poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nowa linia nr 88 jeździ ze Świdnika do centrum Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2009, 18:15

Do tej pory komunikacja ze Świdnika omijała ścisłe centrum Lublina. Po latach oczekiwań pasażerowie mogą w końcu dojechać tam bez przesiadek, płacąc za jeden bilet.

Od kilku dni między Lublinem a Świdnikiem kursuje nowa linia. Żółte busiki o numerze 88 jeżdżą z ulicy Racławickiej w Świdniku przez Kalinówkę do Lublina. W stolicy regionu zatrzymują się na osiedlu Felin, przy Drodze Męczenników Majdanka, potem jadą Al. Zygmuntowskimi, Lipową, aż do Al. Racławickich (przed szpital wojskowy).

Mimo że połączeń między Świdnikiem a Lublinem jest sporo, to jest to pierwsza linia, która łączy centra obu miast. Najbardziej popularna dotychczas "80” dojeżdża do Tesco w Lublinie. Jej trasa biegnie ulicami Witosa, Tysiąclecia, Solidarności i al. Kraśnicką.

– Bardzo się ucieszyłem, że w końcu bez przesiadek mogę dojechać do pracy w Lublinie. Wcześniej musiałem wysiadać koło Zamku i przesiadać się do miejskiego autobusu, tak by dostać się na ul. Lipową, gdzie pracuję – mówi Wojciech Siwko ze Świdnika.

– To duże ułatwienie dla tych, którzy pracują przy Al. Racławickich, ul. Lipowej, dla uczniów szkół, studentów. Do tej pory nie było kursu do centrum – podkreśla pan Maciej, który w Lublinie uczy się i pracuje. – A przesiadka do autobusu MPK podwajała koszt transportu. Nie każdego na to stać. Dlatego teraz sporo ludzi jeździ "88”, o niektórych porach jest nawet dość tłoczno.

Z nowej linii cieszą się studenci dojeżdżający na lubelskie uczelnie. – Duża oszczędność czasu i pieniędzy. Najbardziej ten pomysł chwalą moi koledzy z Uniwersytetu Przyrodniczego – uśmiecha się Tomasz Piasecki, student Politechniki Lubelskiej.

Linia 88 kursuje średnio trzy, cztery razy na godzinę. W dni powszednie jeździ ze Świdnika od godz. 5.10 do 20.30. W soboty od 5.10 do 18.50, a w niedziele od 12.15 do 19.30. Normalny bilet kosztuje 3 zł, ulgowy 2,50 zł. Koszt przejazdu po samym Lublinie to 1,50 zł bez zniżki, 1 zł z ulgą.

– Pomysł, by jeździć do centrum Lublina, pojawił się już dawno, ale procedury trwały dość długo – przyznaje Roman Zajączkowski, prezes Lubelskiej Korporacji Komunikacyjnej. – Ludzie narzekali na przesiadki i na dodatkowe koszty. Z tego powodu część pasażerów przesiadła się do własnych aut, bo było taniej, wygodniej i krócej.

Żeby odwrócić ten trend LKK ponowiła starania o przedłużenie kursu do centrum miasta. – W końcu się udało – cieszy się prezes Zajączkowski. – Z dnia na dzień coraz więcej ludzi jeździ nową linią ze względu na bezpośredni dojazd i na to, że w Lublinie brakuje miejsc do zaparkowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Arthorious
~gość~
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 listopada 2009 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miło by było, gdyby jeszcze 88 jeździło wg rozkładu... Kolejny raz musiałam stać długo na przystanku, a żółtek nie przyjechał...
Rozwiń
Arthorious
Arthorious (12 listopada 2009 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parę uwag. Po pierwsze dziennik się rychło obudził. Po drugie dlaczego ta linia jeździ po Lublinie gdzie operatorem jest ZTM, nie obejmując jej swoim biletem? Dlaczego Lublin nie naciska na Świdnik aby odszedł od tej busiarsko-wiejskiej komunikacji i zaczął partycypować w kosztach z ZTM? Dla tych co nie wiedzą można by wtedy zrobić linie kluczące po Świdniku i dojeżdżające do Lublina, obsadzone wygodnym taborem najlepiej przegubowcami, na jednym bilecie ZTM obejmującym całą sieć ZTM. Czyli kupując bilet sieciowy okresowy pasażer ze Świdnika miał by za taniej umożliwione przesiadki na wszystkie linie w Świdniku i Lublinie obsługiwane przez ZTM. Mówiąc o naciskaniu na Świdnik w sprawie normalnej komunikacji mówię dlatego że oni uparcie twierdzą że busiarstwo oferujące marny komfort na tej trasie jest świetne. Co niestety jest błędem i lepiej by wyszli idąc jak my w konkurencje regulowaną(ZTM) tak jak zrobiły to już dawno inne miasta np. Warszawa. No ale niedługo może sejm uchwali nową ustawę o transporcie miejskim w której są stosowne zapisy i może ta pseudo komunikacja w naszym Duopolis się zmieni. Życzę tego przede wszystkim pasażerom ze Świdnika, bo nas ZTM z jego zaletami obejmie w przeciwieństwie do nich(póki co)...
Rozwiń
~gość~
~gość~ (12 listopada 2009 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu nikt nie zainteresował się na jakim pozwoleniu LKK korzysta z przystanków w Lublinie? Takie pozwolenie powinien wydać ZTM Lublin. Jeśli wydał to czemu przynajmniej na terenie Lublina nie można korzystać w tych busach z biletów. Przecież dążymy do ujednolicenia taryfy. Niedługo wszyscy prywaciarze z MKP będą honorować bilety ZTM. Takie postępowanie to krok wstecz. Podobne zasady obowiązują w Warszawie. Tam się da, a u nas nie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!