Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2016 r.
17:52

Nowa dyrektor Teatru Osterwy: Chciałabym prezentować spektakle na terenie całego województwa

0 10 A A
Dorota Ignatjew (fot. Maciej Kaczanowski)
Dorota Ignatjew (fot. Maciej Kaczanowski)

Dorota Ignatjew, dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia w Sosnowcu, od września pokieruje Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie. Jej kandydaturę musi jeszcze zaakceptować zarząd województwa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego lubelskiej instytucji został ogłoszony w kwietniu. Nie wystartował w nim Krzysztof Torończyk, który placówką kieruje od 2000 roku, a obowiązki łączy z funkcją szefa Teatru Narodowego w Warszawie.

Ostatecznie dokumenty złożyło osiem osób. Poza Dorotą Ignatjew o stanowisko ubiegali się: Bogdan Bernaczyk-Słoński – były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie; aktor teatralny i telewizyjny Mirosław Rzońca; aktor Rafał Sisicki; Piotr Jędrzejas – reżyser, aktor i dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze; Kamil Retkiewicz p. o. dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; Waldemar Matuszewski – reżyser i były dyrektor artystyczny teatrów m.in. w Poznaniu i Rzeszowie oraz Bartosz Zaczykiewicz, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Podczas środowych rozmów z kandydatami najlepsze wrażenie na członkach komisji konkursowej wywarła Dorota Ignatjew.

– Przede wszystkim uzyskała poparcie załogi, a zależy nam na dobrej współpracy dyrekcji z pracownikami. Rozwiązania, które zaproponowała wydały nam się bardzo nowoczesne, po części innowacyjne, nawiązujące do społeczeństwa sieci, świata obrazkowego. Jesteśmy też przekonani, że repertuar, który szykuje będzie dawał satysfakcję mieszkańcom województwa lubelskiego – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa i przewodniczący komisji konkursowej.

Kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić zarząd województwa. Prawdopodobnie zrobi to na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się w następny wtorek. Nowa pani dyrektor pracę zacznie od września.

– Bardzo ważnym celem będzie dla mnie pozyskanie sali na małą scenę. Chciałabym, żeby teatr wrócił do tradycji prezentowania spektakli na terenie całego województwa – wymienia Dorota Ignatjew. – W pewnym sensie będę chciała przenieść model Teatru Zagłębia w Sosnowcu, ale wiadomo, że nie wszystko da się przesadzić, bo to inne miasto, inne warunki i tradycja. Chcę budować teatr, który jest zespołowy, mówi różnymi językami, a jego znakiem rozpoznawczym jest wysoka jakość spektakli i twórców, którzy je realizują.

Niewykluczone, że jednym z pierwszych zadań nowej szefowej Teatru im. J. Osterwy będzie znalezienie nowego dyrektora artystycznego. Pełniący tę funkcję Artur Tyszkiewicz ubiegał się o stanowisko dyrektora warszawskiego Teatru Ateneum i według nieoficjalnych informacji miał spore szanse na zwycięstwo. Konkurs miał zakończyć się w środę.

– Będziemy chcieli zachować obecną strukturę w teatrze. To, co proponuje pani Dorota, zapewni wystarczająco dużo pracy dla dwóch dyrektorów – komentuje Grabczuk.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robin / 27 września 2016 o 11:29
Były dyrektor Torończyk, jego zastępca Fijałkowski i księgowa Wałachowska  to dopiero robili przekrety !
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 09:49
Teatr repertuarowy nie przetrwa bo w tym ustroju ktory nie ma jeszcze nazwy ( z pewnością nie jest to kapitalizm bo ten sprzyja interesom) nie przetrwa cos co nie ma odbiorcy i jest dotowane.jedyna szansa dla osterwy to impresaryjna scena
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 14:12
Niech działa tak dobrze jak dyr. Karolinka z nowego Teatru Starego :-)
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 09:51
fajnie, że babka. Już mam dosyć oglądania tych starych pierników w garniturkach
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 09:14
Czyżby ktoś dotarł do dokumentów IPN i dlatego Krzysiu nie startował ?
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 07:50
powodzenia,
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 06:26
Pewnie,głównie nazwisko zdecydowało o wyborze?
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 01:37
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze... chodziłem do szkoły, w miasteczku opodal Lublina położonym (ale szkoła była BARDZO DOBRA, im M.Reja w Kraśniku (wtedy) Fabrycznym (na tyle dobra, że z niej z mety dostałem się do Zamoja w Lublinie - bez znajomości i bez odpowiedniego pochodzenia, sam egzamin, a potem - już poszło...) - no, stare dzieje. Ad rem: otóż co miesiąc były organizowane w miejscowym domu kultury występy grających w Filharmonii Lubelskiej. Oczywiście, nie całego składu, ot, kilku wykonawców... pamiętam do dzisiaj obowiązkowe wyprawy całymi klasami na te występy. Dzięki nim zdarzyła się u mnie fascynacja MUZYKĄ - i tak już pozostało do dzisiaj, przez lat kilkadziesiąt raduje me serce i duszę, wierna i zawsze przy mnie... acz kosztowna czasem, bo - przynajmniej niezły - sprzęt do słuchania kosztuje. Ale z drugiej strony - sporo się swego czasu , kiedy kupienie takowego sprzętu do słuchania graniczyło z cudem, nauczyłem, bo samemu się go robiło. Ale to były czasy podłej i wrednej komuny (w wydaniu Polskim, zaznaczam), ustroju nie dla ludzi... Dlatego jestem całym sercem - ZA. Gdyby tak jeszcze obecna Filharmonia Lubelska podjęła ten pomysł (i tradycję...) to może dzięki temu nie sama komercja i, wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale chłam - będą nam i przyszłym - towarzyszyły...
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze... chodziłem do szkoły, w miasteczku opodal Lublina położonym (ale szkoła była BARDZO DOBRA, im M.Reja w Kraśniku (wtedy) Fabrycznym (na tyle dobra, że z niej z mety dostałem się do Zamoja w Lublinie - bez znajomości i bez odpowiedniego pochodzenia, sam egzamin, a potem - już poszło...) - no, stare dzieje. Ad rem: otóż co miesiąc były organizowane w miejscowym domu kultury występy grających w Filharmonii Lubelskiej. Oczywiście, nie całego składu, ot, kilku wykonawców... pamiętam do dzisiaj obowiązkowe wyprawy... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 20:09
Znowu jakiś spadochroniarz. Co w Lublinie nie ma już ludzi wykształconych i kompetentnych. którzy mogliby działać w tym temacie?
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 19:51
Człowiek Grabczuka?
Avatar
Robin / 27 września 2016 o 11:29
Były dyrektor Torończyk, jego zastępca Fijałkowski i księgowa Wałachowska  to dopiero robili przekrety !
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 09:49
Teatr repertuarowy nie przetrwa bo w tym ustroju ktory nie ma jeszcze nazwy ( z pewnością nie jest to kapitalizm bo ten sprzyja interesom) nie przetrwa cos co nie ma odbiorcy i jest dotowane.jedyna szansa dla osterwy to impresaryjna scena
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 14:12
Niech działa tak dobrze jak dyr. Karolinka z nowego Teatru Starego :-)
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 09:51
fajnie, że babka. Już mam dosyć oglądania tych starych pierników w garniturkach
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 09:14
Czyżby ktoś dotarł do dokumentów IPN i dlatego Krzysiu nie startował ?
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 07:50
powodzenia,
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 06:26
Pewnie,głównie nazwisko zdecydowało o wyborze?
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 01:37
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze... chodziłem do szkoły, w miasteczku opodal Lublina położonym (ale szkoła była BARDZO DOBRA, im M.Reja w Kraśniku (wtedy) Fabrycznym (na tyle dobra, że z niej z mety dostałem się do Zamoja w Lublinie - bez znajomości i bez odpowiedniego pochodzenia, sam egzamin, a potem - już poszło...) - no, stare dzieje. Ad rem: otóż co miesiąc były organizowane w miejscowym domu kultury występy grających w Filharmonii Lubelskiej. Oczywiście, nie całego składu, ot, kilku wykonawców... pamiętam do dzisiaj obowiązkowe wyprawy całymi klasami na te występy. Dzięki nim zdarzyła się u mnie fascynacja MUZYKĄ - i tak już pozostało do dzisiaj, przez lat kilkadziesiąt raduje me serce i duszę, wierna i zawsze przy mnie... acz kosztowna czasem, bo - przynajmniej niezły - sprzęt do słuchania kosztuje. Ale z drugiej strony - sporo się swego czasu , kiedy kupienie takowego sprzętu do słuchania graniczyło z cudem, nauczyłem, bo samemu się go robiło. Ale to były czasy podłej i wrednej komuny (w wydaniu Polskim, zaznaczam), ustroju nie dla ludzi... Dlatego jestem całym sercem - ZA. Gdyby tak jeszcze obecna Filharmonia Lubelska podjęła ten pomysł (i tradycję...) to może dzięki temu nie sama komercja i, wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale chłam - będą nam i przyszłym - towarzyszyły...
Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze... chodziłem do szkoły, w miasteczku opodal Lublina położonym (ale szkoła była BARDZO DOBRA, im M.Reja w Kraśniku (wtedy) Fabrycznym (na tyle dobra, że z niej z mety dostałem się do Zamoja w Lublinie - bez znajomości i bez odpowiedniego pochodzenia, sam egzamin, a potem - już poszło...) - no, stare dzieje. Ad rem: otóż co miesiąc były organizowane w miejscowym domu kultury występy grających w Filharmonii Lubelskiej. Oczywiście, nie całego składu, ot, kilku wykonawców... pamiętam do dzisiaj obowiązkowe wyprawy... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 20:09
Znowu jakiś spadochroniarz. Co w Lublinie nie ma już ludzi wykształconych i kompetentnych. którzy mogliby działać w tym temacie?
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 19:51
Człowiek Grabczuka?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 0

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 1 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 1 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 10 1

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

LSM: Wielki Festyn Rodzinny
26 maja 2018, 13:00

LSM: Wielki Festyn Rodzinny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w sobotę, 26 maja o godz. 13 na placu przy Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się Wielki Festyn Rodzinny. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Włodawa promuje się w Warszawie

Włodawa promuje się w Warszawie 0 0

Zdjęcia z Włodawy wraz z opisem sztandarowych wydarzeń kulturalnych w tym mieście pojawiły się w samym centrum stolicy.

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł 0 0

Lubartów oficjalnie otworzy nową sportową inwestycję. Chodzi o boisko przy ul. Parkowej.

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu 2 3

Zamojski sąd aresztował trzech mężczyzn, którzy pobili na śmierć 45-latka.

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej 0 3

Dziś w nocy jednojezdniowy odcinek ul. Krochmalnej zostanie zaślepiony tuż przed skrzyżowaniem z Diamentową, a dokładnie na wysokości stacji paliw

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja
galeria

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja 9 17

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping 0 0

W Dzień Dziecka przy centrum handlowym Skende Shopping obok Ikea otwarte zostaną dwie strefy zabawy i wypoczynku. Znajdą się w nich m.in.: ślizgawki, zjeżdżalnie, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji
galeria

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 2 17

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 3 2

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?