środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Noc Kultury 2012 w Lublinie: Nocny spacer Aleją Kultur

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2012, 17:56

 (Jacek Świerczyński / Archiwum)
(Jacek Świerczyński / Archiwum)

Gigantyczna galeria sztuki ciągnąca się od zamkowego wzgórza aż pod Ogród Saski. A na niej kilka muzycznych scen i kilkadziesiąt różnych instalacji. W tym roku Noc Kultury ma być jeszcze bardzie wyjątkowa.

Noc Kultury 2012 rozpocznie się tydzień przed Euro 2012, w sobotę 2 czerwca. Współorganizatorem tegorocznej imprezy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a temat przewodni to współpraca polsko-ukraińska. Dlatego w pierwszy weekend czerwca do Lublina przyjadą ukraińscy DJ-e, tancerze, dyrygenci, muzycy i aktorzy. Wschodnich akcentów nie zabraknie też w największych kulturalnych instytucjach.

– W Teatrze Muzycznym w balecie "Carmen Suita” na scenie zobaczymy artystów z Opery Lwowskiej. W Filharmonii lubelską orkiestrę poprowadzi dyrygent z Ukrainy – wylicza Agata Will z Warsztatów Kultury.

Nie zabraknie też projektów polskich artystów inspirowanych muzyką czy literaturą naszych wschodnich sąsiadów. Np. polsko-ukraińską Noc Kupały planuje Muzeum Wsi Lubelskiej. W różnych częściach miasta czterech artystów z Ukrainy będzie malować murale. A na Krakowskim Przedmieściu pojawią się gigantyczne reprodukcje prac z wystawy współczesnej sztuki ukraińskiej "Ukraiński Zriz ”. Obrazy wielkości 2 na 3 metry będziemy oglądać nie tylko na deptaku.

– Chcemy trakt pieszy przedłużyć aż do ulicy Wieniawskiej. Będziemy też zachęcać właścicieli sklepów, restauracji i klubów z tej okolicy, by włączyły się w program imprezy – mówi Will.

Uliczna galeria sztuki (czyli Aleja Kultur) to też kilka muzycznych scen i mniejszych instalacji. Będzie się ciągnąć od Wzgórza Zamkowego aż prawie pod Ogród Saski (w tym roku zamknięty z uwagi na remont).
– Chcemy odciążyć Stare Miasto i zorganizować wszystko tak, by wzajemnie się nie zagłuszało – tłumaczy Will.

W tym roku tego problemu być nie powinno. Na Pl. Po Farze stanie scena główna, na Rynku scena folkowa, na ul. Olejnej jazzowa, a w dalszej części Krakowskiego Przedmieścia rockowa i reggae'owa. Po drodze teatralne zagłębie na odnowionym właśnie skwerze oo. Dominikanów przy Teatrze Andersena (swoje spektakle pokażą tu m.in. Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice” i lwowski teatr im. Łesia Kurbasa).


Twój wkład w noc

Jeszcze przez tydzień organizatorzy czekają na propozycje projektów artystycznych od instytucji, organizacji pozarządowych czy osób prywatnych. Priorytetowo będą traktowane oferty zawierające element współpracy lubelsko-ukraińskiej.

– Czekamy na nowatorskie pomysły z różnych dziedzin – mówi Dorota Ozimek z Warsztatów Kultury. – Ze swojej strony zapewniamy pomoc finansową, techniczną, w zakwaterowaniu, wyżywieniu czy załatwieniu wiz.

– Do wczoraj wpłynęło 12 wniosków. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób czeka
z ich złożeniem do ostatniej chwili – dodaje Agata Will.

Swoje pomysły można zgłaszać do 15 kwietnia za pomocą formularza on-line na stronie www.nockultury.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!