środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Nowa sieć szkół po reformie edukacji. 91 opinii pozytywnych, 59 warunkowych

Dodano: 14 marca 2017, 16:07

Wszystkie samorządy powiatowe i ponad 95 proc. samorządów gminnych przesłało już do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Nie oznacza to jednak, że zakończyły się protesty przeciwko zmianom.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zgodnie z przepisami samorządy mają tylko do końca marca czas na podjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. Wcześniej muszą jednak wysłać je do kuratorium oświaty.

– Lubelski kurator oświaty wydał już 150 opinii – podsumowują urzędnicy. – W tym znajduje się 91 opinii pozytywnych i 59 pozytywnych warunkowych. Jak dotąd nie wydano żadnej opinii negatywnej.

Zmiany odbywają się jednak w cieniu protestów. Na 31 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział jednodniowy strajk.

– 178 placówek na Lubelszczyźnie zdecydowało, że wezmą udział w strajku – mówi Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – To zarówno szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, ale także dwa przedszkola.

W strajk włączyć chcą się m.in. 49 szkół w Lublinie, 34 w Chełmie, 7 w Zamościu, 12 w powiecie puławskim, 15 w powiecie lubartowskim i 12 w powiecie łukowskim.

– Gotowość do strajku zapowiedziało ponad 23 proc. z 770 placówek oświatowych na Lubelszczyźnie, które weszło w spór zbiorowy z dyrektorami – dodaje Sosnowski i podkreśla, że to dosyć dobry wynik. – Być może liczba ta się jeszcze zwiększy, bo nie wszystkie placówki przeprowadziły już głosowania.

Związkowcy zbierają też podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. reformy edukacji.

– Zebrano już ponad 350 tys. podpisów – informuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Mam nadzieję, że osiągniemy rezultat nie tylko zakładanych 500 tys., ale i większy. Rośnie zainteresowanie rodziców sytuacją stworzoną przez minister Annę Zalewską.

Do protestów coraz częściej włączają się też rodzice. 10 dnia każdego miesiąca część z nich nie posyła z tego powodu dzieci do szkół. W ostatni piątek akcję taką podjęła m.in. blisko połowa rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie.

Reforma edukacji

W ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Referendum

O tym, czy się ono odbędzie, zdecyduje Sejm. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom, brzmi: Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 marca 2017 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzice, porównajcie podręczniki do matematyki swoje, i te późniejsze... zobaczycie co "dobrego" zrobiły gimnazja z waszymi dzieciakami.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W styczniu urodziło się o 2300 dzieci więcej niż rok wcześniej - to wzrost o 10 proc.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełm się zwija nie ma dzieci a szkoły pozostają tutaj chodzi o koryta partyjne czyli o elektorat dla nauczycieli by mieli prace. A z drugiej strony to jak oni uczą że nie ma dzieci jest emigracja zarobkowa bo w Chełmie pracy ie ma godziwej.
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chcą otumanić ludzi najpierw zredukują później zamkną szkoły
Rozwiń
Gość
Gość (16 marca 2017 o 00:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak Gronkowiec przyjedzie to naliczy się z 12.000 szkół. We Warszawie tak dokladnie liczą ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!