niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Nowe drzewa, kwiaty i łąka. Lista zielonych inwestycji w Lublinie

Dodano: 15 marca 2017, 06:40

Będą nowe drzewa, donice z kwiatami i pachnąca łąka
Będą nowe drzewa, donice z kwiatami i pachnąca łąka (fot. AS)

Będą nowe drzewa, donice z kwiatami i pachnąca łąka. Miasto ogłosiło zwycięskie projekty pierwszej edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Ze 107 zgłoszonych pomysłów wybrano 9, które będą zrealizowane w pełni i kolejnych 15 do częściowej realizacji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Mieliśmy bardzo trudne zadanie, aby wybrać te najlepsze projekty – stwierdza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. – Braliśmy pod uwagę lokalizację, dopasowanie do miejsca, pomysłowość.

Wśród 9 zwycięskich projektów jest kwietna łąka u zbiegu ul. Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego. Jakie rośliny się tu pojawią?

– Gatunki kwitnące, owadopylne – mówi Jan Kamiński, architekt krajobrazu, jeden z ekspertów oceniających pomysły.

Liczy się z tym, że widok nieskoszonych roślin może kojarzyć się z zaniedbanym terenu. – Chcielibyśmy zmienić to postrzeganie – podkreśla. W przyszłości takich łąk może być więcej, m.in. między jezdniami ul. Filaretów i Głębokiej.

Miejskie pieniądze trafią też na urządzenie czterech skwerów. Jeden z nich, leżący między blokami przy Motorowej 2, 4, 6 i 8 ma służyć głównie seniorom. Kolejny jest plac między przedszkolem przy Tymiankowej i szkołami przy Biedronki, zaś na sąsiednim osiedlu miasto urządzi skwer przy Szwoleżerów. – To zupełnie pusty trawnik – przyznaje Marcin Skrzypek, członek panelu ekspertów. Czwarty skwer to trawnik na końcu ul. Cyruliczej, gdzie planowana jest „zielona sala wykładowa”.

Upiększona kwiatami ma być ul. Ogrodowa. – Ma to być wizytówka Zielonego Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Kamila Boguszewska z Politechniki Lubelskiej, która zasiadała w panelu ekspertów. Przy ulicy ma się ciągnąć naturalistyczna rabata. – Chcemy dobrać takie gatunki, które są odporne na mróz – mówi Pawlikowska. Obiecuje też zabezpieczyć rośliny przed zniszczeniem przez parkujące pojazdy.

Kolejnym zwycięskim projektem jest zabezpieczenie kasztanowej alei przy ul. Świętochowskiego. – Jest wyjątkowa pod względem krajobrazowym, bo to jest aleja stu dorodnych kasztanowców – podkreśla Kamiński. Miasto ma również zamówić dokumentację projektową do urządzenia osiedlowego skweru przy ul. Jagiełły na Felinie i rewitalizacji lasku przy Zbożowej.

Na tym kończy się dziewiątka pomysłów, które mają być wykonane w pełnym zakresie. W przypadku 15 innych miasto ma się zająć tylko „wybranymi lokalizacjami”.

W tej piętnastce można znaleźć m.in. przyuliczną zieleń na Zelwerowicza, Węglarza, Strzemborza, Jana Pawła II, donice na ulicach, a także coś, co byłoby w Lublinie całkowitą nowością, czyli... parklety. Co to takiego? To zieleń urządzana zamiast miejsc parkingowych. – Uspokoję wszystkich kierowców, nie będziemy zabierać żadnych miejsc parkingowych, a jeżeli już to takie, gdzie parkowanie odbywało się nielegalnie – zastrzega Natalia Przesmycka z Politechniki Lubelskiej.

Projekty, które nie znalazły się na żadnej z list mają być stopniowo uwzględniane przez miasto podczas planowania prac zieleniarskich.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2017 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STOP - betonowaniu poligonu!!!!!!!!! STOP - hipokryzji
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chrzanią o zieleni, a poligon chcą zabetonować!!! Ot - sprawiedliwość!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki wielkie za skwer na Motorowej! W końcu coś zaczyna się dziać na tej dzielnicy. Podziękowania dla Rady Osiedla i mieszkańców, którzy go wywalczyli. Oczywiście Panu Prezydentowi również wielkie dzięki!!! ;)
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby było ładniej na Świętochowskiego a dym z kominów domów mógł swobodnie truć wycięto na posesji 38 kilkudziesięcioletnią wspaniałą brzozę o koronie w kształcie parasola.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2017 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkańcy potrzebują mini parków czy skwerów zieleni z wysokimi i średniej wysokości drzewami,krzewami i drzewami iglastymi a nie kwiatów w donicach w betonowych dzielnicach gdzie duże drzewa zostały wycięte. Miasto rekompensuje duże drzewo donicą z kwiatkami?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!