poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Nowa siedziba dla Polsko-Ukraińskiego Uniwersytetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2010, 19:08
Autor: Dominik Smaga

Prezydent nie zlikwiduje bursy przy Weteranów, której budynek chciał podarować przyszłemu Polsko-Ukraińskiemu Uniwersytetowi Europejskiemu. Dziś ogłosił, że udało się znaleźć dwa inne budynki dla nowej uczelni.

– Jeśli zlikwidują bursę, będę musiała wstawać codziennie o godz. 3 lub 4 rano, żeby dojechać na lekcje do Lublina – zamartwiała się Malwina Walczak na wieść o planach likwidacji placówki przy Weteranów. Malwina ze swej rodzinnej miejscowości ma bardzo daleko do przystanku, na opłacenie stancji jej rodziców nie stać, a za bursę płaci niecałe 200 zł miesięcznie i w tej cenie ma też posiłki.

Po protestach prezydent zrezygnował z likwidacji działającej od 55 lat bursy. Znalazło się inne rozwiązanie.

Rektorat nowej uczelni ma trafić do budynku Policyjnej Izby Dziecka na rogu ul. Skłodowskiej i Uniwersyteckiej.

– 1 maja policja przekaże budynek wojewodzie, a wojewoda da go uniwersytetowi. Izba zostanie przeniesiona na Północną – ogłosił dziś Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Sama policja mówi niewiele.

– Rozmowy trwają – stwierdza Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.
Studenci trafią na ul. Dolnej Panny Marii. – Marszałek województwa ma przekazać na rzecz uniwersytetu budynek Wojewódzkiego Ośrodka Kultury – zapowiada Wasilewski. – Przeniesiemy WOK do gmachu Teatru w Budowie. Są tam odpowiednie pomieszczenia – mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek Lubelszczyzny.

– Przekazanie budynku WOK jest dobrym krokiem, ale na tym nie może się skończyć, bo uniwersytet ma mieć docelowo 4 tys. studentów i potrzebne będą kolejne budynki – przyznaje prof. Jan Pomorski, który w imieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego koordynuje tworzenie nowej uczelni.

W pierwszym etapie uniwersytet ma przejąć obecnych doktorantów Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Później rozpocznie regularne nabory. Wtedy budynek WOK już nie wystarczy. Ratusz już zapowiada, że postara się o następne nieruchomości.

– Będę występować o budynek po prokuraturze wojskowej – mówi prezydent. I deklaruje, że nie będzie likwidować bursy. – Nie mogę powiedzieć na sto procent, że nie będzie to konieczne. Ale to ostatnie działanie, które podejmę.

– Nadal liczę na to, że radni jednak przekażą uczelni bursę – mówi tymczasem Pomorski. Bursa miała być likwidowana już pięć lat temu. Już wtedy miał ją dostać nowy uniwersytet. Ostatnio Ratusz tę propozycję ponowił, a odstąpił od niej pod naporem obrońców bursy.

Według prof. Pomorskiego, międzyrządowa polsko-ukraińska umowa o powołaniu nowej uczelni zostanie podpisana, gdy tylko ucichnie wrzawa po wyborach na Ukrainie, bo pomysł popiera, zarówno ekipa Wiktora Janukowycza, jak i Julii Tymoszenko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kobzar
Sprawdźcie wiadomości...
xc
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kobzar
kobzar (26 lutego 2010 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Mamy dużo uczelni w Lublinie, jak do tej pory na uniwersytecie polsko-ukraińskim kształciły się tylko za nasze polskie pieniądze jedynie osoby z krajów b. ZSRR, dla Polaków był on niedostępny. I jeszcze pytanie: po co on nam w ogóle? A cóz to za prestiż??Może zainwestujmy w to,co już mamy dla dobra polskich studentów, zamiast finansować doktoraty ukraińcom, którzy (a wiem o tym bardzo dobrze) więcej czasu spędzają nielegalnie tu pracując niż na uczelni.Jesteśmy za biednym krajem, by jeszcze finansować innych, skoro naszym uczniom i studentom nie zapewniamy dobrych warunków. Jak można w ogóle pomyśleć o likwidowaniu bursy dla młodziezy??co to za władze tak robią?


Napisałeś nieprawdę, bo Polacy także tu studiowali. Dotychczasowe kolegium polsko-ukraińskie, a biorąc pod uwagę liczebnośc doktorantów z poszczególnych krajów należałoby uznać, że było i jeszcze jest to kolegium ukraińsko-polskie, dostępne także dla Polaków, zarówno z Polski jak i zza wschodniej granicy. Tylko tyle, że nie zachowano parytetu narodowościowego ze szkodą dla Polaków. Uważam, że z winy polskiej strony.
Rozwiń
Sprawdźcie wiadomości...
Sprawdźcie wiadomości... (26 lutego 2010 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawdźcie wiadomości. Jest już uchwała o oddaniu bursy na ul. Weteranów, więc Malwina będzie musiała wstawać o 4, wynająć sobie stancję, lub zrezygnować z kształcenia i zostać na wsi.
Rozwiń
xc
xc (12 lutego 2010 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
biggy napisał:
No nareszcie to gniazdo nieróbstwa i gnuśności czyli WOK będzie ruszone. Brawo.

Oho najmądrzejszy i najlepiej poinformowany we wsi się odezwał. Powinieneś zajmować się czymś innym o tej porze- zapracowany człowieku.
Rozwiń
Czytelnik
Czytelnik (12 lutego 2010 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uniwersytet jest potrzebny ale dlaczego kosztem WDK, czy UM nie widzi tego że rozklada w ten sposób lubelską kulturę? Centrum Kultury jest w remoncie i rozrzucone po calym mieście. No cóż, to konieczność. Teatr Andersena wciąż nie ma swojej siedziby. Kino Apollo ( dawne Wyzwolenie) sprzedane przez właściciela a mogło odupić miasto na porzeby tego teatru. Dom kultury na osiedlu " Maki" decyzją właściciela PSM Kolejarz zlikwidowany. Od kilku lat nie działa piękna sala widowikowo - kinowa w Domu Żołnierza, problemy ma też Dom Kolejarza. Kultura w Lublinie upada a wybrani przez mieszkańców radni tego nie zauważają. Tracimy szansę by Lublin stał się miastem kultury w 2016 roku! Jeszcze czas na obudzenie się panowie decydenci.[size="4"][/size]
Rozwiń
-gośćie_
-gośćie_ (12 lutego 2010 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na tak kosmiczne pomysły władz to tylko kino "Kosmos" wchodzi w rachubę na siedzibę uniwersytetu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!