Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2010 r.
21:04
Edytuj ten wpis

Nowe autobusy w Lublinie: Mercedes, solaris czy autosan?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A

Dostawcy tych pojazdów stanęli do przetargu na zakup 80 autobusów dla Lublina. W czwartek otwarto ich oferty. Dwie pierwsze firmy chcą zapłaty większej od kwoty, którą miasto chciało wydać. W limicie mieści się jedynie autosan, ale nie ma przegubowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przetarg ogłosił Zarząd Transportu Miejskiego. Podzielił go na dwie części – pierwsza dotyczy 53 autobusów 12-metrowych, zaś druga 27 przegubowców.

Na krótsze wozy ZTM ma 47 mln zł. Ale dwie z trzech ofert są droższe. Dostawca mercedesów conecto chce 51,9 mln zł (od 794 do 814 tys. zł za wóz), a producent solarisów urbino żąda 51,6 mln zł (791 tys. zł za sztukę). Obydwa modele są już używane w Lublinie.

W limicie mieści się tylko warta 46,9 mln zł (719 tys. zł za wóz) oferta dostawy autosanów sancity 12 LF. To nowy model, nigdzie dotąd nieużywany.

Co z przegubowcami? Autosan ich nie oferuje, choć niedawno wyprodukował taki pojazd. – Bo nie ma homologacji – mówi Sławomir Łopatowski z Autosan SA. Solaris chce 38 mln zł, a dostawca mercedesów za 39,6 mln zł oferuje model citaro.

– To nasz topowy produkt – mówi Laszlo Rakasz z EvoBus Polska. W przeciwieństwie do krótkiego conecto produkowanego w Turcji, 18-metrowe citaro powstaje w Niemczech i jest przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.

Jednak obie oferty przekraczają zarezerwowaną przez miasto kwotę 34 mln zł. – Prawo pozwala na jej zwiększenie – stwierdza Karolina Siwy z ZTM. Czy tak się stanie, czy ta część przetargu zostanie unieważniona – decyzji nie ma.

Oceniana miała być nie tylko cena, ale też inne parametry, m.in. dotyczące silnika i liczby siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Proponowane modele mają podobne parametry, jedynie w przypadku przegubowców mercedes wypada lepiej jeśli chodzi o moment obrotowy silnika.

ZTM żądał, by wozy miały klimatyzację, monitoring i automat sprzedający bilety ważne też w innych pojazdach. Oraz wyświetlacze pokazujące czas przejazdu między przystankami i to, w jakie linie można się przesiąść.

Pierwszych 7 przegubowców ma dotrzeć do 10 lipca, a kolejne do 10 września 2011 r., z wyjątkiem ostatnich siedmiu, które dostaniemy do połowy sierpnia 2012 r.

Dłużej potrwa dostawa krótkich autobusów. W przyszłym roku mamy dostać ich 20 szt., z czego pierwsze 7 nie później niż 15 lipca, a sześć następnych nie później niż 15 września. W 2012 roku do Lublina mają dojechać kolejne 23 autobusy – ich dostawa ma nastąpić do połowy sierpnia. Ostatnie 10 wozów dostaniemy w 2013 roku, najpóźniej w wakacje.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 22:17
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[/quote]




...OOO - Nasi wygrali - Mamy pracę !!!
SANOK GÓRĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2011 o 23:16
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać ... rozwiń
Avatar
xyz / 4 stycznia 2011 o 09:01
Najlepsze reklamy na autobusach na www.mediamiejskie.pl
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 14:07
[quote name='zzzz' timestamp='1293776913' post='414294']
To, że autobus ma taką samą nazwę nic nie znaczy... Mogły mieć inne wyposażenie, silnik, skrzynię biegów a nawet długość!
[/quote]
te w starachowicach proszę bardzo - klima w kabinie, monitoring, kasowniki do karty miejskiej.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 12:50
Zachłyśnięty sukcesem za granicą Solaris zaczął tłuc szmelc o obniżonej jakości na krajowy rynek. W kilku polskich miastach jest przez to spalony. Na swoje własne życzenie.

Jeśli nie będzie uchybień formalnych pobieżna analiza ofert i warunków mówi, że solówki powinien zgarnąć Autosan.
Avatar
michalbn / 31 grudnia 2010 o 11:51
Trzeba wspierać polski rynek. Niemcy i tak mają kasy po uszy. Solaris to marka światowej klasy, jak mi ktoś nie wierzy to zapraszam na infobus.pl. Jeżdżą w Atenach, Berlinie, Reunion(koło Madagaskaru), Dubaju, ostatnio przetarg do Serbii. Ta firma to nasza chluba i mocno jej kibicuje.
Avatar
john_doe / 31 grudnia 2010 o 10:38
Każdy aby nie solaris nie wiem dla kogo oni produkują te autobusiki chyba dzieci do 13 roku życia
Avatar
jaśnie pan / 31 grudnia 2010 o 09:31
Przecież i tak ten przetarg był pod publikę przedwyborczą...
Avatar
... / 31 grudnia 2010 o 09:24
Zamiast autobusów z silnikami EURO 5 Lublin bedzie zastawiony tysiacami słupów trakcyjnych.
Avatar
WuJo / 31 grudnia 2010 o 08:38
Po co Lublinowi autobusy skoro lada chwila 35 km trakcji trolejbusowej oplecie cały Lublin?
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 22:17
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[/quote]




...OOO - Nasi wygrali - Mamy pracę !!!
SANOK GÓRĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Gość' timestamp='1294179361' post='416974']
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2011 o 23:16
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać nas na to ,żeby sponsorować niemieckich emerytów ?

Zastanówcie się czy warto...


Zbyszek. C
Pracownik liniowy Autosan S.A.
[quote name='rafty' timestamp='1293779287' post='414301']
Guzik sie znacie.
Wygra mercedes i tak ma być.
[/quote]
...Wypowiedział się ten który obcuje płciowo z autobusami ...poprzez wkładanie biletu do kasowników - wstyd !!!



Ludzie Ludzie Ludzie.... czy jeszcze do Was nie dotarło, że jak nie będziemy promować polskich wyrobów, przedsiębiorstw, to nigdy nie wyjdziemy z kryzysu ?

Czy wszyscy macie pracę ?

Czy w tej chwili stać ... rozwiń
Avatar
xyz / 4 stycznia 2011 o 09:01
Najlepsze reklamy na autobusach na www.mediamiejskie.pl
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 14:07
[quote name='zzzz' timestamp='1293776913' post='414294']
To, że autobus ma taką samą nazwę nic nie znaczy... Mogły mieć inne wyposażenie, silnik, skrzynię biegów a nawet długość!
[/quote]
te w starachowicach proszę bardzo - klima w kabinie, monitoring, kasowniki do karty miejskiej.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2010 o 12:50
Zachłyśnięty sukcesem za granicą Solaris zaczął tłuc szmelc o obniżonej jakości na krajowy rynek. W kilku polskich miastach jest przez to spalony. Na swoje własne życzenie.

Jeśli nie będzie uchybień formalnych pobieżna analiza ofert i warunków mówi, że solówki powinien zgarnąć Autosan.
Avatar
michalbn / 31 grudnia 2010 o 11:51
Trzeba wspierać polski rynek. Niemcy i tak mają kasy po uszy. Solaris to marka światowej klasy, jak mi ktoś nie wierzy to zapraszam na infobus.pl. Jeżdżą w Atenach, Berlinie, Reunion(koło Madagaskaru), Dubaju, ostatnio przetarg do Serbii. Ta firma to nasza chluba i mocno jej kibicuje.
Avatar
john_doe / 31 grudnia 2010 o 10:38
Każdy aby nie solaris nie wiem dla kogo oni produkują te autobusiki chyba dzieci do 13 roku życia
Avatar
jaśnie pan / 31 grudnia 2010 o 09:31
Przecież i tak ten przetarg był pod publikę przedwyborczą...
Avatar
... / 31 grudnia 2010 o 09:24
Zamiast autobusów z silnikami EURO 5 Lublin bedzie zastawiony tysiacami słupów trakcyjnych.
Avatar
WuJo / 31 grudnia 2010 o 08:38
Po co Lublinowi autobusy skoro lada chwila 35 km trakcji trolejbusowej oplecie cały Lublin?
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 16

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 43

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!