piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe miejsca parkingowe w centrum Lublina? Prędzej mandaty

Dodano: 11 lipca 2017, 19:15
Autor: Dominik Smaga

W weekendy nie ma gdzie zaparkować w centrum Lublina, szczególnie w pobliżu pl. Litewskiego – skarży się nasz Czytelnik. Zatarasowane są nawet chodniki i przejścia dla pieszych. Straż Miejska zapewnia, że robi co może. Ale co weekend problem powraca.

Na Świętoduskiej sznur pojazdów stoi na chodniku. Na Zielonej, gdzie legalnych miejsc postojowych jest zaledwie kilka, samochodami zastawiona jest cała ulica. Podobnie jest na przyległym do deptaka odcinku ul. Staszica. Z kolei na Peowiaków zatarasowane jest przejście dla pieszych obok Teatru Osterwy. Te weekendowe obrazki ze ścisłego centrum Lublina podesłał nam nasz Czytelnik.

– Chciałbym zwrócić uwagę na problem, który powstał po oddaniu do użytku placu Litewskiego. Mianowicie, w centrum miasta nie ma praktycznie gdzie zaparkować – pisze do nas Marian Nawarkiewicz. Twierdzi, że szczególnie ciężko jest podczas pokazów multimedialnej fontanny.

– W promieniu 1,5 km od placu kierowcy stają gdzie popadnie. W „zwykłą” niedzielę też nie jest wcale lepiej. Świętoduska, Zielona, Kapucyńska, Peowiaków, Niecała, Chmielna, Ogrodowa, to tylko przykładowe ulice, które są wręcz pozapychane przez auta – podkreśla pan Marian. – Parkowanie poza wyznaczonymi miejscami, na zakazie, na miejscach dla taksówek to tutaj norma.

– Rzeczywiście, zauważamy ostatnio zwiększony ruch pojazdów w centrum miasta. Najwięcej interwencji mamy z Zielonej i Staszica – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. W pobliżu pl. Litewskiego od dnia jego otwarcia strażnicy wypisali już 91 mandatów, a 87 kierowców pouczyli.

– To że pl. Litewski budzi tak duże zainteresowanie, to bardzo dobra wiadomość. W końcu po to został przebudowany – komentuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Faktem jest, że plac całkowicie oddano pieszym, ale takie były oczekiwania mieszkańców, takie też zatem były nasze założenia. Szkoda tylko, że każdy pragnie koniecznie do centrum przyjechać własnym samochodem.

Przyjeżdżaniu autobusem nie sprzyjają jednak wakacyjne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. W niedzielę tylko dwie spośród wszystkich linii (34 i 151) kursują częściej niż co 50 minut.

– Otwarcie w centrum miasta nowej, dużej i atrakcyjnej przestrzeni, która sama pochłonęła wiele miejsc parkingowych jest logistycznym samobójem. Może faktycznie większy, wielopoziomowy parking w okolicy byłby rozwiązaniem – sugeruje nasz Czytelnik.

– Wielopoziomowe parkingi nie są wcale oddalone znacznie od pl. Litewskiego, choćby przy ul. Hempla. Pomijam już te przy centrach handlowych – odpowiada Kieliszek. Wspomina też o kolejnym parkingu planowanym przy Świętoduskiej przez spółkę Arkady, chociaż ta inwestycja wciąż jest tylko w planach.

Prędzej niż nowych miejsc postojowych kierowcy powinni się spodziewać mandatów. – Wszystkie sytuacje przedstawione na zdjęciach to przykłady łamania prawa.

Ale interwencje strażników niewiele tu zmieniają. Nawet wczoraj na ul. Zielonej, po której krążyło dwoje funkcjonariuszy, stały zaparkowane auta. Rzecznik Straży Miejskiej zapewnia, że mundurowi nie są zbyt pobłażliwi: – Staramy się działać w miarę naszych możliwości.

SONDA
Liczba głosów: 945

Jak rozwiązać problem parkowania w centrum Lublina?

6.88 %
Strefa parkowania powinna obowiązywać także w weekendy i święta
72.17 %
Powinien powstać wielopoziomowy parking blisko centrum
20.95 %
Trzeba przekonać kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej
MS
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MS
MS (10 sierpnia 2017 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zuk tak trzymaj, i jeszcze podnieś ceny za parkowanie i Panowie i pnie ze SM nie patyczkujcie sie z cwaniakami co parkuja w centrum za darmo, na zakazie -to musza zapłacic chocby mandat
Rozwiń
Gość
Gość (10 sierpnia 2017 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wymieniam płatne parkingi Sanitas, Plaza, CSK, urząd Marszałkowski, ale rozumiem to strasznie daleko od placu Litewskiego aż 500-600 metrów(Sanitas ok 100 metrów) i wszyscy kierowcy to inwalidzi którzy chyba zapomnieli jak przyjemne moze byc chodzenie. Wszyscy kierowcy chćą parkowac za darmo i tu jest problem, wydali na auto , na paliwo a na parkowanie nie chcą ale bedą musieli. Mają wybór moga auto zostawic w domu
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2017 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We Wrocławiu w ramach partnerstwa publiczno prywatnego wybudowano kilka parkingów. Np. w ścisłym centrum, pl. Nowy Targ - parking podziemny na 331 miejsc = koszt inwestycji 38 mln złotych, a wkład miasta 15 mln. Przez 37 lat Portugalczycy będą zarabiali na parkingu. Później obiekt przyjmie miasto. U nas można było wybudować bez udziału zagranicznych wpółnwestorów - zmarnowano 50 mln na wodotrysk, beton i pękające chinskie płyty. Brawo, lubelskie „urzendasy” ratuszowe!
Rozwiń
olaf
olaf (12 lipca 2017 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Nawet gdyby wybudowano parking pod placem, nad placem i dziesięć innych, to i tak ćwoki będą parkować na zakazie bo żal kilku złotych na opłatę
 dokładnie, a nawet jakby za darmo było to zawsze znajdą się kretyni którzy koniecznie muszą zostawić auto 2 metry od wejścia, no bo przecież przejście tych 100m z parkingu to przesada...ale dopóki władze miasta będą dawać przyzwolenie na dzikie parkowanie to ci którzy parkują legalnie wychodzą na frajerów - bo płacą za parkowanie i często dalej od miejsca docelowego
Rozwiń
Gość
Gość (12 lipca 2017 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet gdyby wybudowano parking pod placem, nad placem i dziesięć innych, to i tak ćwoki będą parkować na zakazie bo żal kilku złotych na opłatę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!