niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Wymienią wszystkie tabliczki z nazwami ulic na Starym Mieście

Dodano: 18 listopada 2017, 08:20
Autor: Dominik Smaga

Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie
Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Wymienione będą wszystkie tabliczki z nazwami staromiejskich ulic i numerami budynków. Nowe będą utrzymane w stylistyce międzywojennej. Operacja zacznie się w tym roku, w przyszłym tabliczki pojawią się w rejonie deptaka, później na innych ulicach w centrum

Nowe tabliczki mają być podobne do tych, które wiszą na rogu kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 2, tuż naprzeciw Ratusza (na zdjęciu). Taki sam ma być krój liter i cyfr, ale kolory będą odwrócone. – Będzie białe tło i granatowe napisy – tłumaczy nam Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury, miejskiej instytucji pilotującej ten projekt. – Nowe oznaczenia będą nawiązywać do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego.

Wymianę tabliczek zaproponowała Rada Dzielnicy Stare Miasto, a pomysłowi przyklasnął prezydent Lublina. – Ponieważ tabliczki, które teraz znajdują się na Starym Mieście są stworzone z różnych materiałów, w różnej stylistyce, a nam zależy na poprawie estetyki przestrzeni – wyjaśnia jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Zmiany tabliczek zostały przedyskutowane wcześniej z przedsiębiorcami, właścicielami nieruchomości i mieszkańcami.

Cała operacja ma się zacząć jeszcze w tym roku. – W pierwszym etapie będą wymienione tabliczki z nazwami ulic oraz numeryczne – zapowiada Krzyżanowska. – Zmian na Starym Mieście możemy się spodziewać na przełomie grudnia i stycznia.

Za wymianę zapłacić ma rada dzielnicy, która wykłada na ten cel 25 tys. zł ze swojego „kieszonkowego”, bo tak można określić tzw. rezerwę celową, czyli pieniądze zarezerwowane w kasie miasta na wydatki wskazane przez radę dzielnicy. Każda z dzielnic ma do dyspozycji taką samą kwotę: 129 tys. zł. „Tabliczkowy” wydatek zatwierdziła wczoraj Rada Miasta.

Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie. – W drugim etapie, w momencie wykonywanej rewitalizacji deptaka będą wymienione tabliczki na deptaku i ul. Zielonej – informuje rzeczniczka prezydenta. – Później zmiany będą wprowadzane na kolejnych ulicach Śródmieścia.

Przypomnijmy, że stary deptak od Bramy Krakowskiej do ul. Kapucyńskiej ma być odnawiany zimą i wiosną, aby w połowie maja był już gotowy. Prace będą polegać przede wszystkim na wymianie nawierzchni (z betonowej na kamienną), drzewek (z klonów na platany) i oświetlenia (na ledowe). W projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowano na ten cel 14,5 mln złotych.

Czytaj więcej o: Lublin Stare Miasto
wrg35
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wrg35
wrg35 (25 listopada 2017 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No trzeba iść z duchem czasu, o przepraszam dobrej zmiany i jeszcze wszysto upaństwowić.
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2017 o 10:47) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
A zostawicie ten ruski symbol numeracji?? Jesli tak, to gratuluję kontynuacji rusyfikacji miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2017 o 01:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Błąd! Litery ciemne nie będą widoczne dla osób z chorym wzrokiem w przeciwień stwie do białego (rozproszonego). kolory powinny być zachowane.
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2017 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy wreszcie taksówki przestaną rozjezdzac stare miasto? To jest wielki błąd prezydenta, że pozwala na tyle taksowek na sm. Oraz na tyle samochodów. Ciężko tam przejść. Plac rybny jak szambo. Tani parking
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2017 o 14:52) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejne zajmowanie się bzdurami. Proszą dokonać lustracji bram i podwórek Starego Miasta, Lubartowskiej, Targowej, Zamojskiej, 1 Maja - zieje grozą! Kiedy władze zlikwidują komórki na węgiel z powyrywanymi drzwiami, gołębniki przy ul. Kowalskiej i Targowej? Wymiana tabliczek, przy tak zaniedbanych obiektach - estetyką? - to tak, jakby do kufajki przypiąć sobie broszkę. Wojciech Górski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!