wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Nowe kamery na Majdanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2008, 18:34

Dziś zacznie się montaż monitoringu w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Kamery zawisną przy głównej trasie turystycznej: od pomnika, przez baraki, po krematorium. Wszystko zacznie działać za miesiąc.

Wczoraj do lubelskiego muzeum przyjechali pracownicy firmy Cormax z Dzierżoniowa. To ona na początku lipca wygrała przetarg na montaż monitoringu na Majdanku. Spółka zaoferowała najniższą cenę spośród sześciu oferentów. Inwestycja ma pochłonąć ok. 140 tys. zł.

- Przywieźliśmy cały niezbędny sprzęt i od razu bierzemy się do roboty. Tak, żeby wyrobić się przed końcem sierpnia, jak zostało ustalone w umowie - mówi Paweł Grabowski, prezes Cormaksu. Pierwsze prace ruszają dzisiaj.

Do zamontowania jest 8 kamer. - Urządzenia zawisną w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach: począwszy od pomnika, a na barakach i krematorium skończywszy - wylicza Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Muzeum na Majdanku. - Praktycznie cała trasa wycieczkowa będzie obserwowana.

Obraz z kamer ma być transmitowany drogą radiową do centrum monitoringu. To na razie znajdzie się w siedzibie straży muzealnej, ale docelowo szykowane jest na nie inne miejsce. W centrum przekaz na bieżąco będą śledzili strażnicy. Obraz ma być też archiwizowany.

Wszystko po to, żeby nie powtórzyły się wydarzenia takie, jak choćby to z sierpnia ub. roku. Ponad 30 ortodoksyjnych Żydów przyjechało do muzeum już po jego zamknięciu. Zdjęli z zawiasów dwie bramy, z drzwi do baraku zerwali skobel z kłódką. Sprawę załatwiono polubownie. Żydzi jeszcze tego samego wieczoru zapłacili za szkody 400 dolarów. A ambasada Izraela wyraziła ubolewanie.

Muzeum już wcześniej planowało montaż monitoringu. Ale zeszłoroczny incydent przyspieszył tę decyzję. I wpłynął na Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zadeklarowało przekazanie pieniędzy na kamery.

Monitoring ma działać głównie prewencyjnie: odstraszać ewentualnych wandali. Taka metoda okazała się skuteczna m.in. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam kamery obserwują całe Birkenau. Łącznie 170 hektarów terenu.

Majdanek zajmuje 90 hektarów. Dyrekcja muzeum planuje objęcie monitoringiem całej tej powierzchni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gosc~
~gosc~
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gosc~
~gosc~ (11 września 2008 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kamery pilnuja strazników nie wycieczek...to daje do myslenia
Rozwiń
~gosc~
~gosc~ (11 września 2008 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kamery pilnuja strazników a nie zwiedzajacych:) to daje do myslenia ........
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!