piątek, 24 listopada 2017 r.

Lublin

Nowe myto na drogach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2002, 21:16

Jeździsz często samochodem z Lublina do Zamościa lub z Białej Podlaskiej do Terespola? Już od 1 stycznia będziesz musiał zapłacić za to 180 zł rocznie. Taką nową opłatę chce wprowadzić rząd. Będzie to już drugi podatek za korzystanie z dróg (teraz płacimy go w cenie benzyny).

Zgodnie z projektem rządu opłata będzie dotyczyła kierowców samochodów osobowych, motocykli i autobusów poruszających się po wszystkich drogach międzynarodowych, ekspresowych, autostradach oraz drogach dwujezdniowych. Samochody ciężarowe będą musiały mieć winiety na wszystkie drogi krajowe (patrz mapka).
Co to oznacza dla kierowców z Lubelskiego? Zdaniem Janusza Wójtowicza, dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, będziemy płacić za jazdę po trzech drogach międzynarodowych (w oznaczeniu mają literę "E”): z Warszawy przez Ryki, Lublin i Zamość do Hrebennego; z Piask przez Chełm do Dorohuska; oraz z Warszawy przez Białą Podlaską do Terespola.
- Jest jeszcze droga z Białegostoku do Rzeszowa przez Lubartów, Lublin, Kraśnik i Janów Lubelski. Docelowo ma być to droga ekspresowa. Czyli, jak przypuszczam, również płatna - mówi dyr. Wójtowicz.
- Winieta na pewno będzie potrzebna na drodze do Terespola. Być może także jazda do Dorohuska i Hrebennego będzie płatna. Szczegółowy wykaz dróg objętych tą opłatą zostanie przedstawiony po przyjęciu ustawy przez parlament - dodaje Katarzyna Amkiech, rzecznik prasowy GDDKiA.
Kierowcy rzadko korzystający z tras podlegających opłacie będą mogli kupować winiety czasowe. Jednodniowa winieta na auto osobowe ma kosztować 3,6 zł, na 10 dni - 18 zł, a na 60 - 54 zł. Motocyklowe winiety będą tańsze o 60 proc. Dla pojazdów powyżej 12 ton będą do dyspozycji cztery rodzaje winiet: roczna, trzydziestodniowa, tygodniowa i jednorazowa dzienna. Stawka dla samochodów ciężarowych, w zależności od masy pojazdu, wyniesie od 150 proc. do 1200 proc. stawki dla samochodów osobowych. Kierowcy pojazdów o masie ponad 3,5 tony już teraz płacą za przejazd po drogach krajowych ponad 1900 zł.
- Winiety to dobry pomysł. Zwłaszcza że 180 zł rocznie to mniejszy wydatek niż naprawa resorów w aucie - podkreśla Janusz Wójtowicz. - Zaręczam, że po 3-4 latach zobaczymy efekty na naszych drogach.
Winiety nie będą obowiązywały na terenie zabudowanym i w granicach administracyjnych gminy, w której pojazd jest zarejestrowany. Zwolnione z opłaty będą pojazdy policji, pogotowia i straży pożarnej.Radomir Wiśniewski
• Komentarz - strona 2
• Czy nowa opłata za korzystanie z dróg to dobry pomysł? Dzwońcie: (0-81) 534-06-02
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!