niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nowa topola zmierza na plac Litewski. Drzewo ma zastąpić Baobab

Dodano: 18 września 2017, 06:38
Autor: Dominik Smaga

Ze stu sadzonek pobranych z wyciętego Baobabu przeżyły tylko trzy, ale nie chcą się rozwijać
Ze stu sadzonek pobranych z wyciętego Baobabu przeżyły tylko trzy, ale nie chcą się rozwijać (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Za miesiąc posadzone ma być nowe drzewo w miejscu Baobabu, czyli słynnej topoli czarnej wyciętej wiosną ze względów bezpieczeństwa. Baobab zastąpić ma inna topola. Próby uzyskania sadzonki z wyciętego drzewa skończą się raczej niepowodzeniem.

– Finalizujemy już umowę z firmą, która dostarczy i posadzi nowe drzewo w miejscu Baobabu – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Na placu pojawi się podrośnięte drzewo tego samego gatunku, co wycięta w maju topola czarna. To warunek postawiony przez służby konserwatorskie.

– Przed posadzeniem należy wymienić istniejący grunt i odgrzybić miejsce powtórnego nasadzenia drzewa – zastrzegł w swej decyzji Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Wykonawca będzie musiał też usunąć pozostałości korzeni, zainstalować system nawadniający i napowietrzający – mówi Mazurek-Podleśna. – Planujemy wykonanie nasadzenia w drugiej połowie października.

Nie ma już większych szans na to, by udało się wyhodować nowy Baobab z sadzonek pobranych z wyciętej w maju topoli. Takich sadzonek pobrano aż 100, ale niemal wszystkie obumarły. – Zostały trzy. Są, bo są. Ale wielkiej woli życia to one nie mają – przyznaje Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS.

– Powinny już rosnąć, ale nie rosną, stoją w miejscu – kwituje Ryszard Sawicki, który w lubelskim „botaniku” opiekuje się sadzonkami. – Nie trzeba z nimi wiązać dużej nadziei. Matka była już bardzo stara, dlatego nie mają siły wzrostu. Materiał do ukorzenienia pobiera się z egzemplarzy młodych, przed połową swojego życia – dodaje. Przypomnijmy, że wiek wyciętej topoli był szacowany na około 120 lat.

Równocześnie z nową topolą posadzony ma być w Lublinie także dąb upatrzony przez miejskich urzędników w czasie, gdy planowali jeszcze, że właśnie dębem zastąpią Baobab na pl. Litewskim. Kiedy konserwator zabytków orzekł, że właściwsza tu będzie topola, urzędnicy stwierdzili, że z upatrzonego już dębu nie zrezygnują, tylko posadzą go w innym miejscu.

W jakim? – Jeszcze nie ma decyzji – odpowiada Mazurek-Podleśna.

Do wiosny możemy za to poczekać na decyzję w sprawie dwóch spośród nowych kasztanowców czerwonych posadzonych na przedłużeniu deptaka. Drzewa straciły liście i nie jest wykluczone, że zostaną wymienione na inne, o ile nie zazielenią się wiosną.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 września 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Topola? To bat na alergików. Świerk syberyjski był by najlepszy.
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2017 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak sadzenie topoli przeprowadzą tak jak posadzenie kasztanowców to powodzenia. Jak wiadomo "gienialni ogrodniki" wykonawcy placu sadząc kasztanowce, przysypali ich korzenie - w tychże wannach, nie ziemią a zmiotkami z budowy tzn.: resztkami gruzu, piachu, cementu, cegieł i innych śmieci dając na wierzch posypkę z kory. Świetne rozwiązanie. Nie należy i w tym przypadku spodziewać się że będzie inaczej, a już na pewno nikt gruntu pod nowe drzewo nie wymieni i nie odgrzybi, o nie takie cuda to nie w Lubinie "mnieśicie jinspirarcyji". Przykładem takich doskonałych nasadzeń są okolice przy PKSie a zwłaszcza "trawniczek kiepniczek " przy przystankach.
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2017 o 21:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tradycja zwyciężyła, żadne inne drzewo tam nie pasuje, dęby powinny rosnąć lesie.
Rozwiń
Gość
Gość (18 września 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest okazja posadzić na placu coś fajnego, ładnego i trwałego, a nie to paskudztwo. Topola to nie tylko drzewo be żadnego pożytku ale i wyjątkowo brzydkie. Sadzenie topoli tylko dlatego że wcześniej rosła topola to bzdurny sentymentalizm.
Rozwiń
alo
alo (18 września 2017 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Zacznie się rozwijać, kiedy żuk odlezie?
prędzej zacznie się rozwijać, kiedy przestaniesz pisać głupoty
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!