czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowa architektura Politechniki Lubelskiej: Cudo od architektów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2013, 18:34

Z jednej strony budynku można obserwować budujący się stadion. Architektom zależało, żeby uchwycić p
Z jednej strony budynku można obserwować budujący się stadion. Architektom zależało, żeby uchwycić p

Do tej pory za najnowocześniejszy akademicki budynek w Lublinie uchodziła informatyka UMCS. Nowa architektura Politechniki Lubelskiej ją prześcignie. Wczoraj byliśmy w środku.

– Drugiego takiego budynku w Lublinie nie ma – mówi bez wahania inż. Wiesław Sikora, pełnomocnik rektora PL ds. tej inwestycji. Gmach oficjalnie nosi nazwę Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury.

6-kondygnacyjny budynek został "doklejony” do Wydziału Budownictwa i Architektury przy ul. Nadbystrzyckiej 40. Jest przeznaczony dla wykładowców i studentów architektury i urbanistyki, którzy pojawią się tu od nowego roku akademickiego. Teraz trwa wyposażanie gmachu, który jest już gotowy. I już robi duże wrażenie.

Po wejściu do środka rzuca się w oczy otwarta przestrzeń pośrodku – ciągnąca się od parteru aż do szklanego dachu. Obok dziekanat – co ciekawe, całkowicie przeszklony. – Choć nie wszystkim się to podoba – przyznaje Sikora. – Ale dzięki temu nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że pracownicy dziekanatu piją herbatę zamiast pracować.

Wchodzimy do jednej z sal wykładowych na I piętrze. Uwagę od razu zwracają żaluzje – umieszczone na zewnątrz, sterowane komputerowo (zasłonięcie lub rozsunięcie zajmuje sekundę) i… pogodowo. – Dzięki czujnikom pogodowym np. w razie zbyt silnego wiatru żaluzje automatycznie się składają – mówi dr Kwiatkowski.

Na szklanych drzwiach i ścianach każdej z sal są przyklejone dziwne białe postacie. – To modulory Le Corbusiera – tłumaczy inżynier. Ten francuski architekt, urbanista, malarz i rzeźbiarz w latach 40. XX wieku opracował autorski kanon proporcji, który jest wykorzystywany w projektowaniu, choćby mebli, do dziś. Te proporcje pokazują postacie umieszczone na szybach.

W budynku PL również są pracownie do projektowania, ale także rzeźby, rysunku, grafiki komputerowej czy malarstwa. Będą wyposażone w sprzęt za 8 mln zł. Przetargi właśnie trwają. Pojawi się m.in. skaner do trójwymiarowego skanowania budynków – za ćwierć miliona zł. – Przy jego wykorzystaniu zamierzamy robić inwentaryzację budynków Lublina – zapowiada Kwiatkowski. Uczelnia kupi też drukarki i obrabiarki 3D.

Cały budynek jest wyposażony w monitoring i wi-fi. Chłodne biało-szare kolory wnętrz mają być uzupełnione kolorowymi dodatkami – m.in. sofami i dużymi donicami z kwiatami. – Najwięcej kolorytu dodadzą studenci, którzy pojawią się tu po wakacjach – zauważa architekt.

Architektura w liczbach

• wartość projektu to – 34 635 345,58 zł,
• dofinansowanie z UE – 33 822 23,00 zł,
• powierzchnia użytkowa – 6703 m2,
• kubatura – 28 368,104 m3,
• sal dydaktycznych – 14 (+ laboratoria i pracownie),
• aula – 196 miejsc (możliwość powiększenia o dodatkowe 150),
• podziemny parking – 39 miejsc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Cassie
poznań
Andrzej
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Cassie
Cassie (27 czerwca 2013 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Potrzebna, potrzebna ta inwestycja - wydział budowlany nie jest dobrze przystosowany dla nas, architektów, nowoczesna modelarnia to must have, bez którego praca w domu przynosi słabe efekty; dużo światła to podstawa; aule zajmuje zawsze budownictwo, którego studentów jest więcej, więc architektura dostaje mniejsze, bardziej niewygodne sale, dużym czasem pogłosu; w dodatku część zajęć odbywa się na Berdnardyńskiej w budynku Pałacu Sobieskich, który nie jest w dobrym stanie a do nauczania kompletnie jest nieprzystosowany (i to te najważniejsze dla nas, z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego). Z mojej perspektywy to najlepsza inwestycja Pollub, dzięki której kierunek się rozwinie, będzie wygodniej i po prosu piekniej. Budynek jest ciekawy, dobrze wpisuje się w kampus i jest wizytówką Politechniki - bardzo miło nam gościć architektów z innych miast, na których taki wydział robi wrażenie, kiedy przyjeżdżają na wykłady gościnne. Jestem dumna i szczęśliwa, że będę studiować w tym budynku od października!

Rozwiń
poznań
poznań (22 marca 2013 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin wreszcie będzie miał na PL wydział architektury brawo nie musza wyjeżdżać do Krakowa czy stolicy -całkowicie podpisuje się pod wpisem internauty Andrzej .Gratulacje od ziomala z Poznania
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (22 marca 2013 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale z Was marudy. Dobrze, że rozwija się konkretny i potrzebny kierunek a nie kolejne socjologie, teologie czy marketingi.
Moi koledzy z liceum, którzy parę lat temu chcieli studiować architekturę musieli wyjeżdżać do Krakowa czy Warszawy, a teraz można tu na miejscu. Część absolwentów może i nie znajdzie zatrudnienia w zawodzie ale na pewno dużej części się to uda i dzięki temu nasze otoczenie może będzie wyglądać trochę korzystniej.
Rozwiń
kulllllll
kulllllll (22 marca 2013 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żałujcie, że nie byliscie na wydzialach KUL na Majdanku, tam to jest dopiero nowocześnie )))
Rozwiń
WT
WT (22 marca 2013 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieniądze wyrzucone w błoto. Ale kilku się nachapało i tylko o to chodzi. Wykształcą za darmo a człowiek pojedzie zrywać ogórki do Norwegii. Popieprzony kraj
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!