poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Nowe osiedle mieszkaniowe powstanie na Czechowie? W planie bloki i usługi

Dodano: 25 lutego 2016, 11:32
Autor: Dominik Smaga

Nowe bloki i biura mogą powstać na gruntach u zbiegu al. Smorawińskiego i ul. Szeligowskiego. Od lat rosną tu chwasty, bo działki wciąż są zarezerwowane pod obiekty naukowe, których nikt stawiać nie chce. Chętni są za to do budowy mieszkań.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O zmianę przeznaczenia terenu prosili sami właściciele nieruchomości. Skarżyli się, że ich grunty są „zamrożone” obowiązującym planem zagospodarowania terenu. Swoją ziemię mogą wykorzystać tylko pod obiekty naukowe, których uczelnie już nie planują, a oni sami stawiać ich nie będą. Ziemi sprzedać nie mogą, bo nie ma na nią kupca. Dlatego od lat ze swoimi nieruchomościami nie mogą zrobić kompletnie nic.

Patową sytuację przerwać ma nowy plan zagospodarowania terenów otoczonych ul. Szeligowskiego, al. Smorawińskiego, ul. Chodźki, Gębali i Fijałkowskiego. Właściciele ziemi wnioskowali o to, by zmieniony plan dopuszczał tu stawianie nowych bloków i obiektów komercyjnych. I właśnie w tę stronę idą zmiany opracowywane przez Ratusz.

Wszystko się wyjaśni już w najbliższy wtorek, 1 marca. Tego dnia Ratusz ma przedstawić do publicznego wglądu nowy projekt planu.

Przy samym rondzie u zbiegu al. Smorawińskiego i ul. Szeligowskiego mogłaby powstać zabudowa usługowa sięgająca nawet sześciu kondygnacji. Ratusz nie ogranicza możliwego wykorzystania terenu przy rondzie, bo równie dobrze może tu stanąć biurowiec co hotel, albo kino. A także sklep o powierzchni sprzedaży nie większej niż 2 tys. mkw.

– Wzdłuż ul. Fijałkowskiego chcemy dopuścić budowę mieszkań – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Ale u zbiegu ul. Fijałkowskiego i Szeligowskiego miasto zgadza się na budynki mające najwyżej dwie kondygnacje. – Ograniczenie wynika z tego, że to dość wrażliwy widokowo obszar – wyjaśnia. Chodzi o to, by nowa zabudowa nie przesłaniała widocznej w oddali sylwetki Starego Miasta.

Projekt planu wymuszać ma również utrzymanie pieszego przejścia od ronda w kierunku Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Tu, gdzie teraz biegnie wydeptana przez mieszkańców ścieżka przecinająca teren po skosie. Natomiast to, że teren będzie „żyć” i nie stanie się jedynie ciągiem klatek schodowych i okien gwarantować ma zapis wymuszający lokalizowanie w parterach budynków lokali usługowych dostępnych z poziomu ulicy.

Plany i oceny

Opracowany przez miejskich planistów dokument będzie dostępny od 1 do 21 marca zarówno w Urzędzie Miasta przy ul. Wieniawskiej 14 (pokój 1115), jak i na stronie internetowej magistratu. O przyszłości tych terenów można będzie też podyskutować za tydzień, 3 marca, z urbanistami Ratusza. Publiczna dyskusja ma się odbyć przy Wieniawskiej 14 w pokoju 1206 o godz. 13. Uwagi, które do planu może wnosić każdy kto zechce, będą przyjmowane do 5 kwietnia.

Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2016 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dwie kondygnacje to się stawia w Fajsławicach albo Cycowie a nie w stolicy województwa amatorzy z ratusza. Za co Ci pseudo planiści biorą pieniądze???
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"– Wzdłuż ul. Fijałkowskiego chcemy dopuścić budowę mieszkań – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Ale u zbiegu ul. Fijałkowskiego i Szeligowskiego miasto zgadza się na budynki mające najwyżej dwie kondygnacje. – Ograniczenie wynika z tego, że to dość wrażliwy widokowo obszar – wyjaśnia. Chodzi o to, by nowa zabudowa nie przesłaniała widocznej w oddali sylwetki Starego Miasta." No pięknie powiedziane - tylko szkoda, że Pani taka mądra nie była jak miasto pozwoliło przed blokami Młodej Polski postawić gigantyczny kloc i zmieniło nawet wysokość zabudowy żeby się mógł urząd pomieścić - rozumiem, że zasłonięcie widoku dla ludzi przez urząd nie ma znaczenia. Ehhh - Pani i cały urząd miasta do zwolnienia.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2016 o 07:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Te miasto umiera z każdym rokiem,miesiącem,dniem i wiem co piszę

Odstaw aalbo  bierz połowę.

Rozwiń
BellaKoza
BellaKoza (25 lutego 2016 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto to takie "mądrości" wypisuje ? Od kiedy to w Lublinie przybywa mieszkańców ? 


Kto to takie "mądrości" wypisuje ? Od kiedy to w Lublinie przybywa mieszkańców ? 

Kto to takie "mądrości" wypisuje ? Od kiedy to w Lublinie ubywa mieszkańców ?

Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2016 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Acz tam nie miały przypadkiem stać piękne nowoczesne biurowce ??!??!??
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!