Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2007 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Nowa amnestia dla starych dowodów

0 5 A A

Nie będzie kar dla osób, które do 31 grudnia 2007 roku nie złożą wniosków o wymianę dowodu osobistego - ogłosiło MSWiA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mimo to lubelskie urzędy przeżywają oblężenie.

Konsternację wśród interesantów Biura Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej w Lublinie wzbudził wczoraj automat wydający numerki. Tu w kolejce czekało ponad 300 osób. Maszyna nie poradziła sobie z tłumem. - Urządzenie ma ograniczoną liczbę numerków, później zaczynają się dublować, stąd pewne nieporozumienia - tłumaczył nam Michał Piłat, kierownik referatu ds. obsługi mieszkańców. - Mogę jednak zapewnić, że wszystkie osoby, które już otrzymały numerki zostaną obsłużone.

Ze stania w kolejce po numerek zrezygnowała Zofia Kozak, emerytka z Lublina - To skandal i kpina! Za komuny nie było takich kolejek. Nie można było przewidzieć, że przed końcem roku pojawią się tłumy interesantów?

Kolejki to efekt wcześniejszych informacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Osoby, które do końca roku nie złożyłyby wniosków, musiały się liczyć z karą ograniczenia wolności lub grzywny. Teraz już wiadomo, że kar nie będzie. Ale im wcześniej złożymy wniosek, tym lepiej - za uchylanie się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, po 1 kwietnia 2008 r. będą groziły sankcje karne.

Tymczasem spóźnialskich nie brakuje w większości miast województwa.

W Lublinie wniosków nie złożyło 19 tysięcy osób, w Zamościu ponad 7 tysięcy osób, w Chełmie 1,5 tysiąca, w Białej Podlaskiej 2,8 tysiąca. We wszystkich z tych miast do urzędów ustawiały się wczoraj długie kolejki. Samorządowcy nie są jednak zachwyceni nową decyzja MSWiA, która spowoduje, że ludzie zaczną odkładać obowiązek wymiany dowodu na bliżej nieokreśloną przyszłość.

- Możliwość bezpiecznego składania wniosków po Nowym Roku może zrobić więcej złego niż dobrego - uważa Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej. - Tak było po przedłużeniu terminu ważności dowodów książeczkowych; na drugi dzień kolejki zmalały o trzy czwarte. Teraz może być podobnie.

Tego samego zdania jest Lesław Mazur, wicedyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych w lubelskim Urzędzie Miasta. - W interesie samych zainteresowanych jest jak najwcześniejsze złożenie wniosku. W przeciwnym wypadku okres oczekiwania na nowy dowód może się przedłużyć.

Wczoraj późnym popołudniem lubelski Urząd Miasta wydał specjalny komunikat w sprawie wymiany dowodów.

Ratusz zapowiedział, że interesanci, którzy zgłoszą się dziś po godz. 14 (urząd jest czynny do 15.15) nie będą obsłużeni. (drs)

WNIOSEK W SOBOTĘ

Lubelskie biura obsługi mieszkańców (ul. Wieniawska 14, ul. Filaretów 44, ul. Kleeberga 12a) będą czynne jutro w godz. 7.30-15.15.

WARTO WIEDZIEĆ

• Dowody książeczkowe od 1 stycznia 2008 r. nie upoważniają do przekroczenia granicy RP.
• Termin ważności książeczkowych dowodów nie ulega zmianie i upływa z dniem 31 marca 2008 r.
• Wobec osób, które będą uchylały się od obowiązku posiadania ważnego dowodu osobistego, po 1 kwietnia 2008 r. mogą zostać zastosowane sankcje karne.
• Osoby przebywające stale za granicą, a więc takie, które mają prawo, a nie obowiązek posiadania dowodu osobistego, wniosek o wymianę tego dokumentu będą mogły złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Placówki dyplomatyczne nie są upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maria / 30 grudnia 2007 o 13:24
Ciekawa jestem, kto opłaca koszty wyrobienia dowodu /zdjęcia, opłata/ dla skazanych. Czy to porządni obywatele fundują tym wykolejeńcom nowe dowody, a często sami nie mają na wyrobie sobie dowodu?
Może dziennikarze wykazali by się podejmując ten temat, zamiast rugać tych co nie mieli pieniędzy, czasu itp oraz urzędników.
Avatar
Cynik / 28 grudnia 2007 o 17:29
Na szczęście bez nowego dowodu osobistego od 1 kwietnia 2008 nie przyjmą do Zakładu Karnego
Avatar
MGMA04 / 28 grudnia 2007 o 16:56
Wymiana dowodu kosztuje, a emeryt musi liczyć każdy grosz. Trzeba wybierać, czy lekarstwa, czy dowód. Dlatego im póżniej wymieni się dowód, tym mniej razy trzeba będzie go wymieniać. Gdybym wymieniła w przepisowym dla mnie terminie, to już niedługo drugi raz musiałabym wymieniać i drugi raz płacić za zdjęcia i wymianę. Do tego w przyszłym roku będą nowe wzory dowodów i poczekam na te nowe . Tylko u nas za coś co jest przymusowe płaci się i to bardzo dużo.
Avatar
Wazniak / 28 grudnia 2007 o 16:48
No pewnie, najlepiej zamknąć do więzienia za to że niema jakiejś poje....nej książeczki z jego nazwiskiem i miejscem zamieszkania.

A, i dodatkowo kara śmierci dla osób które nie zdążą do kwietnia wymienić pomimo przedłużenia.... KPINA I DNO !
Avatar
bando / 28 grudnia 2007 o 10:31
Ze stania w kolejce po numerek zrezygnowała Zofia Kozak, emerytka z Lublina - To skandal i kpina!
A gdzie Pani emerytka była dotychczas???!!! O wymianie dowodów mówi sie już od dawna. Biegiem do kolejki i nie marudzić !!!
Avatar
maria / 30 grudnia 2007 o 13:24
Ciekawa jestem, kto opłaca koszty wyrobienia dowodu /zdjęcia, opłata/ dla skazanych. Czy to porządni obywatele fundują tym wykolejeńcom nowe dowody, a często sami nie mają na wyrobie sobie dowodu?
Może dziennikarze wykazali by się podejmując ten temat, zamiast rugać tych co nie mieli pieniędzy, czasu itp oraz urzędników.
Avatar
Cynik / 28 grudnia 2007 o 17:29
Na szczęście bez nowego dowodu osobistego od 1 kwietnia 2008 nie przyjmą do Zakładu Karnego
Avatar
MGMA04 / 28 grudnia 2007 o 16:56
Wymiana dowodu kosztuje, a emeryt musi liczyć każdy grosz. Trzeba wybierać, czy lekarstwa, czy dowód. Dlatego im póżniej wymieni się dowód, tym mniej razy trzeba będzie go wymieniać. Gdybym wymieniła w przepisowym dla mnie terminie, to już niedługo drugi raz musiałabym wymieniać i drugi raz płacić za zdjęcia i wymianę. Do tego w przyszłym roku będą nowe wzory dowodów i poczekam na te nowe . Tylko u nas za coś co jest przymusowe płaci się i to bardzo dużo.
Avatar
Wazniak / 28 grudnia 2007 o 16:48
No pewnie, najlepiej zamknąć do więzienia za to że niema jakiejś poje....nej książeczki z jego nazwiskiem i miejscem zamieszkania.

A, i dodatkowo kara śmierci dla osób które nie zdążą do kwietnia wymienić pomimo przedłużenia.... KPINA I DNO !
Avatar
bando / 28 grudnia 2007 o 10:31
Ze stania w kolejce po numerek zrezygnowała Zofia Kozak, emerytka z Lublina - To skandal i kpina!
A gdzie Pani emerytka była dotychczas???!!! O wymianie dowodów mówi sie już od dawna. Biegiem do kolejki i nie marudzić !!!

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki?

W Lublinie zabrakło osób do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Jakie są zarobki? 1 0

Fiaskiem skończyły się poszukiwania kogoś, kto stanie obok przejścia przez Głuską, na której znacznie wzrósł ruch po rozpoczęciu prac na Abramowickiej. Kłopot jest również z obsadzeniem przejścia obok szkoły przy ul. Kunickiego.

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 55 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 21 27

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie
Zdjęcia kibiców
galeria

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 12 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 4

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra