piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nowe otwarcie starego Centrum Kultury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2013, 11:23

 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Dziś nowe Centrum Kultury po raz pierwszy zaprezentuje się mieszkańcom Lublina. Przebudowa dawnego klasztoru to jedna z największych inwestycji tego typu w ostatnich latach. Pochłonęła blisko 40 mln zł

W Centrum Kultury można się teraz zgubić. Gmach przy ul. Peowiaków został kompletnie przebudowany. W rezultacie urósł z ok. 5,5 tys. mkw. do blisko 7,8 tys. mkw. Te liczby nie mówią jednak wszystkiego. Przed remontem twórcy wykorzystywali tylko dwie trzecie powierzchni budynku. Reszta była w opłakanym stanie i nadawała się tylko do generalnego remontu. Teraz artyści mają do dyspozycji ponad dwa razy więcej miejsca niż przed laty.

Dzięki budowie nowej kondygnacji i wyburzeniu stropu, całkowicie zmieniła się sala widowiskowa. Obecnie mieści 187 zamiast 127 widzów. Sala Czarna to 51 miejsc i jest pod tym względem o połowę mniejsza niż przed laty. W CK powstało jednak sporo nowych przestrzeni.

Przykładem mogą być sala kinowa z 70 miejscami, czy Oratorium z widownią dla 60 osób
Z kolei Galeria Biała "urosła” z 54 mkw. aż do 600 metrów kwadratowych. Wystawy będzie można teraz podziwiać w nowoczesnym, przeszklonym wirydarzu. Gmach przy ul. Peowiaków zajmuje teraz cały szereg instytucji: Centrum Kultury, Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego, Ośrodek Rozdroża, Galeria Brut Art czy Kawiarnia/Księgarnia Szklarnia.

Przebudowa dawnego klasztoru trwała z przerwami przez ostatnie cztery lata. Była możliwa dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Projekt pochłonął ponad 38 mln, z czego 15 mln to wspólnotowa dotacja.

Historia Centrum Kultury w Lublinie

Dzisiejsze Centrum Kultury to dawny klasztor wizytek. Został ufundowany w 1723 roku. Wtedy też rozpoczęło się wznoszenie pierwszych, drewnianych budynków. Zakonnice wprowadziły się do nich dwa lata później. Po następnych kilku latach klasztor zyskał pierwszą murowaną część. W tych czasach powstał również tzw. lamus, w którym mieściła się kaplica. Obecnie działa tam Ośrodek "Rozdroża”. To jedyna część starego klasztoru, która przetrwała do dziś.

Siostry zakonne zajmowały się nie tylko modlitwą. Uruchomiły m.in. pensję dla dziewcząt. Młode przedstawicielki arystokracji uczyły się tam m.in. łaciny i języka francuskiego.

W pierwszej połowie XVIII w. drewniany klasztor spłonął. Odbudowa trwała do 1749 roku. W tych czasach powstały również kościół (obecna sala widowiskowa) oraz istniejąca do dziś kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Z początkiem XIX w. budynek klasztoru zajęły wojska Księstwa Warszawskiego. Powstał tam szpital. Wojskowi władali budynkiem jeszcze przez prawie 150 lat. W latach 30. XIX w. kościół został przebudowany na cerkiew. Powstała wówczas wieża i kopuły na dachu. W latach 20. XX w. cerkiew została podzielona na dwie kondygnacje, by na jednej z nich urządzić kasyno.

Dawny klasztor pozostawał w rękach wojskowych do 1952 roku. Później został przekazany władzom miasta, które chciały rozebrać cały gmach. Udało się jednak tego uniknąć. W drugiej połowie XX w. kompleks przeszedł gruntowny remont i został przeznaczony na cele kulturalne.
Kompleks wizytek nie składał się jedynie z budynku. Przylegały do niego ogrody, rozciągające się od dzisiejszej ul. Chopina i Okopowej. Pod koniec XIX w. działał tam drewniany teatr letni. W 20-leciu międzywojennym teren ogrodów obejmował również miejsce, w którym stoi dziś gmach DOKP. Wówczas był tam stadion Lublinianki. Miał drewnianą, zadaszoną trybunę i mieścił nawet 3 tys. kibiców. Można tam było rozgrywać nie tylko mecze piłki nożnej. Sportowcy mieli do dyspozycji bieżnie, skocznie dla lekkoatletów i korty tenisowe.

Otwarcie Centrum Kultury w LublinieDziś wieczorem CK zainauguruje działalność w odnowionej siedzibie. Imprezy z tym związane rozpoczną się o godzinie 19. Na początek zobaczymy film dokumentalny Rafaela Lewandowskiego, spektakl światło-dźwięk-obraz oraz film Andrzeja Mathiasza pt. "Magia kultury”. Projekcje odbędą się na placu przed CK. O 19 rozpocznie się także zwiedzanie budynku. Nie będzie to jednak zwykły spacer. Gości poprowadzą odbywające się w CK akcje artystyczne.

Na parterze zobaczymy m.in.: prezentację technik 3D mappingu, City Books – wystawę fotografii Macieja Rukasza i wystawę prac Dominiki Mendel – Art Brut. Twórcy przygotowali też akcję plastyczną "Najdłuższe zdanie świata”. W korytarzu prowadzącym od wejścia głównego do biblioteki na gości będą czekały instalacje plastyczne, pokazy multimedialne czy performance audiowizualny. Na patio Galerii Białej zagrają Karol Chinaski, Jan Half-Live Michalec i Doktor Szron – Patio Galerii Białej. Z kolei w galeryjnym korytarzu swoje atelier fotograficzne urządzi Marcin Sudziński.

Na piętrze na gości będą czekali artyści z Teatru MAAT Projekt, Lubelskiego Teatru Tańca i neTTheatre. Zobaczymy tam również kilka wystaw oraz krótkie formy filmowe, przygotowane przez Kinoteatr Projekt. To jedynie część atrakcji.

Kwadrans po godzinie 20 na scenie przed CK wystąpi zespół Tie Break z Michałem Urbaniakiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!