koncert to odrobinę za mało. Pozdrawiam
Avatar
krzoy / 3 marca 2012 o 09:07
[quote name='maro' timestamp='1330758285' post='605022']
Ja tam się cieszę. W ten sposób będziemy mieli dwa stadiony: i piłkarski i żużlowy. Pzdr. kibiców.
[/quote]

... oprócz stadionu trzeba mieć też drużyny... chyba że lubisz oglądać pustą murawę albo żużel w dosłownym znaczeniu...
Avatar
Ja / 3 marca 2012 o 09:05
NIech NIK się zajmie ZUSem moze co?
Avatar
f / 3 marca 2012 o 08:56
świerdzi przewałem na kilometr, najlepiej kręcić lody na publicznej mamonie, filozofia posłanki Sawickiej wiecznie żywa
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 3

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 4

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 25 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 47 17

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 10

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę