Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2014 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Nowa kopalnia w gm. Cyców im. Jana Karskiego. 10 tys. miejsc pracy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
272 22 A A

2,5 miliarda złotych przeznaczy australijski inwestor na budowę kopalni w gminie Cyców. We wtorek planowana inwestycja otrzymała imię Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Budowa kopalni może ruszyć w 2017 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Panie dr Wiesława Kozielewska-Trzaska oraz Edwarda Natkańska, najbliższe żyjące krewne legendarnego emisariusza, nie kryły wzruszenia podczas wtorkowej uroczystości na Zamku Lubelskim. - Jesteśmy bardzo wdzięczne za tę inicjatywę. Będzie to żywy pomnik mojego stryja i ojca chrzestnego - Jana Kozielewskiego-Karskiego - powiedziała Wiesława Kozielewska-Trzaska. - Wolimy taki pomnik niż te ze spiżu - dodała Edwarda Natkańska. Akt intencyjny o nazwaniu przyszłej kopalni imieniem Jana Karskiego podpisali prezes spółki PD Co. Janusz Jakimowicz, bratanica Karskiego Wiesława Kozielewska-Trzaska oraz członek zarządu Towarzystwa Jana Karskiego Jacek Woźniak. "Chcemy w ten sposób oddać hołd Janowi Karskiemu oraz wszystkim tym, którzy w czasie drugiej wojny światowej znaleźli odwagę, by przeciwstawiać się złu i powstrzymywać zbrodnie holokaustu” - napisano w akcie intencyjnym. Australijczycy są zdeterminowani, aby zbudować kopalnię na terenie gminy Cyców, gdzie polsko-australijska spółka PD Co przeprowadziła odwiert badawczy. - Wyniki są bardzo obiecujące. Pozyskany z odwiertów materiał został gruntowanie przebadany. Pod ziemią zalega wysokiej jakości węgiel półkoksujący - mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co. - Pod koniec 2015 roku zamierzamy złożyć do Ministerstwa Środowiska wniosek o koncesję wydobywczą. Jeśli nie będzie przeszkód formalnych, to spodziewamy się, że w 2016 resort wyda nam koncesję wydobywczą - dodaje Artur Kluczny. A to będzie ostatnia niezbędna przepustka do rozpoczęcia budowy kopalni im. Jana Karskiego. - Szacunkowy koszt inwestycji wyniesie ok. 2,5 miliarda złotych. W samej kopalni pracę znajdzie ok. 2 tysięcy osób i dalsze 8 tysięcy w tzw. otoczce przedsiębiorstwa. Nasza inwestycja otworzy drogę do świetlanej, bogatej przyszłości regionu lubelskiego - powiedział Anastosios Arima, dyrektor wykonawczy w australijskiej Prairie Mining, spółce-matce PD Co. - Fundusze na budowę nowej kopalni pozyskamy w 20 proc. z giełdy, w ok. 50 proc. z kredyty bankowego, resztę będą stanowić przedpłaty od przyszłych odbiorców węgla - dodaje Artur Kluczny. Węgiel ze względu na wysoką jakość ma trafić do odbiorców w Europie Zachodniej oraz do przemysłu metalurgicznego. - W żadnym wypadku nie będziemy konkurencją dla Bogdanki. Liczmy nawet na współpracę przy budowie nowej linii kolejowej - dodaje Kluczny. Nieoficjalnie mówi się, że Australijczycy chcą wybudować tor do Rejowca i tam włączyć się do linii kolejowej numer 7. - Być może na terenie naszej cementowni powstanie zakład wzbogacania węgla - dodaje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego. Panie Wiesława Kozielska-Trzaska orasz Edwarda Natkańska były niezwykle wzruszone uroczystością na cześć swojego stryja. - Bardzo chciałybyśmy, jak Bóg pozwoli, zjechać na dół, do kopalni im Jana Karskiego - zakończyła Edwarda Natkańska. Przypomnijmy, że trwa Rok Jana Karskiego, ustanowionym przez Sejm RP.

Kompletują ekipę

Do zespołu PD Co dołączyła właśnie Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, były wiceminister infrastruktury, która ma odpowiadać za przygotowanie dokumentacji przyszłej kopalni. - W ministerstwie odpowiadałam m.in. za dokumentację linii kolejowej numer 7 i budowy S17. Teraz chcę tą drogą wrócić i zostać w swoim regionie - powiedziała Wolińska-Bartkiewicz, która swoją karierę urzędniczą zaczynała w Chełmie. Kolejną osobą, którą może wesprzeć PD Co jest Mirosław Taras, były prezes Kompanii Węglowej oraz doradca strategiczny PD Co. Taras nie chciał zdradzić, czy w jego kontrakcie z Kompanią Węglową jest klauzula zabraniająca mu pracy w konkurencji.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arekmozer / 6 stycznia 2015 o 10:10

Wiadomo miejsca pracy są priorytetem, ale pewnie agroturystyka ucierpi. No ale nigdy nie jest tak, żeby dogodzić wszystkim stronom. Energia odnawialna, a konkretnie wiatraki też są przedmiotem sporów.

Avatar
tynkarz / 5 grudnia 2014 o 09:57
w okolicznych wsiach jest dużo odłogów=zabudują=.
Avatar
RobertoLRA / 4 grudnia 2014 o 23:33

Mam pytanie do redakcji. Czy wiecie Państwo, gdzie Ci ludzie (przyszli górnicy) będą mieszkać? W Łęcznej? Będą nowe osiedla?

Avatar
zamykacz / 4 grudnia 2014 o 06:33
To kopalnia w Cycowie Kolonia Druga ? tam rośnie żyto czy inne zboże,wróciły dawne czasy =OTWIERALI NADAWALI IMIĘ A PÓŹNIEJ BUDOWALI, Historia lubi się powtarzać?
Avatar
Górnicy / 3 grudnia 2014 o 15:35

Panie Puzio, ucz się pan troche o kopalniach.  Nie ma kopalni IMIENIA. Kopalnię nazywa się w pierwszej osobie. Np. kopalnia 'Jozef Piłsudski"  czy kopalnia 'Wujek', a nie kopalnia Wujka.

Przez anaglogię - kopalnia 'Puzio', a nie kopalnia Puzia. Tego samego dotyczyła uroczystość na Zamku. Pozdrawiamy Puzia barburkowo.

Avatar
kangur / 3 grudnia 2014 o 15:28

Bogdanka zamiast biadolic powinna wybudowac kopalnie w Australii.

Avatar
Europeista / 3 grudnia 2014 o 15:18

Całe szczęście, że Bogdanka nie ma prawa dyktować monopolu tylko musi być normalnym uczestnikiem rynku. Oczywiście, lepiej jest zwalczać ew. konkurencję niż samemu mysleć o przyszłości. Tylko, że komuna się już skończyła. Chwała Bogu  i Unii Europejskiej.

Avatar
Stella / 3 grudnia 2014 o 10:35

A jak myślisz kogo zatrudnią najpierw ? Ludzi z doświadczeniem w kopalnii. A kto je ma czyli wszelkiej maści cwaniaki którzy mają plecy i dostali pracę w Bogdance. Dalej kogo będą zatrudniać ci nowo przyjęci swoich pociotków i znowu  ch..j. Wiem próbowałem złożyc w Bogdance dokumenty... prawie mnie śmiechem zabił cieć pilnujący weścia do biurowca.

Oni tam generalnie na dekolt patrzą i na cycki,na sekretarkę chciałam.

Avatar
Magda / 3 grudnia 2014 o 10:26

A jak myślisz kogo zatrudnią najpierw ? Ludzi z doświadczeniem w kopalnii. A kto je ma czyli wszelkiej maści cwaniaki którzy mają plecy i dostali pracę w Bogdance. Dalej kogo będą zatrudniać ci nowo przyjęci swoich pociotków i znowu  ch..j. Wiem próbowałem złożyc w Bogdance dokumenty... prawie mnie śmiechem zabił cieć pilnujący weścia do biurowca.

Bo aplikację zgłoszeniową się wysyła przez internet, minęły te czasy że się chodzi złożyć "podanie" osobiście :)

Bo aplikację zgłoszeniową się wysyła przez internet, minęły te czasy że się chodzi złożyć "podanie" osobiście :)

rozwiń
Avatar
Kombajnowy zawsze gotowy / 2 grudnia 2014 o 23:45

Koniecznie nową kopalnię powinny  zbudować  OFE. Najlepiej złota.

Avatar
arekmozer / 6 stycznia 2015 o 10:10

Wiadomo miejsca pracy są priorytetem, ale pewnie agroturystyka ucierpi. No ale nigdy nie jest tak, żeby dogodzić wszystkim stronom. Energia odnawialna, a konkretnie wiatraki też są przedmiotem sporów.

Avatar
tynkarz / 5 grudnia 2014 o 09:57
w okolicznych wsiach jest dużo odłogów=zabudują=.
Avatar
RobertoLRA / 4 grudnia 2014 o 23:33

Mam pytanie do redakcji. Czy wiecie Państwo, gdzie Ci ludzie (przyszli górnicy) będą mieszkać? W Łęcznej? Będą nowe osiedla?

Avatar
zamykacz / 4 grudnia 2014 o 06:33
To kopalnia w Cycowie Kolonia Druga ? tam rośnie żyto czy inne zboże,wróciły dawne czasy =OTWIERALI NADAWALI IMIĘ A PÓŹNIEJ BUDOWALI, Historia lubi się powtarzać?
Avatar
Górnicy / 3 grudnia 2014 o 15:35

Panie Puzio, ucz się pan troche o kopalniach.  Nie ma kopalni IMIENIA. Kopalnię nazywa się w pierwszej osobie. Np. kopalnia 'Jozef Piłsudski"  czy kopalnia 'Wujek', a nie kopalnia Wujka.

Przez anaglogię - kopalnia 'Puzio', a nie kopalnia Puzia. Tego samego dotyczyła uroczystość na Zamku. Pozdrawiamy Puzia barburkowo.

Avatar
kangur / 3 grudnia 2014 o 15:28

Bogdanka zamiast biadolic powinna wybudowac kopalnie w Australii.

Avatar
Europeista / 3 grudnia 2014 o 15:18

Całe szczęście, że Bogdanka nie ma prawa dyktować monopolu tylko musi być normalnym uczestnikiem rynku. Oczywiście, lepiej jest zwalczać ew. konkurencję niż samemu mysleć o przyszłości. Tylko, że komuna się już skończyła. Chwała Bogu  i Unii Europejskiej.

Avatar
Stella / 3 grudnia 2014 o 10:35

A jak myślisz kogo zatrudnią najpierw ? Ludzi z doświadczeniem w kopalnii. A kto je ma czyli wszelkiej maści cwaniaki którzy mają plecy i dostali pracę w Bogdance. Dalej kogo będą zatrudniać ci nowo przyjęci swoich pociotków i znowu  ch..j. Wiem próbowałem złożyc w Bogdance dokumenty... prawie mnie śmiechem zabił cieć pilnujący weścia do biurowca.

Oni tam generalnie na dekolt patrzą i na cycki,na sekretarkę chciałam.

Avatar
Magda / 3 grudnia 2014 o 10:26

A jak myślisz kogo zatrudnią najpierw ? Ludzi z doświadczeniem w kopalnii. A kto je ma czyli wszelkiej maści cwaniaki którzy mają plecy i dostali pracę w Bogdance. Dalej kogo będą zatrudniać ci nowo przyjęci swoich pociotków i znowu  ch..j. Wiem próbowałem złożyc w Bogdance dokumenty... prawie mnie śmiechem zabił cieć pilnujący weścia do biurowca.

Bo aplikację zgłoszeniową się wysyła przez internet, minęły te czasy że się chodzi złożyć "podanie" osobiście :)

Bo aplikację zgłoszeniową się wysyła przez internet, minęły te czasy że się chodzi złożyć "podanie" osobiście :)

rozwiń
Avatar
Kombajnowy zawsze gotowy / 2 grudnia 2014 o 23:45

Koniecznie nową kopalnię powinny  zbudować  OFE. Najlepiej złota.

Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!