czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowa trasa MPK z Lublina do Świdnika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2010, 10:57

Gotowy jest już projekt trasy nowej linii autobusowej, która połączyć ma Lublin ze Świdnikiem. Miałaby kursować spod Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez ul. Zana, al. Kraśnicką, Al. Racławickie i dalej przez Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, al. Tysiąclecia i Mełgiewską do dworca Świdnik Wschodni.

To propozycja Zarządu Transportu Miejskiego, który podkreśla, że jest otwarty na uwagi ze strony władz Świdnika.

– Możliwe jest również zakończenie kursowania autobusów nowej linii w innych rejonach Lublina, np. w okolicach szpitala przy al. Kraśnickiej lub w centrum, w sposób pozwalający na uniknięcie ewentualnych opóźnień, wynikających z korków ulicznych na Al. Racławickich – podkreśla Justyna Góźdź z ZTM.

Nie jest przesądzone, która firma miałaby takie połączenie obsługiwać. Może je dostać MPK, może też być to prywatny przewoźnik wybrany w drodze przetargu.

W marcu radni Świdnika mają głosować nad porozumieniem między oboma miastami, które umożliwi uruchomienie nowej linii. – Mamy jeszcze kilka pytań dotyczących takich szczegółów, jak koszty – zapowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

A ZMT już zapowiada, że linia ruszy, pod warunkiem że sąsiednie miasto dopłaci do jej funkcjonowania. – Zakładając obecną cenę biletu normalnego 2,00 zł

dopłata wynosiłaby ze strony Świdnika 50 proc. – wyjaśnia Góźdź.

Jest też inny wariant, łagodniejszy dla kasy Świdnika, ale droższy dla pasażerów. Zakłada on wprowadzenie dwóch stref taryfowych, których granicą byłyby granice miast. Przy cenie biletu 3 zł (ZTM podkreśla, że ta kwota to tylko hipotetyczne założenie) dopłata z kasy Świdnika wynosiłaby 30 proc.

Pasażerów busom chce odebrać też PKS Wschód. Obsługiwać mają je nowe autobusy. – W godzinach szczytu duże, niskopodłogowe, a poza szczytem mniejsze, mające około 30 miejsc siedzących – zapowiada Teresa Królikowska, prezes PKS Wschód.

Spółka na razie oblicza opłacalność takich kursów i rozpoczyna testy autobusów, które mogłyby obsługiwać tę linię. Na pierwszy ogień poszedł wypożyczony autobus ISUZU, który przez tydzień będzie jeździć na trasach PKS Wschód.

– Później sprawdzimy inne pojazdy – mówi Królikowska.

Przewoźnik będzie musiał kupić nowy tabor do obsługi tej trasy, w tym niskopodłogowe autobusy, których teraz nie ma wcale. (drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
~hmm~
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lutego 2010 o 01:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu dotacje. A przecież Świdnik 30 lat temu pierwszy w PRL-u wystąpił przeciw socjalizmowi i jego księżycowej gospodarce pełnej dotacji
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2010 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już dawno były plany ale coż z tego jak busiarze wygrywają chodź nie mają czym ludzi przewozić, czasami strach wsiadać bo może się rozpaść podrodze
Rozwiń
~hmm~
~hmm~ (24 lutego 2010 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkałem przez 3 lata w Świdniku żeby dostać si.ę do L-n z dużym wózkiem graniczyło z cudem bo nie dało się wsiąść do PKS ani busa tylko musiałem zapird.... na pociąg ale do pociągu nie mogła wsiąść żona bo nie dawała rady wnieść wózka a zwykle nie miał kto pomóc, a poza tym kultura kierowców którzy się bili na przystankach bo jeden podjechał za wcześnie pozostawiam bez komentarza, dlatego dziwię się że MPK nie chce MIchael wpuścić do Świdnika
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2010 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='freemc']Busiarze zarabiają giganrtyczne kwoty na tej linii a tutaj już mowa o dopłatach. Więc pytam się po co udostępniać tą trase pańswowej firmie?[/quote]
A po to, żeby obowiązywał ten sam cennik, co w Lublinie i te same ulgi (a może i bilety miesięczne). Poza tym lepiej jeździ się dużymi wozami niż busami (przykładem są żółtki z LKK).
Rozwiń
o_O
o_O (24 lutego 2010 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W hamburgu wyczuwa sie silne lobby ze strony wladzy miasta za busami, a nasze miernoty lubelskie nie dadza rady tego popchnąć. Czyli skonczy sie jak zwykle, NA PLANACH!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!