czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowe bloki socjalne w Lublinie? Radna: "To owrzodzenie miasta"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2011, 18:11
Autor: Domink Smaga

Takich osiedli bloków socjalnych – jak przy Grygowej – nie będzie już w mieście. (Jacek Świerczyński
Takich osiedli bloków socjalnych – jak przy Grygowej – nie będzie już w mieście. (Jacek Świerczyński

Mieszkańcy Hajdowa nie chcą obok siebie bloku socjalnego z mieszkaniami dla najuboższych. Do jego budowy przymierza się Ratusz. – To owrzodzenie miasta – napisała do prezydenta jedna z radnych. – Przecież tam będą mieszkać ludzie – odpowiada magistrat.

Blok – a właściwie kontener mieszkalny – miałby stanąć w rejonie ul. Grodzickiego, nieopodal oczyszczalni ścieków. – Rozpatrujemy różne lokalizacje, ta jest jedną z nich – przyznaje Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta. Do bloku miałyby trafić osoby, które mają prawo do lokalu socjalnego. To najubożsi lublinianie.

Ale na budowę nie zgadzają się okoliczni mieszkańcy. Zbierają już podpisy pod petycją do prezydenta. Do protestu dołącza się Małgorzata Suchanowska, miejska radna z Rudnika. Podkreśla, że dla wielu lokatorów mieszkań socjalnych życie w tak odległej dzielnicy będzie bardzo uciążliwe, zwłaszcza w przypadku dojazdów do pracy lub szkoły.

Radna bierze też w obronę obecnych mieszkańców ul. Grodzickiego. Tłumaczy, że dla nich takie sąsiedztwo to także straty ekonomiczne. – Spada wartość ich działek lub mieszkań, spada poziom bezpieczeństwa dzielnicy – pisze Suchanowska do prezydenta. Podkreśla, że obok są polecane w przewodnikach szlaki turystyczne. – Obowiązkiem władz miasta jest rozwój i pielęgnowanie takich miejsc, a nie ich bezmyślne niszczenie i degradowanie.

– Zabudowanie kolejnych miejsc w mieście i na jego obrzeżach kontenerami mieszkalnymi to jego owrzodzenie – twierdzi Suchanowska.

– Przecież oczekujący na lokale socjalne to nie są rodziny patologiczne – wyjaśnia Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych w Urzędzie Miasta. – Owszem, takie czasem się zdarzają, ale większość to ludzie, którzy z różnych powodów popadli w długi. Czy to z racji utraty pracy, czy to nie było ich stać na opłatę stale podnoszonego czynszu w budynkach prywatnych, który często przewyższał ich zarobki. Jak te osoby się poczują czytając o "owrzodzeniu”?

Magistrat zapewnia, że nie ma mowy o budowaniu całych osiedli bloków socjalnych, podobnych do tego przy Grygowej. Mają być rozsiane po całym mieście. W ciągu roku Ratusz chce budować od 30 do 40 tego typu mieszkań, koszt 1 mkw. z wyposażeniem wynosiłby 1000 złotych.

Wcześniej urzędnicy rozważali budowę kontenerów przy ul. Kunickiego, ale było tam za mało miejsca. W tym roku nie powstanie ani jeden taki blok, bo miasto nie ma na to ani grosza.

Tymczasem zapotrzebowanie na lokale socjalne jest w mieście ogromne. – Mamy około tysiąca wyroków eksmisyjnych, z czego 700 z uprawnieniem do lokalu socjalnego – mówi Lipińska. Wolnych lokali brak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
basia
renia
rUDY wOJTEK
(62) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

basia
basia (9 maja 2011 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='renia' timestamp='1304931262' post='475889']
Takie budynki powinno się budować gdzieś daleko od miasta, mieszkam w pobliżu budynku komunalnego-ul.Organowa. Jest tragicznie !
[/quote]
Kiedyś przechodziłam obok tego budynku-dostałam jajem .
Rozwiń
renia
renia (9 maja 2011 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie budynki powinno się budować gdzieś daleko od miasta, mieszkam w pobliżu budynku komunalnego-ul.Organowa. Jest tragicznie !
Rozwiń
rUDY wOJTEK
rUDY wOJTEK (11 kwietnia 2011 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myśle, założyć konto na które można by było przesyłać pieniądze na pomoc dla biednych aby nie musieli się męczyć w kontenerach. Opłacą czynsz i jeszcze na kieliszek chleba wystarczy
Rozwiń
l
l (11 kwietnia 2011 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będziecie mieć tam menelie. I tak się to skończy: http://kielce.gazeta...yli_Hepcia.html Ciągłymi przestępstwami i patologią. Takich ludzi się powinno wywozić do jakiegoś zagłębia meneli, ogrodzić teren i niech się tam okradają, wyrzynają i co tam jeszcze marginesy robią...

Ano właśnie powiedz tym z Magistratu i tym obrońcom biednych
Rozwiń
Gizmo
Gizmo (11 kwietnia 2011 o 00:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będziecie mieć tam menelie. I tak się to skończy: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,9410379,Chuligani_zniszczyli_Hepcia.html Ciągłymi przestępstwami i patologią. Takich ludzi się powinno wywozić do jakiegoś zagłębia meneli, ogrodzić teren i niech się tam okradają, wyrzynają i co tam jeszcze marginesy robią...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (62)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!