Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2017 r.
8:20

Lublin: Wymienią wszystkie tabliczki z nazwami ulic na Starym Mieście

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
278 15 A A
Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie
Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Wymienione będą wszystkie tabliczki z nazwami staromiejskich ulic i numerami budynków. Nowe będą utrzymane w stylistyce międzywojennej. Operacja zacznie się w tym roku, w przyszłym tabliczki pojawią się w rejonie deptaka, później na innych ulicach w centrum

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe tabliczki mają być podobne do tych, które wiszą na rogu kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 2, tuż naprzeciw Ratusza (na zdjęciu). Taki sam ma być krój liter i cyfr, ale kolory będą odwrócone. – Będzie białe tło i granatowe napisy – tłumaczy nam Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury, miejskiej instytucji pilotującej ten projekt. – Nowe oznaczenia będą nawiązywać do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego.

Wymianę tabliczek zaproponowała Rada Dzielnicy Stare Miasto, a pomysłowi przyklasnął prezydent Lublina. – Ponieważ tabliczki, które teraz znajdują się na Starym Mieście są stworzone z różnych materiałów, w różnej stylistyce, a nam zależy na poprawie estetyki przestrzeni – wyjaśnia jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Zmiany tabliczek zostały przedyskutowane wcześniej z przedsiębiorcami, właścicielami nieruchomości i mieszkańcami.

Cała operacja ma się zacząć jeszcze w tym roku. – W pierwszym etapie będą wymienione tabliczki z nazwami ulic oraz numeryczne – zapowiada Krzyżanowska. – Zmian na Starym Mieście możemy się spodziewać na przełomie grudnia i stycznia.

Za wymianę zapłacić ma rada dzielnicy, która wykłada na ten cel 25 tys. zł ze swojego „kieszonkowego”, bo tak można określić tzw. rezerwę celową, czyli pieniądze zarezerwowane w kasie miasta na wydatki wskazane przez radę dzielnicy. Każda z dzielnic ma do dyspozycji taką samą kwotę: 129 tys. zł. „Tabliczkowy” wydatek zatwierdziła wczoraj Rada Miasta.

Ratusz zapowiada, że na Starym Mieście nie poprzestanie. – W drugim etapie, w momencie wykonywanej rewitalizacji deptaka będą wymienione tabliczki na deptaku i ul. Zielonej – informuje rzeczniczka prezydenta. – Później zmiany będą wprowadzane na kolejnych ulicach Śródmieścia.

Przypomnijmy, że stary deptak od Bramy Krakowskiej do ul. Kapucyńskiej ma być odnawiany zimą i wiosną, aby w połowie maja był już gotowy. Prace będą polegać przede wszystkim na wymianie nawierzchni (z betonowej na kamienną), drzewek (z klonów na platany) i oświetlenia (na ledowe). W projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowano na ten cel 14,5 mln złotych.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wrg35 / 25 listopada 2017 o 09:35
No trzeba iść z duchem czasu, o przepraszam dobrej zmiany i jeszcze wszysto upaństwowić.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 o 01:40
Błąd! Litery ciemne nie będą widoczne dla osób z chorym wzrokiem w przeciwień stwie do białego (rozproszonego). kolory powinny być zachowane.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 19:22
A kiedy wreszcie taksówki przestaną rozjezdzac stare miasto? To jest wielki błąd prezydenta, że pozwala na tyle taksowek na sm. Oraz na tyle samochodów. Ciężko tam przejść. Plac rybny jak szambo. Tani parking
Avatar
Lucjan / 18 listopada 2017 o 13:10
Ja mówię o estetyce niezależnie od okoliczności. Maslow, pod koniec życia, określił estetykę (paradoksalnie i wbrew swym własnym wcześniejszym wnioskom) jako jedną z podstawowych potrzeb. Doskonale, że miasto się o to troszczy. Co to za estetyka skoro sie tynk na łeb sypie? Maslow o tym nie pisał? 
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 12:11
jestem za, bardzo dobry pomysł :)
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 11:25
Hahaha jesteście kretynami! To jest STARE MIASTO jak nazwa wskazuje - stara, historyczna część miasta. Nie wszędzie mozna wybudować galerie albo pseudo nowoczesne udogodnienia, dzięki Bogu! Powrot do tego co było piękne i miało klimat jest dobre
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 10:25
To niech ma ulicach pojawią się dorożki!" MOŻE BY TO BYŁA ATRAKCJA TURYSTYCZNA NP. NA STARYM MIEŚCIE.
Avatar
Z lublina / 18 listopada 2017 o 08:43
Ja mówię o estetyce niezależnie od okoliczności. Maslow, pod koniec życia, określił estetykę (paradoksalnie i wbrew swym własnym wcześniejszym wnioskom) jako jedną z podstawowych potrzeb. Doskonale, że miasto się o to troszczy.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 08:24
Tynk się na łeb sypie a oni mówią o estetyce
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 10:47
-1
A zostawicie ten ruski symbol numeracji?? Jesli tak, to gratuluję kontynuacji rusyfikacji miasta.
Avatar
wrg35 / 25 listopada 2017 o 09:35
No trzeba iść z duchem czasu, o przepraszam dobrej zmiany i jeszcze wszysto upaństwowić.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 10:47
-1
A zostawicie ten ruski symbol numeracji?? Jesli tak, to gratuluję kontynuacji rusyfikacji miasta.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 o 01:40
Błąd! Litery ciemne nie będą widoczne dla osób z chorym wzrokiem w przeciwień stwie do białego (rozproszonego). kolory powinny być zachowane.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 19:22
A kiedy wreszcie taksówki przestaną rozjezdzac stare miasto? To jest wielki błąd prezydenta, że pozwala na tyle taksowek na sm. Oraz na tyle samochodów. Ciężko tam przejść. Plac rybny jak szambo. Tani parking
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 14:52
-1
Kolejne zajmowanie się bzdurami. Proszą dokonać lustracji bram i podwórek Starego Miasta, Lubartowskiej, Targowej, Zamojskiej, 1 Maja - zieje grozą! Kiedy władze zlikwidują komórki na węgiel z powyrywanymi drzwiami, gołębniki przy ul. Kowalskiej i Targowej? Wymiana tabliczek, przy tak zaniedbanych obiektach - estetyką? - to tak, jakby do kufajki przypiąć sobie broszkę. Wojciech Górski.
Avatar
Lucjan / 18 listopada 2017 o 13:10
Ja mówię o estetyce niezależnie od okoliczności. Maslow, pod koniec życia, określił estetykę (paradoksalnie i wbrew swym własnym wcześniejszym wnioskom) jako jedną z podstawowych potrzeb. Doskonale, że miasto się o to troszczy. Co to za estetyka skoro sie tynk na łeb sypie? Maslow o tym nie pisał? 
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 12:11
jestem za, bardzo dobry pomysł :)
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 11:25
Hahaha jesteście kretynami! To jest STARE MIASTO jak nazwa wskazuje - stara, historyczna część miasta. Nie wszędzie mozna wybudować galerie albo pseudo nowoczesne udogodnienia, dzięki Bogu! Powrot do tego co było piękne i miało klimat jest dobre
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 10:25
To niech ma ulicach pojawią się dorożki!" MOŻE BY TO BYŁA ATRAKCJA TURYSTYCZNA NP. NA STARYM MIEŚCIE.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 o 10:11
-1
Tynk się na łeb sypie a oni mówią o estetyce" ZA GIERKA TEŻ FASADY DOMÓW ODNAWIALI./NP. CHEŁM/ , A NA ZAPLECZU, PODWÓRKACH???????
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 61 5

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 280 34

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 116 59

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 5 3

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej

Zaprojektuj logo festiwalu muzycznego w Białej Podlaskiej 0 0

We wrześniu w Białej Podlaskiej odbędzie się Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego. Bialskie Centrum Kultury ogłosiło właśnie konkurs na logo tego wydarzenia.

10-letnia dziewczynka jechała na rowerze. Uderzył w nią kierowca mazdy
galeria

10-letnia dziewczynka jechała na rowerze. Uderzył w nią kierowca mazdy 56 18

Do wypadku doszło przed godz. 15 na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego z Niepodległości w Świdniku.

Ancestors Legacy: Edycja Mieszka 1 na premierę (wideo)
film

Ancestors Legacy: Edycja Mieszka 1 na premierę (wideo) 2 0

Polska gra, w której możemy grać Słowianami, doczekała się specjalnej polskiej wersji. Co znajdziemy - i to już 22 maja w Ancestors Legacy: Edycja Mieszka 1?

Stypendia u progu sportowej kariery. Otrzyma je 327 osób [zdjęcia]
galeria

Stypendia u progu sportowej kariery. Otrzyma je 327 osób [zdjęcia] 0 0

327 osobom z regionu przyznano wczoraj stypendia sportowe. Z budżetu województwa lubelskiego otrzymają oni blisko 900 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!