czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Norwegowie wycofają się z inwestycji na Wieniawie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2009, 13:16
Autor: (jsz)

Norwegowie chcą zrezygnować z budowy obiektów sportowych przy ul. Leszczyńskiego w Lublinie. Na przeszkodzie stoją nie tyle protesty środowisk żydowskich, co przyczyny ekonomiczne.

Norweska Grupa Kapitałowa wydzierżawiła tereny przy ul. Leszczyńskiego w 2002 roku. Miała wybudować nowy stadion Lublinianki, hotel i galerię handlową. Do dziś nie przedstawiła nawet wstępnego projektu. Przedstawiciele NGI winili za opóźnienia warszawską gminę żydowską. Gmina protestowała, bo na terenie Wieniawy znajduje się dawny żydowski cmentarz. Teraz Norwegowie przyznają, że na przeszkodzie stoi rachunek ekonomiczny.

- Inwestor ma poważne wątpliwości, czy jest sens realizować projekt - mówi mec. Mariusz Szarecki, pełnomocnik NGI. - Chodzi o kwestie finansowe. To zupełnie niezależne od wszelkich protestów. Jeśli zapadnie decyzja o wycofaniu się z Wieniawy, będziemy szukać sposobu na bezkolizyjne porozumienie się z władzami miasta.

W przyszłym tygodniu Szarecki spotka się w Oslo z przedstawicielami Norweskiej Grupy Kapitałowej. Możliwe, że zapadną wówczas ostateczne decyzje. Rezygnacja Norwegów oznaczałaby nie tylko koniec marzeń o nowym stadionie. To również koniec dalszego finansowania Klubu Sportowego "Lublinianka”.

- Do tej pory zainwestowaliśmy w klub ok. 5 mln zł. - dodaje Szarecki. - Częściowo była to spłata dawnych zobowiązań. Myślę, że możliwe byłoby dalsze wspieranie piłki młodzieżowej. Potrzebna jest jednak pomoc miasta, np. odstąpienie od opłat czy pomoc w negocjacji niższych stawek za media.

Skandynawowie nie muszą jednak z nikim negocjować. Jeśli uznają, że w dobie kryzysu inwestycja w Lublinie im się nie opłaca, zrezygnują z dzierżawy. Nie poniosą za to żadnych konsekwencji. Umowa z Ratuszem nie nakłada sankcji finansowych.

- Nie mówi o żadnych roszczeniach władz miasta wobec inwestora - wyjaśnia Monika Różycka z Wydziału Gospodarowania Mieniem urzędu miasta.

Dokument daje magistratowi jedynie możliwość o wypowiedzenia dzierżawy, jeśli NGI w ciągu dwóch lat nie uzyska pozwolenia na budowę. Dwa lata minęły w czerwcu 2004 roku. Inwestor nie wystąpił o pozwolenie, bo dzielnica nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Ratusz może plan opracować, jeśli NGI przedstawi projekt rozwiązania komunikacyjnego w rejonie ul. Leszczyńskiego. Norwegowie nie mają projektu, miasto nie robi planu a Wieniawa czeka już siódmy rok.

- Interesy skarbu państwa są dobrze zabezpieczone - zapewnia Andrzej Wojewódzki, dyrektor Wydziału Gospodarowania mieniem urzędu miasta. - Z ubiegłorocznych deklaracji inwestora wynika, że nie zamierza się wycofać. Oficjalnych informacji nie mamy. Nie wiem co będzie, jeśli się zrezygnują, ale jako miasto z pewnością nie będziemy mogli pomóc w wynegocjowaniu niższych opłat za utrzymanie klubu.

Tymczasem Norwegowie rozglądają się za inwestorem, który może ich zastąpić.

- Trwają rozmowy z kilkoma podmiotami - mówi Szarecki. - Chodzi o przejęcie pewnych zobowiązań wobec miasta i klubu. Na razie jednak, nie mogę zdradzić żadnych konkretów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość20009
Fabisiak
beduin
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość20009
Gość20009 (8 marca 2009 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żydzi cala Polska was sie wstydzi .... W polsce zydzi to mniejszosc a wiec co maja do gadania.... spalic ich
Rozwiń
Fabisiak
Fabisiak (8 marca 2009 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ANTYSEMICKI SKANDAL CHYBA ZAŻEGNANY. MOŻE NICH Z TEGO BĘDZIE JAKAŚ NAUKA. TAKA, ŻE ZAWSZE LEPIEJ JEST ROZMAWIAĆ NIŻ KOMBINOWAĆ NA BOKU...
Rozwiń
beduin
beduin (8 marca 2009 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żydzi szponcili i wyszponcili ciekawe dokąd będą mieszać w tym kraju w tym mieście ,niech jadą w końcu do Izraela tam ich miejsce i do woli mogą wedle woli i jak chcą kombinować ale tam u siebie ,czas im to ukrócić a władze tego miasta to gdzie ?
Rozwiń
KSL
KSL (7 marca 2009 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciałabyś ... lepiej zajmij się swoim klubem.
Rozwiń
M
M (7 marca 2009 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ś+P LUBLINIANKA TYLKO MOTOR
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!