środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nikt nie pilnuje dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2003, 17:50

Przez ostatnie pięć lat uczniów przeprowadzał przez al. Warszawską strażnik ruchu drogowego. Ale 1 września nie pojawił się. – Obawiamy się o bezpieczeństwo naszych dzieci – alarmują rodzice. – Przejście przy tej szkole jest jednym z najniebezpieczniejszych w mieście.

– Osoba, która pracowała przez ostatnie trzy lata nie uprzedziła nas, że nie zawrze z nami umowy po wakacjach – mówi Elżbieta Krawczyk, dyrektorka SP 14 przy al. Warszawskiej.
– Tu jest naprawdę niebezpiecznie – mówi jedna z matek, której dziecko uczęszcza do SP14. – Ruch panuje ogromny, przecież jest to droga krajowa z Lublina do Warszawy. Teraz jak nie ma przeprowadzacza, strach puścić córkę samą do szkoły. Będziemy ją odprowadzać i przyprowadzać.
Dlaczego po pierwszym września brakuje wykwalifikowanych strażników?
– Umowy o pracę podpisujemy tylko na okres 10 miesięcy. Podczas wakacji takie osoby nie są naszymi pracownikami. Dopiero od koniec sierpnia podpisują z nami nowe umowy. A to stawia nas w sytuacji niepewności, bo nikt takiego obowiązku nie ma – wyjaśnia E. Krawczyk. – Na szczęście mamy już przydzieloną inną osobę. Liczymy, że do połowy września zdobędzie wszelkie wymagane kwalifikacje.
Co na to Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta?
– Nic o takiej sytuacji nie wiem – mówi Piotr Burek, zastępca dyrektora w tym wydziale. – Nie mamy rezerwowo przeszkolonych „staczy” bo nie ma na to funduszy w budżecie.
– Możemy tylko modlić się, żeby naszym dzieciom nic się nie stało – mówi kolejny z rodziców ucznia SP 14.
Okazuje się, że placówek z podobnymi problemami jest w Lublinie więcej. – Dzwonią do nas dyrekcje niektórych szkół z pytaniem czy mogą ubrać woźnych i awaryjnie postawić ich na przejściach pod szkołą – mówi Kamil Kowalik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji. – Oczywiście jest to absolutnie zabronione. Takie osoby muszą przejść najpierw szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i u nas z zakresu ruchu drogowego.

Ilu strażników?

W 21 lubelskich szkołach jest zatrudnionych 26 strażników drogowych. Ta liczba nie zmienia się od kilku lat. Otrzymują minimalną pensję, czyli 800 zł miesięcznie. – Uważam, że te pieniądze wydawane są naprawdę na ważną sprawę, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci – mówi Zofia Kalinowska, inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!