poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Nowa droga na przedłużeniu ul. Smoluchowskiego? "Tam jest sprzeczność interesów"

Dodano: 1 grudnia 2017, 16:23
Autor: Dominik Smaga

Najwięcej emocji budzi pomysł na budowę drogi mającej być przedłużeniem ul. Smoluchowskiego
Najwięcej emocji budzi pomysł na budowę drogi mającej być przedłużeniem ul. Smoluchowskiego (fot. Google Street View)

Nieruchomości położone między ul. Zemborzycką a Abramowicką doczekają się planu zagospodarowania terenu określającego przeznaczenie poszczególnych gruntów. Kością niezgody jest nowa droga mająca przeciąć teren biegnąc koło domów jednorodzinnych.

Na rozpoczęcie prac nad planem zagospodarowania terenu zgodziła się Rada Miasta na prośbę prezydenta, do którego trafiało wiele wniosków z tej części miasta, dotyczących m.in. przekształcenia gruntów rolnych w działki budowlane.

Najwięcej emocji budzi jednak pomysł na budowę drogi mającej być przedłużeniem ul. Smoluchowskiego (przypomnijmy, że właśnie do ul. Smoluchowskiego w przyszłości ma być przedłużona ul. Zana). Taka ulica widnieje w pokazanym przez Ratusz projekcie tzw. studium przestrzennego. Droga biegłaby tuż obok domów jednorodzinnych.

– Jeżeli wybudujemy ulicę, która będzie doprowadzała ruch do Żeglarskiej, to po co nam jest ulica będąca przedłużeniem Smoluchowskiego? Po co nam wprowadzanie nowej ulicy zbiorczej między zabudowę jednorodzinną? – pyta miejski radny Piotr Gawryszczak (PiS). – Państwo chcecie rozjechać tych mieszkańców wpuszczając tam taki ruch.

– Tam jest sprzeczność interesów – stwierdza radny Leszek Daniewski (PO). – Cała ul. Kruczkowskiego wręcz zabiegała o to, żeby ta ulica powstała – podkreśla. Ale przyznaje, że właścicielom domów jednorodzinnych te plany mogą się nie podobać.

– Nie budujemy żadnej drogi, chcemy pewnych ustaleń. Chcemy wywołać pewną dyskusję – zastrzega Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Zapewnia, że sprawa wcale nie jest jeszcze przesądzona. – Chciałbym się z tym tematem zmierzyć, tylko w sposób poważny.

Zdaniem miejskich planistów na nowo trzeba przemyśleć sieć dróg w tej części Lublina. – Układ drogowy w tym rejonie jest bardzo ułomny – ocenia Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I przypomina, że sporna droga od dawna była wpisywana do miejskich planów rozwojowych.

Uchwała Rady Miasta oznacza, że za pewien czas należy się spodziewać ogłoszenia o możliwości składania wniosków do planu zagospodarowania terenu. Potem zaczną się prace nad zasadniczym projektem, które zajmują z reguły nie mniej niż rok. Gotowy już projekt zostanie wyłożony do publicznego wglądu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odkąd mieszkam na Osiedlu Kruczkowskiego 45 lat mówi się o przedłużeniu ul. Smoluchowskiego w celu odciążenia ul. Kruczkowskiego po której do Szkoły udaje się mnóstwo dzieci. Niech ci wszyscy domkowicze przed budową zapytają sie co będzie działo się obok ich domostw!!. Ja jestem za budową przedłużenia ul. Smoluchowskiego aby moje i inne dzieci jeszcze pożyły.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieprzenie. Problem można wyjątkowo łatwo ominąć przedłużając ulicę Diamentową do Abramowickiej. Zero zabudowy mieszkaniowej i jakiejkolwiek innej po drodze, możliwość niemal bezkolizyjnego poprowadzenia nowej nitki komunikacyjnej przez pola. Miasto natomiast się uparło nie wiadomo po co na to Smoluchowskiego jak barany. Otrząśnijcie się wreszcie tam w UM Lublin.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta droga będzie alternatywna dla przeciążonej ul. Kunickiego, od ul. Abramowickiej aż do Placu Bychawskiego. Można z niej zrezygnować pod takim warunkiem, że mieszkańcy domków jednorodzinnych przy przyszłej drodze zrezygnują z prywatnych pojazdów.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co droga??? Można przecież postawić pomnik Lecha Kaczyńskiego. I wszyscy będą szczęśliwi
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako mieszkaniec Czubów jestem przeciwny marnowaniu miejskiej kasy - po co było ciągnąć tamtędy 3-4 lata temu gazociąg na Roztocze? (ta NOWA DROGA ME BIEC RÓWNOLEGLE DO TEGO GAZOCIĄGU! w dodatku kilka metrów od domów mieszkalnych, a przed gazociągiem. Czy zdajecie sobie sprawę jakie czekają nas odszkodowania, z naszych podatków? komu zależny na zgarnięciu kasy za wywłaszczenia nieruchomości położonych na zadupiu w dodatku większości grunty rolne, które teraz przekształcane są w działki budowlane? Dzięki, NIE z moich podatków. Budujcie przedłużenie Diamentowej do Lema (która została oddana rok temu, a gdzie hula wiatr bo Makowa jest dziurawa jak ser (sam tędy jeżdżę do Dominowa by ominąć Zemborzycką)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!